• radyoloji bilimiyle ugrasan kisi, bi cok hastaligin teshisini ilk koyan doktor.
  • su an evinde konakladigim (bkz: baltimore), johns hopkins universityde okuyup johns hopkins hospitalde calisan arkadasimin mustakbel meslegi.
  • pederin mesleği. tıbbi branşlar arasında en risksizlerden biri gözükse de her bir boku görmek gerekir, en küçük bir şeyin görüntülenmesinin bile önemli olduğu meslektir. iyi icraa edebilmek için okumaya ve kendini eğitmeye devam etmek gereklidir. ayrıca canim türkiyemde "baban ne iş yapıyor?"un ardından "öyle mi! hangi radyoda?" sorusuna pek çok kere maruz kalmışımdır.
  • genellikle "tıp okuyor mu onlar?" seklinde sorularla karsilasabilceginiz, hatta bir fotografcinin "biz de meslaktas sayiliriz" diye yaklastigi hatta abartip "siz de doktor sayilirsiniz biraz anlarsiniz bu islerden" seklinde tepkilere maruz kalan uzmanligini radyoloji bransinda yapmis doktor.
  • bir araştırmaya göre (valla kıçım değil) eğer bir filme çok uzun süre bakarlarsa hastaya zarar verme ihtimalleri artıyormuş. takriben otuz sekiz saniyeden sonra "olmayan şeyleri" görmeye başlıyorlarmış.
  • doktorların en akıllı olanlarındandır. çalışmıştır paşa gibi dersine akıllı bir tercihle yüksekce bir puanı olan radyoloji bölümüne girmiştir.

insan neden radyolog olmak ister? ben sordum. bana dedilerki: 6 senelik öğrencilik hayatımda bile (bazıları da bir kaç sene pratisyen doktor olarak çalıştıktan sonra) bıktırdı bu ukala, çirkef, saldırgan hasta ve hasta yakınları, mümkünse onlarla karşılaşmak istemiyorum. hem parası güzel bana yetiyor hem hasta ile pek muhattap olmuyorsun, yazıyorsun raporu sonra ohhh diğer doktorlar düşünsün. onlar anlatsın anlatabiliyorlarsa dertlerini. bana saldıran eden de olmuyor, başıma ekşiyen de olmuyor, kafam rahat hacı...

zaten bu kadar doktor düşmanı memlekette azıcık aşım ağrısız başım diyorsanız tıp branşları arasında en ideallerinden biridir.
  • okuma yazma bilen tek doktor grubudur...
  • hastalığın teşhisini koyan doktorlar değildirler,ancak klinisyenin ön tanısını güçlendirebilirler.
  • dünyada başka hangi ülkede, radyolog olmak için minimum 10 sene okumak gerekiyor merak ediyorum. okuma süreleri ile yaptıkları iş çok anlamsız. gayet rahat bir şekilde 4-5 senelik eğitimle radyolog yetiştirilebilir. demek ki bu kadar zengn bir ülkeyiz.
  • abd'de 13 14 senelik bir eğitim sonrası edinilen ünvan.
hesabın var mı? giriş yap