şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı corey woods olan wu tang clan üyesi
 • 12 ocak 1970 staten island / ny doğumludur. tam olarak kullandığı isim raekwon the chef tir. ayrıca lex diamond olarak da bilinir. kısaca rae kullanılır. 1994 yılında solo kariyerine fresh filmi için çıkardığı heaven & hell isimli bir single ile başlamıştır. ardından 1995 yılında solo debut albümü olan ve rap dünyasında classic olmuş, tamamiyle rza nın prodüktörlüğünde, only built 4 cuban linx... albümünü çıkarmıştır ve bu albümde aynı zamanda kuzeni olan ghostface killah, kendisine 12 parçada eşlik etmiştir. 2003 yılında ikinci solo albümü olan the lex diamond story çıkmıştır. 3. solo albümü only built 4 cuban linx... pt. ii 2009 yılında çıkmıştır ve o sene yılın albümü ödülünü almıştır. 2010 yılında method man ve ghostface killah ile beraber wu massacre isimli albümü çıkarmışlardır. 2009 yılında müslüman olmuştur. son dönemde justin bieber ın runaway love parçasına kanye west ile birlikte eşlik etmiş ve çok tepki çekmiştir. ayrıca parçanın beatinde wu-tang clan ain't nuthing ta fuck wit' in melodisi de bulunmaktadır.
 • efsanevi rap grubu wu tang clan'in en özel elemanlarından ve east coast rap müziğinin yetiştirdiği en sağlam mc'lerden biri.

  grupla olan başarılarını bir kenara bırakırsak, solo diskografisi de oldukça sağlamdır. hele ki hardcore rap seven ve hip-hop kültürüyle içli dışlı olan birisi ya da bir rap müzik puristi için çok önemlidir. solo kariyerinin ilk albümü, efsane statüsüne ulaşan only built 4 cuban linx...'tir. bu albüm mafioso rap isimli janrın gelişimi için çok önemli bir yapıttır ve kendisinden sonra çıkacak olan reasonable doubt ve life after death gibi kayıtlara büyük ölçüde ilham vermiştir. albüm tematiktir ve bir sinema filmi hissi vermeyi amaçlamaktadır. başrollerde raekwon ve ghostface killah, kameranın arkasında ise prodüksiyonun beyni rza vardır. bu sebeple diyaloglara, birbiriyle alakalı şarkılara ve öyküleme tekniğine rastlanır. sample'lar ustaca kullanıldığı için albümün genel sound'u epey belirgindir ve hardcore rap'e yakın bir çizgidedir. kısacası rap tarihinin en ilginç albümlerinden biridir.

  sonradan immobilarity ve the lex diamond story gibi iki albüm daha çıkaran raekwon, albümler aslında fena olmamasına rağmen rza'nın yokluğu başta olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü ilk albümündeki havayı kaybetmiştir. fakat kariyerindeki bu düşüşü 2009 yılında çıkardığı only built for cuban linx pt 2 ile önlemiştir. o albümü de oldukça sağlamdır ve dr. dre, rza, busta rhymes, method man, marley marl, pete rock, j dilla gibi çok önemli prodüktörlerin ve rapçilerin desteğini içerir.

  bu senenin mart ayında çıkardığı son stüdyo albümü olan shaolin vs. wu tang de enfestir.

  ayrıca featuring verdiği şarkılarda özellikle iyi performans sergileyen bir abidir. fakat raekwon'u tanımak isteyen ve ilk defa dinleyecek olan rap müzik severlere bir uyarı yapmak zorundayım: onun şarkılarından tam anlamıyla keyif alabilmek için rap ile epey içli dışlı olmanız gerekebilir. çünkü eserleri mtv'de görmeye alışık olduğumuz ve "rap" adı altında yutturulmaya çalışılan neşeli nakaratlı pop-rap şarkılarına benzemez.
 • only built 4 cuban linx albümünde yaptıkları shark niggaz şarkısında biggie'yi disslemiş pofuduk abimizdir
 • method man'in küçük oğlunun adıdır. ismin esin kaynağından olsa gerek küçük raekwon mc olmak istemektedir. raekwon the chef'le karıştırılmaması gerekir.
 • rock n roll adında aşmış bir şarkıya sahip hip-hop ortamlarında saygı duyulan abilerden biri.

  https://www.youtube.com/watch?v=jvlsijswfwg
hesabın var mı? giriş yap