şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankaralı bir animasyon ekibi tarafından hayata geçirilmiş %100 yerli yapımı 10 numara bir çizgi film. çocuk izlesin diye açıyorum ama her seferinde sonuna kadar ben de izliyorum. son zamanlarda yerli animasyon yapımlarda artan kalite çocuklara yarıyor. tabi bunda artan çocuk kanallarının özellikle trt çocuk'un da payı çok.
 • ambiyansı çok güzel çizgi dizi.
 • müzikleri de çok başarılıdır. 4 yaşındaki kızım hemen algıladı ve birebir söylemeye başladı şarkısını.
 • gerçekten harika bir animasyon. özellikle ska - rap karışımı gibi duran bir şarkıları var tayfanın çalıp söylediği, o kısma ailece eşlik ediyoruz desem yeridir. markası ve kalitesini de düşündüğümde hala piyasaya oyuncakları, sinema filmi gibi ek eserlerinin sürülmemiş olmasını bir eksiklik olarak görüyorum.
 • açılışta çalan şarkının söz ve müziği ismail fidan'a, düzenleme ve aranjesi tarkan ergün'e ait. sözleri de şu şekilde;

  istanbul'un bir yakasında
  oynar mahalle ortasında
  hepsi burada bir arada
  rafadan tayfa

  rafadan tayfa rafadan tayfa
  hepsi burada bir arada
  rafadan tayfa

  mutlu, neşeli, hem de heyecanlı
  yardımı da sever, çevresine faydalı
  abi, kardeş, arkadaş hepsi farklı huyda!
  bizim çocukların adı rafadan tayfa

  iyilikten vazgeçmezler herkes sever onları
  saymakla bitmez, bir çok iyi yanları
  iyi oku, iyi dinle, iyi izle anla!
  bizim çocukların adı rafadan tayfa

  hiç yerinde duramazlar herkes bilir onları
  sağa sola koşsalar da kesişiyor yolları
  unut bildiklerini aç bir yeni sayfa!
  bizim çocukların adı rafadan tayfa

  http://www.youtube.com/watch?v=01wbonjqxte
 • bu akşam keşfettiğim ve bayıldığım yerli yapım cizgi film. çocukluğumuzu birebir anlatiyor resmen. tüm detaylar harika. bir oturuşta 10 bölüm izledim.
 • o terkedilmiş skoda en gerçekçi tarafıdır.
 • ilgilenenler için sinefx forumunda hakkında açılan başlık

  "türkiye'nin ilk, herhangi bir alanda ilk olduğunu iddia etmeyen çizgi filmi :)

  rafadan tayfa, uzun bir süre kağıt üzerinde geliştirildikten sonra geçen sene kurulan küçük ama yetenekli ekibimiz ile üretimine başladı ve geçtiğimiz aylarda trt çocuk kanalında yayına girdi.

  hikaye kaynağını 80'lerde sokaklarda geçmiş çocukluğumuzdan ve kaybolan değerlerimizden alan rafadan tayfa, görsel doku, karakterler, canlandırma ve senaryoda da elinden geldiğince bu yakın nostaljiyi aktarmaya çalıştı.

  büyüyen ve her geçen gün kendi kalite seviyesini daha da arttıran ekibimizin tabii ki bazı detayları atlamış olabilir fakat biz çıkan sonuçtan memnunuz, gururluyuz.şu ana kadar izleyici kitlesinden ve özellikle anne babalardan çok olumlu yorumlar aldık.umarım sizler de beğenirsiniz."

  isf studios
 • bence bu güne kadar yapılmış en iyi yerli çizgi filmdir.

  azıcık karakterlerden bahsetmek gerekirse,
  hayri obur, kamil babasının bakkalı var ve en uzunları, birde mert var o aklı başında olan bide mert'in kardeşi akın var ki en akıllıları o. ayrıca hayri'nin kardeşi hale var oda biraz tombul hayri gibi. ayrıca bir kız karakterde sevim. kızlar erkeklere göre aklı başında dengeli karakterler. kızlar biraz yardımcı oyuncu rollerindeler.

  mahallenin iki büyük karakteri köfteci rüstem abi ve emekli uzun yol şöförü basri amcadır. basri amca biraz asabidir. basri amca'nın evi bahçelidir. zaman zaman olaylar bu bahçede yada etrafında gelişir.

  senaryo gerçekten harika ve iyi düşünülmüş. konu sıkıntısı çekilmez. oğlum her gün saat 7 de zorla açtırıyor. gerçi zorla değil beraber izliyoruz. çok eğlenceli bir çizgi film.

  fakat bölümleri genelde aynı haftada 1 yada 2 bölüm ekleniyor sanırım.

  belki yapımcılar okur bir kaç gözüme takılan hususu da yazayım. öncelikle daha öncede söylenmiş kıyafetleri hep aynı. diyeceksiniz ki kayu her gün kazak mı değiştiriyor ama ne bilem bu kadar detay yapmışınız oda olu versin. birde o yıllarda inşaatlar çoktu etrafta inşaat olsun bide büyükler neredeyse yok bir sabri amca bide rüstem abi ile koca mahalle bitmez. bide aşağı mahalle yukarı mahalle çocukları da olur dimi ama. mahalleye yeni taşınan olur ayrılan olur bunlarda işlensin ama.
 • müthiş bir yapım. hakkındaki önyargıları beş dakika içinde yıkıyor.