şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "suite flamenca" isimli gösterisiyle 15-17 kasım’da tım show center’da imiş.. dansçı ispanyol kardeşimiz, belki bir joaquin cortes değil ama fena değil,hıncal uluç'un tabiri ile 2 satinizi keyifle geçirebilirsiniz..

  aşağıdaki linkte londra gösterisinden bir parça var.
  londra 2012 flamenco festivali
 • "ispanya’nın bol ödüllü, yakışıklı ve tutkulu koreografı rafael amargo, aynı zamanda yeteneklerini ispatlamış bir dansçı olarak estetiğe ve yaratıcılığa çok önem veriyor. sahnede işitsel–görsel tekniği kullanıyor ve profesyonel moda tasarımcıları ile çalışmayı seviyor.

  suite flamenca, kendi şirketini kurduğu 1977 yılından bu yana flamenkonun en saf formunu farklı disiplinlerle bir araya getirerek; "poeta en nueva york", "enramblao", "dq…pasajero en transito" gibi gösterilerle kariyerini geliştiren amargo’nun sahneye koyduğu altıncı gösteri... amargo’ya göre "suite flamenca", kariyerinin gelişiminde yeni bir heyecan… flamenkonun köklerine, özüne geri dönüş. la garay el angel gibi ilk gösterilerine hakim olan ruha sahip. gösteriyi en iyi tanımlayan sözler aslında yine kendisine ait: “bu bir parantez; flamenko dünyamda, beni ileriye götürmeye yetecek kadar kısa bir geriye bakış. suite flamenca, temponun takip ettiği zamanlardaki o kayıp an, o sessiz anlar, içteki an. metronom, zamanın tutsağı, ritim ve vuruş arasındaki arayış… işte bu suite flamenca… iz bırakan bir ışık, dansa eşlik eden müzik ve beden olan tiyatrolar… bu benim suite flamenca’m!”

  rafael amargo, "suite flamenca"nın müzikleri için, flamenko müziğinin en büyük isimlerinden olan ve flamenkonun en önemli isimlerinde antonio canales ve joaquin cortes’le projelere imza atmış ünlü müzisyen ve besteci juan parrilla ile çalışıyor. parilla da tıpkı amargo gibi flamenkonun erken dönem formlarına modernize etmeyi seven bir isim.

  parilla, flamenco dance company rafael amargo’nun müzikal ekibini nefesli ve telli çalgılar, klavye, baslar ve piyano ile genişleterek bestesinin en iyi müzikal sunuma ulaşmasını hedefliyor. sözlerinin tamamı rafael amargo tarafından yazılan flamenko şarkılarına (el cante) ise eşsiz sesleriyle maite maya, carmina cortés ve pedro obregón hayat veriyor.

  dekor ve kostümlerde her zaman avangard tasarımları tercih eden amargo bu gösteri için ünlü moda tasarımcısı amaya arzuaga ile çalışırken ışık tasarımı için poeta en nueva york’da da birlikte çalıştığı nicholas fischtel’i tercih ediyor.

  ispanya’nın en saygın gösteri sanatları ödüllerinden olan max’ı 3 kez, "en iyi dansçı" ödülünü 4 kez alan, italya’nın en prestijli dans ödülü “positano leonide massine” layık görülen akdeniz’in tutkulu ve yakışıklı dansçısı rafael amargo..."