şükela:  tümü | bugün
  • 212 yıllık icat.

(bkz: franz karl achard)
  • alternatifi olduğu vakitlerde asla ama asla kullanılmaması gereken ürünlerden biridir . stabilizasyonu için içinde kemik tozu dahi içerebildiğinden ve türlü endüstriyel işlem içerisinde uzun vadede tehlikeli değişimler geçirdiğinden sağlığın kötüye gitmesine neden olabilir .
  • büyük pişmanlık.

son bir aydır bisiklet turlarımı sıklaştırdım, zorluk ve mesafeleri kademe kademe arttırıyorum, dışarıda yemeyi bıraktım, vejetaryen diyete geçtimdi evvelden, dışarının yemekleri seçenek sunamıyor zaten. öğün sayılarını ve yeme düzenini falan dikkatle hesaplamaya çalışıyorum, sebze reyonu fiyatlarını ezberden sayabilirim. bünye içten yanmalı motor gibi, bastıkça devirleniyor, sürekli iştahlıyım. derken..

iki gündür evden uzağım, bak sadece iki gün..

paketlenmiş ürünlere bulaştım, sadece iki gün yaptım bunu. kek, şerbetli tatlı ve kurabiye yedim iki gün, birkaç öğünde.

geberiyorum ulan! iç huzurum iki gün dayandı, homeostazim bozuldu.

kalp atışım sebepsiz çarpıntıya dönüyor, gözümün biri buğulu görüyor, kafamda ve göğsümde bir ağırlık var, genzimde yanık bi acılık. modum bozuldu, üşengeçlik tekrar ruhuma hakim oldu.

allah bin türlü belanızı versin monsanto, cargill, the coca cola company, yerli kompradorlar, ülker, torku ve saireleri..

son yediğim buharda kereviz ve bulgur pilavı burnumda tütüyor. bir daha asla.