şükela:  tümü | bugün
 • adalet partisini kurup demirele teslim eden emekli general
 • ismi, unkapani'ndan eminonu'ye uzanan halic'e paralel caddeye verilmistir..
 • cumhuriyet sonrası türk siyasi tarihinin başrol oyuncularından biridir.
 • orgeneral gümüşpala; 1897 yılında edirne'de doğdu. öğrenci iken talimgaha çıktı. 1917 yılında asteğmenliğe yükseldi. 63 ncü alay 12 nci bölük komutan vekili iken, 2 ekim 1918 tarihinde esir düştü. 6 ekim 1920 tarihine kadar esarette kaldı. esaret dönüşü istanbul'dan ankara'ya geçerek 13 aralık 1920 tarihinde milli ordu'ya katıldı. takım ve bölük komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1931 yılında girdiği harp akademisi'ni 1934 yılında bitirerek kurmay oldu. çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptıktan sonra 1948 yılında tuğgeneral, 1951 yılında tümgeneral, 1955 yılında korgeneral ve 1959 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 65 nci tümen piyade tugay komutanlığı, motorlu birlikler okul komutanlığı, 9 ncu tümen komutan yardımcılığı ve 3 ncü ordu kurmay başkanlığı, tümgeneral rütbesi ile 65 nci tümen komutanlığı ve 2 nci kolordu komutan vekilliği, korgeneral rütbesi ile 7 nci kolordu komutanlığı ve 3 ncü ordu komutan vekilliği görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde 3 ncü ordu komutanı iken, 6 haziran 1960 tarihinde genelkurmay başkanlığı'na atandı. 2 ağustos 1960 tarihinde bu görevde iken emekli oldu.

  fransızca bilir. evli altı çocukludur.

  1 nci dünya ve kurtuluş savaşları'yla şeyh sait harekatı (isyani bastirma harekati yoksa isyanin kendisi degil.. aman yanlis anlasilmasin..)'na katıldı.

  5 haziran 1964 tarihinde vefat etti. zincirlikuyu mezarlığı'nda toprağa verildi.

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • 6 haziran 1964 tarihinde bir otel odasında ölü bulunan; adalet partisinin kurucusu, istiklal madalyalı emekli orgeneral, milletvekili.
 • lido'da ölmüştür, ama paris'tekinde değil, istanbul'da otel olanında.
 • 1960 yılında orgeneral rütbesinde 3 ncü ordu komutanı iken, 27 mayıs darbesi oldu. ankara'da darbe yapan milli birlik komitesi'ne liderlerinin kim olduğunu sordu ve eğer liderleri kendisinden daha kıdemli bir orgeneral değilse emrindeki 3. ordu ile ankara'ya yürüyüp isyana son vereceğini bildirdi. bunun üzerine, cuntacılar, o zamana kadar darbe'den haberi olmayan emekli orgeneral cemal gürsel'i askeri uçakla izmir'den ankara'ya getirip, darbenin en kıdemlisi olan korgeneral cemal madanoğlu'nun yerine lider gösterdiler. 6 haziran 1960 tarihinde genelkurmay başkanlığı'na atandı. 2 ağustos 1960 tarihinde, daha sonra emekli inkılap subaylar derneği'ni oluşturacak olan ve demokrasiye inanan diğer binlerce subayla birlikte milli birlik komitesi tarafından re'sen emekliye sevk edildi.

  askerlik sonrası politika ile ilgilendi ve halk tarafından demokrat parti'nin devamı olarak algılanan ve 1965 seçimlerinde %52 oy oranıyla tek başına iktidara gelecek olan adalet partisi'nin kurucularından oldu. bu partinin ilk genel başkanı olarak 12.(xii) dönem izmir milletvekili seçildi. ani ölümünden sonra genel başkanlığa süleyman demirel seçildi.

  vikipedi
 • 27 mayis 1960 itibariyle, turkiye cumhuriyetinde yapilmakta olan ihtilali onleyebilecek tek insan idi.
 • darbe ortamında durduk yere heyecan yaptırmış ama sonucunda tek etki olarak cemal madanoğlu yerine cemal gürsel'in cumhurbaşkanı olmasını sağlamıştır.
 • sanki tarih sahnesine süleyman demirel * bir an önce çıkabilsin diye o otel odasında gizemli bir şekilde "ölü bulunmuş" gibi gelir bana. misyonunu tamamlamış, sahneden çekilmiş gibi. ondan sonrası tufan zaten.

  dipnot: kendisi 5 haziran 1964 geceyarısı ölmüştür. 5 haziran 1964'te başka çok önemli bir olay daha vuku bulmuştur: johnson mektubu. bu mektubu yazdıran amerikan başkanına göre asi başbakan inönü'nün cezalandırılması gerekmektedir, onun yerine genç, dinamik ve amerikan çıkarlarına göre oynatılabilecek bir politikacının türkiye'nin başında olması lazımdır. ragıp gümüşpala olmaz, kim olabilir?

  goplo teorisi demeyin, kalbinizi kırarım, amerika birleşik devletleri'nden bahsediyoruz burada. abd dış politikası ve uzun vadeli stratejik planlamaları tesadüflere dayanmaz.
hesabın var mı? giriş yap