şükela:  tümü | bugün
 • bir seye karsin, bir sey yapildigi halde anlamini veren sozcuk..
 • oyunun kurallarini, kosullarini belirtmede kullanilan beterbeter bir sozcuk. ragmen oncesinde geleni gormezden gelme, ondan kacinma egilimini yansitir. icinde bulundugu cumlelere "aman dikkat patlayici" ikaz lambasini konuslandirir. olumsuzluklar da olumluluklar kadar ozleri belirler cunku ve arti eksi ayrimi yapmak ozu iskalamakla esdegerdir. ve gercekten rahatsiz olunuyorsa bir seyden, ona ragmen baska bir sey yapilmadan once kisiyi bu caresizlige itenin ne oldugunun etraflica dusunulmesinde yarar vardir.
 • çaresizliğin yapı taşlarından biri olan kelime.. yapılan şeyler hissedilen duygular ne kadar yanlış olursa olsun umursanmaz. yanlış olduğunu bilirsiniz hissedersiniz ama gene de yapmaktan vazgeçemezsiniz. başka çareniz yokmuş gibi gelir size. o anda başka bir yol yoktur belki önünüzde acılarla dolu olan. belki de vardır ikinci bir yol. fakat siz bilseniz de ilk yolun size ne kadar acı vereceğini onu seçersiniz . kolaya kaçmadan acı çekerek seçersiniz. kaçmazsınız acıdan. belki iki yolda aynı yere çıkıyordur. belki de acılarla dolu olan daha iyi bi yere çıkıyordur. işte bu umutla, daha iyi bi yer umuduyla herşeye rağmen seçersiniz o yolu. ragmen budur aslında. çaresiz gibi görünen ama cesaret örneği olan..
 • annem büyükelçinin bütün meşgulüyetine rağmen bu kadar dakik, onca önemli kişiyle temasına rağmen bu kadar sevecen ve kibar olmasına hayretler eder, ragmenlerin daima gizli çünküler olduğunu aklından geçirmez, (tıpkı ihtiyarların yaşlarına göre şaşırtıcı, kralların gayet sade, taşralıların herşeyden haberdar olduğu gibi) m. de narpois nın hem onca meşguliyeti olup hem de düzenli cevap yazmasının, hem yüksek sosyetede beğenilip hem de bize nazik davranmasının, aynı alışkanlığa bağlı olduğunu düşünmezdi. -marcel proust, kayıp zamanın izinde, çiçek açmış genç kızların gölgesinde, çev. roza hakmen
 • futbolcu camiasi tarafindan farkli kullanimlarina sahit oldugumuz aslinda kar$in anlamina gelen zarf'tir.
  - evet bombaci muharrem mac hakkindaki yorumlarin?
  - raakibimize gore cok daha sahane oynamamiza ragmen 3-0 kazanmasini bildik! *
 • " 'rağmen'ler içindeki gizli 'çünkü'lerden oluşur " der proust.
  iyi ile kötünün birbirlerine kuyruklarından bağlanmış olması gibi...
 • (bkz: ramen)
 • rağmenler olmasa değişim/ilerleme olmazdı. değişim tamamlandıktan, ilerleme kaydedildikten sonra rağmenler'in bir anlamı kalmayacak, ilerlediğimizle kalacağız daha ne olsun.