şükela:  tümü | bugün
  • aero serverda bir problem çıkar herkes gm lere küfür ediyordur

- fuck gm
    - fuck u all gm
    - bla bla bla herkesten envai çeşit küfür çıkıyordur...

gm den genel anons gelir

- fuck u too

ben gözyaşlarımı siliyorum
  • guild toplanır

- abi bugün ne keselim
    - ısis keselim abi
    - ?? nie ısis.. o fazla exp vermiyorki artık
    - olsun abi göğüsleri çok güzel

guild dışı kulak misafiri birisi

- abi başka hangi haritalarda güzel göğüslü monster var?
    - !!!
  • bağımlılık yaratması açısından "sanal dünyada çok kolay yoldan statü sahibi olmanın dayanılmaz hafifliği" üzerine kurulu devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun. lakin birçok farklı açıdan da diğer devasa dünyalardan ayrılıyor. şirinlik konseptini baz alması tiksinti vermiyor bilakis dünya üzerinde 2.5 milyon oyuncuyu ekrana bağlıyor. grafik açısından yük bindirmiyor ve serverlar 5000 kişi civarlarına kadar çıkabiliyor. bu daha heyecanlı kale savaşları, daha çok kişi ile lonca paylaşımı, daha renkli bir dünya yaratıyor.

en nihayeti oyun işte diyerek rahatça sıyrılabilenler olduğu gibi doktor yardımı alanlar da duydum bağımlılığından kurtulmak için. dediğim gibi; statü sahibi olmanın oyunun başında oturma zamanı gibi ulaşılması gayet kolay bir parametre ile doğru orantılı olması nedeniyle aynen diğer mmorpg'ler gibi oynadıkça daha çok bağlanıyorsunuz.

oyunun kesinlikle teknik olarak zor bir tarafı olmadığından yetenek falan da gerektirmiyor. aslında diğer kişiler ile etkileşiminizin fazlalığı size avantaj kazandırıyor. bu da oyunun sizi sosyalliğe itmesinden kaynaklanıyor. bir zaman sonra tek başınıza oynayamaz oluyorsunuz ve gerektiğinde oyuncu bulabilmek için bir loncaya üye oluyorsunuz. oyunun bunları başarması takdire şayan. mesela oyundan tanıştığım italyan bir çocukla 1.5 yıldır konuşuyoruz. yolum italya'ya düşerse kalacak yerim var holey.

bir zaman sonra level almak inanılmaz zaman harcamalara yol açmaya başlıyor, eaaah diyorsunuz. level 99 olunca da altınızda beliren aura efekti ile şehirlerde havanızı atıyorsunuz, bakın en boş vakitli benim diyerekten. şahsen ben 1.5 yıl aralıklı olarak takıldım level 90 anca oldum, onu söyliyeyim de 1.5 ayda level 99 olmanın ne tür bir organizma olmayı gerektirdiğini siz hayal edin.
  • dead branch diye bir item vardır bu oyunda. kullandığınız zaman oyundan rasgele bir yaratığı summon eder. bizim eski guildimizde eğlence olsun diye yarışmalarda, toplu organizasyonlarda bunlardan kullanır ve çıkan yaratıkları öldürürüz. lakin bir seferinde öyle bir yaratık çıkmıştır ki sanırsam oyundaki en hayvanilerinden biriydi (çok fazla göremedim öyle diyeyim). kendisi bizim guildden başlayarak küçük bir katliam yapmıştır. bu haltı yediğimiz yerde prontera (oyundaki ana şehir) ın hemen yanı olduğu için paçalar tutuşmaya başlamıştır (yasaktır normalde bu olay). anca herkesin güçlü karakterleri birlikte alt edebilmişinizdir.

(bkz: buda böyle bir anımdır)

demek istediğim eğlenceli, iyi bir guild bulursanız gayet güzel anlara denk gelebilirsiniz. woe leri oldukça eğlenceli ve dolu dolu geçmektedir lakin woe için iyi bir karakter kart şarttır.
  • ragnarok online'ın yaratıcı ismi kim hak kyu tarafından yeni oyun yapılmış. gameplay ve görünüm itibari ile yine ro'ya benziyor oyun. ha bu arada oyunun ismi

(bkz: tree of savior) ve bu da traileri http://www.youtube.com/watch?v=xxbupmfg5y4

bu oyun için gerçek anlamdaki spiritual sequel oyunu diyorlar ragnarok online'ın. oyun şu anki hali ile tam bir nostalji havası yarattı bünyem de ve inanıyorum ki bu ragnarok online'ı sevenler, yine aynı abinin elinden çıkma bu oyunu da gerçekten seveceklerdir.
  • ergenlik yıllarımda, guild savaşlarına katılmak için devamsızlığım 19 gün olduğu halde okula gitmeyip sınıfta kalmama sebep olmuş oyundur :)
    o günler aklıma geldikçe hala yüzümde tebessüm oluşturur...
    iyi kötü ama güzel günlerdi be...
  • 300.000 zeny*e aldığım ninja suiti upgrade edeyim derken tarrak kafalı npc'nin "abem olmadı be" dediği ve itemın çığıra çığıra gittiği oyundur bu .uy sanki beni ziktiler afedersiniz ya da oha falan oldum.gravitydeki elemanların annelerinin kulağı çınlamıştır heralde.!!!
  • uo ile hiç alakası olmayan tam anlamıyla bir mmorpg. powerplay arkaplandadır, kimse kimseyi rahatsız etmez. daha çok monster öldürüp experience kazanmaya dayalı olduğu için kimilerine sıkıcı gelebilir. oyuncuların çoğu yerde birbirlerine saldıramayışı da oyunun bir başka artısıdır. bu sayede etrafta kendini malkoçoğlu sanan çılgınlar görülmemektedir.
  • oyun içinde kullanılan isimleri iskandinav mitolojisinden alan, fakat her türlü anime tarzı yaratığın bulunabildiği, sadece yaratık kesmeye dayanmayan, aksine oyuncular arasındaki iletişimin de ön plana çıktığı mmorpg.

fakat bazı aksaklıklara sahiptir. örnek vermek gerekirse;

-türk kullanıcılara yollanan maillerde en altta oyunun açıklaması olarak "dünyanın en çok oynanan frp'si yazılmıştır."

-oyun içerisinde rosary isimli bir eşya var, bu eşyanın resmi haç, açıklaması ise "hatim indirirken kullanılan tespih"dir. open-beta döneminden kalma saçma çevirilerden.. neyse ki yeni patch'ler ile bu hatalar düzeltilmeye başlanmış.

ayrıca oldukça hızlı bir patch server'ına sahiptir. son dönemde ise ttnet ile yaşanılan problemler sonucunda türk oyuncuların yamaları yükleyememesi gibi bir durum ortaya çıkmıştır. zaten herşey de bizim başımıza gelir...
  • fistik gibi kiz ve oglan char'larin kent meydanlarinda fink atip flortlestigi, bu aksam itibariyle sevgililer gunu kutlamalarinin pahali gul buketleri ve icli emoticon'larin destegiyle surduruldugu tuhaf bir rpg. simdi kalkip da tuhafliklarini anlatacak olsam vakit yetmez. suraya kadar yazdiklarim zaten tek basina ornek teskil ediyor ama dallandirmak ve sulandirmak gerekirse, diger rpg'lerden bildiginiz karizmatik, urkutucu, onurlu yaratiklarin yerine sirinlik muskasi, suratinizda aptalca bir siritma yaratabilecek denli rengarenk yaratiklar kondurulmus ragnarok dunyasina ki bu yaratiklarin cogu kolpalikta bir numara. arkanizi dondugunuz anda o tatli seyler gidiyor, bunlarin yerine 0-3 yas kabuslarindan yadigar mahlukatlar geliyor. ragnarok dendiginde insanin kafasinda daha cok "kuzeyli" ve "kiyametsel" birseyler uyaniyor ama ragnarok online tam anlamiyla uzakdogulu ve anime. adamlar bunun uzerine bir dunya kurmuslar, martial arts'dan tutun da meshur animelere gondermeler tasiyan tasarimlara ve event'lara kadar pek cok seyi de ihmal etmemisler. standart rpg'lere aliskin olanlar icin baslangicta hos olmayan durumlar vuku bulabilir. mesela ben bir keresinde canhiras bir sekilde steel chon chon'larla savasirken yanimdan gelinlikli iki kiz gecmisti, konsantrasyonum paramparca olmustu. (zaten cogu kez konsantrasyon zorlugu cekiyorum ve en kolay ilerlenecek mekanlarda bile kayboluyorum).
    oyunun birtakim sorunlari var, ancak onumuzdeki aylarda gelisecegini tahmin ediyorum. zaten beta test demek bug avi demektir. oyuncularin ise bu arada oyunun gerektirdigi ozelliklerle birlikte hayatin gerektirdigi ozellikleri de gelistirmesini umuyorum. "cocuklar daha genc, ogrenecekler ablasi" diyecek takatim kalmadi daha fazla.