şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zavallı bir kadının teki. twitter'da arayın görürsünüz. üşenmezsem ben yazarım akşam
 • benim de sloven bir arkadaşımın facebook paylaşımı vasıtasıyla haberim oldu durumdan. rahaf henüz 18 yaşında suudi vatandaşı bir kız. ailesinden sürekli şiddet,baskı görüyor. taciz ediliyor. avustralya’ya sığınmak istiyor ama suudi kanunları kadınların tek başına yanlarında bir erkek olmadan seyahat etmesine izin vermediği için planı başarısız oluyor. o esnada ailesi ile birlikte kuveyt’e tatile gidiyor. kuveyt kanunları suudi kanunlarına göre daha esnek olduğundan, rahaf, gizlice pasaportunu alıp kuveyt’ten bangkok’a uçar. bangkok’tan da sydney’e uçmak üzereyken pasaportu çalınmış. tayland polisi tarafından gözaltına alınmış. sınırdışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış. tabi tayland da sınırdışı edilenleri çin,kuzey kore,türkiye gibi ülkelere gönderiyor. tam sınırdışı edilecekken unhcr(bm mülteciler yüksek komiserliği) tayland temsilciliği ve avustralya televizyonu abc mensubu bir gazeteci olan sophie mcneill sahip çıkmış. o esnada pasaportu bulunmuş. şuan unhcr gözetiminde bangkok’ta ve muhtemelen ilerleyen günlerde çok istediği avustralya’ya sığınması gerçekleşip yeni bir kimliğe sahip olacak
 • sığınma talebinde bulunan 18 yaşındaki genç bir suudi arabistanlı kadın. hikayesi kısaca şöyle:

  rahaf, dün kuveyt'ten avustralya'ya gitmek isterken aktarma uçuşu için bulunduğu tayland'da pasaportuna el konulup alıkoyularak yeniden kuveyt'e gönderilmek isteniyor. ama kendisi geri gitmek istemiyor çünkü aslında ailesinden kaçıyor. ateist olduğunu belirterek kuveyt'e sınırdışı edilirse ülkesine geri gönderileceğini ve öldüreleceğini söylemekte. hatta twitter üzerinden de yakınları tehdit ediyor. babası bir suudi arabistan devleti çalışanı olduğu için rahaf'ı bulması kolay oluyor ve taylandlılar ile ortak çalışıyorlar. alıkoyulduğu otel odasında bir twitter hesabı açıp durumunu anlatarak yardım istiyor, otel odasından ayrılmayacağını söyleyerek 3. ülkeye iltica taelp ediyor. durumdan haberdar olan bm, bmmyk* ve diğer uluslararası örgütler kendisine yardımcı olunacağını ve uluslararası koruma sağlanması gerektiğini belirtiyorlar. görünüşe göre tayland devleti imzalamış olduğu 1951 cenevre sözleşmesi'ne aykırı hareket ediyor. kısaca, sözleşmeye göre hayati tehlike altında bulunan bir kimse hiç bir şart altında kendisi için tehlike arz edecek bir yere götürülemez, sınırdışı edilemez ya da geri gönderilemez. şu anda rahaf avustralyalı bir kadın gazeteci ile bir otel odasında ve güvenli bir alanda büyük ihtimalle. twitter hesabınının arkadaşları tarafından kontrol edildiğini belirtmek lazım. twitter'da önemli bir gündem oluşturdu.

  rahaf sadece bir örnek. dünyada onun durumunda binlerce erkek, kadın, genç, yaşlı ve çocuk var. şimdi bütün ülkeler şov yapmak için kendisine sığınma önerecektir ama benzer durumda sayısız insan varken hala sınır dışı edilmeler devam ediyor. mültecilere türkiye de dahil tüm dünyada nasıl bakıldığı malum. neyse bu konu çok uzundur, bitmez. takip etmeniz için twitter hesabını aşağıya bırakıyorum.

  https://twitter.com/rahaf84427714
 • rahaf, islam'i reddettigi ve ateist oldugu icin abisi tarafindan dovulup hijab giymeye ve dua etmeye zorlanmis, kuzenleri tarafindan olumle tehdit edilmis, sacini kestigi icin abisi tarafindan 6 ay bir odaya kilitlenmis, babasinin ve ailesinin kendisini oldureceginden korktugu icin 16 yasindan beri evden kacmayi planlayan suudi arabistanli 18 yasinda bir genc kadin.

  ailesiyle birlikte gittigi kuveyt gezisinden kacarak bangkok'a gitmis, birkac gun orda kaldiktan sonra vizesine sahip oldugu avustralya'ya giderek ordan siginma talep edecek iken, babasinin devlet calisani olmasi nedeniyle bangkok havalimanina iner inmez kimligi tespit edilmis, kendisine yardim etme teklifi ile gelen suudi bir adam tarafindan pasaportuna el konulmus ve thai gocmen memurlari tarafindan babasinin istegi uzerine kuveyt'e geri gonderilecegi soylenmisti.

  rahaf'in kacmasina engel olmak icin babasi da bangkok'a ucarak thai yetkililerle gorusmus, bu arada suudiler rahaf'i kendini kilitledigi havalimani otel odasindan disari cikarmaya calisirken rahaf kendisine twitter hesabi acarak kisa surede sesini tum dunyaya duyurmus, avustralya'da yasayan arkadasinin rahaf'in twitter hesabindan paylastigi mesajlar un ve unhcr'e ulasmis, onlarin ve sosyal medya baskisinin gucuyle thai yetkilileri rahaf'i kuveyt'e geri gondermekten vazgecmislerdi.

  2 gun suren bu mucadele sonunda rahaf pasaportunu geri aldi ve su an unhcr korumasi altinda guvende ve hala bangkok'da. unhcr, rahaf'in iddialarinin dogrulugunu kanitlarsa, avustralya kendisine siginma/humanitarian visa vermeyi kabul etti.

  https://thenewdaily.com.au/…haf-alqunun-visa-saudi/
 • günlerdir uluslararası medya tarafından haber yapılan kız. ne kadar önemliymiş bir kadına sığınma vermek dedirtir.
 • kanada başbakanı justin trudeau, sığınma başvurusunu kabul ettiklerini açıklamış.

  https://tr.sputniknews.com/…campaign=url_shortening
 • kanada'ya bugün itibariyle varmış. ortadoğu batağından kurtulmasına sevindim.

  ilerde bir vakfın ya da enstitünün başında görürüz kendisini.