• - hiçbir şeyi umursama
    - herşeye karşı soğukkanlıgını koru
    - hislerini her zaman belli etme
    - aşırı tepkiler verme
    - panik yapma
    - olabildiğince doğal ol
    - gerginlik yaratma
    - kendini kasma
    gibi pek çok kavramı içinde barındıran eylem.
  • rahat/hazrol ikilisindeki rahat'in bildirim ve yaptirimli hali. bir benzeri:

"ustune rahat bir $eyler... al!" dir.
  • kavga oncesi diyaloglarda karsidaki kisiye posta koyma anlaminda da soylenebilen soz yumagi. akabinde gelen cumleler oncesi ortama ani ve yogun bir gerilim enjeksiyonu saglar. soylenisi esnasinda bas hafifce yana yatirildiktan sonra bir an icin boynu ilerde tutup ust govdeyle birlikte hafifce karsidakine yaklasilip geri cekilinir. bu sirada tek goz digerine gore daha kisik olmalidir.

- yanlis yapiyorsunuz arkadaşim.
    - biz ne yapacagimizi biliriz birader, sen rahat ol
  • birine dalmam için bu söz öbeğini söylemesi aslında yeterli bir sebep. gerçi henüz dalmadım ama dalma hakkımı saklı tutuyorum. hele de ağzında yaydıra yaydıra söyleyen çar çakal tayfasını gördükten sonra. itici, iğrenç...daha ne denebilir bilemedim.
  • - anne ve babaya karsi kesinlikle kullanilmamasi gereken soz obegi..
    misal.. - oolum ne bu odanin hali derle topla biraz, goren kunduz besliyoruz sanir..
    - ya raatol anne yaa..
    - ***cotaaa*** (terligin kafaya carpma sesi).. sen daha rahat ol bakalim..
  • soyleyenin kendine olan guvenini anlatir bu aslinda. soylenenin rahat olmasi sonra gelir.
  • karşındakine telaşlanmaması adına sarf edilen söz öbeği.
  • (bkz: be cool)
  • diyarbekir lügatında şöyle bir durum için kullanılır;
    üç tane diyarbekir kırıği diyarbekir surlarının altında soteye yatmiş cığara çeki, derken bir ekip geçi ordan. durumun kontrol altında olduğunu belirtmek isteyen kırıq 1;

kırıq 1 ; bremın rehet ol !
    kırıq 2 ; rehetem bremın
    kırıq 3 ; reheten bak bremın
hesabın var mı? giriş yap