şükela:  tümü | bugün
  • vikipedi'den boca edivereyim; rahbani kardeşler assi rahbani (4 mayıs 1923 - 21 haziran 1986) ve mansour rahbani (1925 - 13 ocak 2009), lübnanlı müzisyen, şarkı sözü yazarı kardeşlerdir. 1954 'ün temmuzunda assi rahbani fairuz ile evlenmiş, beyrut'un kuzeyindeki antelias'a taşınmıştır.

    gönül turgut'un söylediği birazcık yüz ver, gönül akkor'un ve deniz seki'nin söylediği böyle gelmiş böyle geçer, ferdi özbeğen'in söylediği seviyorum delicesine, bir düşmeye gör, kurumuş bir dal gibiyim, neşe karaböcek'in söylediği kısmet, ajda pekkan ve ebru gündeş'in söylediği tanrı misafiri isimli şarkıların müziği rahbani kardeşlerindir. 1970'lerin yeşilçam filmlerinde kullanılan çok sayıda şarkının müziği rahbani kardeşlere aittir.

    birisi feyruz/fairuz il evli olan kardeş ikiliden başka aranjör ve besteci olan bir küçük kardeşleri elias rahbani var.

    rıza silahlıpoda'nın bir parçası olan 24 saat'in müziği bu kardeşlerden elias rahbani'ninmiş.
  • şu şarkılarını bayıla bayıla, zaman zaman da ayıla ayıla dinliyorum. nedense bana eski bir türk filmi içinde yaşıyormuşum gibi hissettiriyor. nedensesi yok aslında adamlardan bizimkiler baya faydalanmış zannımca, benim küçük bilinçaltıma da melodiler işlemiş.
  • (bkz: mosaic of the orient) albümü doğu mistisizminin ve sevginin sıradan ama coşkun halini notalarla anlattığı güzel bir eser.