şükela:  tümü | bugün
 • fakirler adina bagis toplayip, paralari vatikan´a gönderen; agrisi olan hastalara agri kesici vermeyip "aci ceken insan tanriya daha yakindir" diyen bir kadin.

  siradan bir misyoner. pek bi´ mübarekligi yok.
 • 1910 da üsküp'te doğmuştur. asıl adı gonca boyacıoğlu'dur.
 • "kabul edilmiş dualar yüzünden, edilmemişlerden daha çok göz yaşı dökülmüştür." demiş.
 • dolandırıcı charles keating'den milyon dolarlarca bağış (!) almış, özel jetiyle oraya buraya uçmuş. bir avukatın yazdığı "bu parayı iade etmeniz birçok fakirin hayatını kurtaracaktır ve nezaketinize bu yakışacaktır" diye özetlenebilecek bir mektubu yok saymış keating'den sürekli övgüyle bahsetmiştir.

  ayrıca o paralarla ne yaptığı da belli değildir. hindistan'da birçok felaketten sonra rahibe teresa'nın organizasyonu hemen hemen hiç yardım yapmamıştır. kısacası melek değil, üçkağıtçının tekidir.
 • “savaş karşıtı bir toplantıya asla katılmayacağım; beni barışa dair toplandığınızda davet edin” sözünü söyleyen kişi.
 • 50 milyon doların üzerinde parayı hastaları iyileştirmek için değil, din denilen saçmalığı yaymak için kullanmış zırt pırt azize ilan edilen "ahlak" abidesi. vatikan'ın pazarlama yüzü. abd'nin asker toplama klişesi olan i want you for us army posterindeki sam amcadan bir farkı yok.

  aziz ya da azize ilan edilmek için 2 mucize gerçekleştirmek gerekiyor ( enformasyonun "kafana göre" olduğu zamanlarda coşmuş. yiyorsa şimdi göstersin keramet, ispatlanırsa james randi 1 milyon dolar ödül veriyor ). hemşire'nin mucizesi kanser hastası hintli bir kadını ve beyin iltihabı olan brezilyalı bir adamı iyileştirmesi. ancak gel gör ki mide ülseri olan bir hastayı iyileştirdiğini referans göstermek istemişler, hastanın karısı "hayır kocamı doktorlar iyileştirdi, o kocamın hastalığının daha ilerlemesine sebep oldu" demiş ve böyle bir organizasyonda kullanılmasını kabul etmemiş.

  hemşire'nin plasebo etkisiyle hastanın ağrısını, acısını azalttığı, hafiflettiği bir yere kadar kabul edilebilir, ama kanseri, uru, iltihabı, ülseri yok ettiğini iddia etmek tıp ilmine "hassiktirin lan" demek, "hipokratınıza sokuyum" demek.

  bunun yanında mektuplaştığı dostlarına tanrının varlığını sorguladığını yazmış. azize ilan edilmesinin gecikmesi bazı dindoşların tanrıyı sorgulayan bir kişinin kutsallaştırılmasına itiraz etmesiymiş. ölürken son sözü imam hatipler kapatılsın olmuş.
 • christopher hitchens'ın mother teresa - hell's angel belgeselinde dünya'nın muhafazakar iktidarlarını destekleyen bir vatikan ajanı olmakla suçlanmaktadır.

  bunu yaparken de bir çok hastalıkla boğuşan hindistan'a gelen bağışları ölüm evleri gibi saçma bir şey ile harcamıştır.
 • ismi "teresa" diye yazılan arnavut asıllı ve osmanlı vatandaşı olarak doğmuş kişi.. "theresa" değil..

  http://nobelprize.org/…prizes/peace/laureates/1979/

  http://www.time.com/…article/0,8599,1655415,00.html
 • kendi adını taşıyan vakıfta, bağışlanan paraların tedavi ve ilaçlarda kullanılmadığı, hatta hastaların "tanrı sizin bu yoldan geçmenizi istiyor " bahanesiyle tedavi edilmediği, bağış paralarının vatikan ve misyonerlik amacıyla kullanıldığı kanıtlanmıştır.
  dincilerin iyilik meleği anca bu kadar olur.
 • rahip michael van der peet adında bir dostuna yazdığı mektuplarda hayatının son 50 yılında tanrının varlığını sorguladığı ortaya çıkmış. eve dönüp yalnız başına kaldığında tanrının ve cennet cehennemin varlığını sorguladığı ve büyük şüphe duyduğu yazmaktaymış. hatta ölmeden önce bu özel mektuplarının yok edilmesini istemiş de vatikan, rahibenin yazdığı her şeyin hristiyanlık mirası olduğunu söyleyip buna izin vermemiş. azize ilan edilmesi için kurulan komitede yer alan rahiplerden biri de teresa'nın imanının azaldığı günlerde bile tanrı için çalıştığını kanıtlamak ve azizelik yolunu hızlandırmak için uğraşmış.
hesabın var mı? giriş yap