• rahip brunson'ın duruşma 25 temmuz 2018'deydi. abd ile türkiye arasında yapılan pazarlığa göre abd'ye rahibin tahliye edileceği sözü verilmişti. ancak 25 temmuz 2018 tarihinde brunson tahliye edilmedi, ev hapsine alındı.

24 temmuz 2018'de merkez bankası faiz arttırmama kararını açıklamıştı. bunun üzerine dolar 24 temmuz 2018'de maksimum 4.93 seviyesine geldi. günü 4.87 ile bitirse de, merkez bankasının etkisi önemli bir seviyedir. onu esas aldım. kaynak

25 temmuz ve devam eden süreçte, dolar/tl'de esas olay rahip brunson meselesiydi.

bugün itibariyle dolar 5.13'e geldi. hatta şu anda 5.14 ama ben hesaplamama 5.13 seviyesini esas aldım.

dolar 1.5 haftada, 20 kuruş değer kazandı.

türkiye'nin 450 milyar dolar borcu var. dolardaki 1 kuruşluk artış, türkiye'nin dış borcunu tl bazında 4.5 milyar tl arttırıyor.

1.5 haftada 20 kuruş değer kazanan dolar, türkiye'nin dış borcunu da tam 90 milyar tl arttırdı. yani türkiye 1.5 haftada 90 milyar tl kaybetti.

rahip krizinin türkiye'ye faturası şimdilik 90 milyar tl'ye ulaştı.

yani kişi başı 1.125 tl kaybettik. evet. senin, benim, hepimizin cebinden, rahip saçmalığı yüzünden 1.125 tl uçtu gitti. geçmiş olsun.
  • (bkz: ortamlarda papazın patlaması dersin kim bilecek)

17 senedir papaz mı bu hataları ardı ardına yaptırdı dedirten başlık.

(bkz: lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me)
hesabın var mı? giriş yap