şükela:  tümü | bugün
 • hpv'nin tartışılmaz etkisinin keşfedilmesinden sonra yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, hpv'nin 3 suşu için aşı geliştirilmesi ile önlenebilir olma yolunda olan kanserdir. mevzu bahis 3 suşdan dolayı ortaya çıkan kanserlerin önlenmesi çalışmalarında 100% başarı sağlandığı onaylanmıştır ve fda onayı alan aşı çok yakında amerika'da piyasaya sürülecektir.
  (bkz: serviks kanseri)
 • pap smear testi ile erken teshis edillebilen, erken teshis edildiginde diger kanser turlerine gore daha kolay bas edilebilen, erken teshis edilmedigindeyse tedavisi oldukca guclesen baslıca nedeni hpv olan bir kanser turu. nacizane onerim cinsel olarak aktif kadınların senede en az bir kere pap smear testi yaptırarak servikslerinde ne olup bittiginden haberdar olmalarıdır.
 • dünyada yılda ortalama 250 bin kadının ölmesine neden olan hastalık.
 • %100 koruma sağlayan bir aşısı varmış artık bu illetin. özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda görülen bu hastalıktan cinsel hayata merhaba diyen*her kadın bir aşı ile korunabilecekmiş.
 • gardasil adli a$inin %100 onledigi kanser turu.

  (bkz: ne mutlu)
 • belirtileri; anormal vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, anormal vajinal akıntı ve kasık (pelvis) ağrısı olan, ne yazık ki ileri safhalara ulaşıldıktan sonra ancak herhangi bir belirti gösteren kanser türüdür. ileri safhalrı beklemeden , ister şikayeti olsun isterse olmasın her kadının senede bir defa yaptıracağı smear testinin hayat kurtarıcı rolü çok büyüktür.
  bana olmaz dememek lazım.
 • yeni cikan bir asi sayesinde hastaliga yakalanma oraninin buyuk olcude azalmis oldugu cok bilinmeyen ve kadinlarin jinekolog kontrollerini hamilelik haric ihmal etmesi sebebiyle gozden kacan dolayisiyla cabuk ilerleyebilen bir kanser turu. asi 3 asamali olarak yapilir; ilkinden 2 ay sonra ikincisi, ikinciden de 4 ay sonra son asi yapilir ve omur boyu bir daha bu asinin tekrarlanmasina gerek duyulmaz. hicbir yan etkisi yoktur. korkulanin ve sanilan aksine kasiklardan veya genital bolgeden degil, koldan yapilir. jinekologlarin tavsiyesi her kadinin bu asiyi yaptirmasi yonundedir.
 • bir adet asisi * suanda piyasada mevcut olmakla beraber, sanildigi gibi, daha dogrusu gardasilin reklamları sayesinde sanmamizi sagladigi gibi, bu asi rahim agzi kanserlerine karsi %100 korumaz. bu asi, rahim agzi kanserine en cok yol acan iki adet papillomavirus tipine ** ve sigillere yol acan baska iki adet daha papillomavirus tipine ** karsi %100 koruma saglar. bu iki hpv tipi, rahim agzi kanserlerinin yaklasik %70ine sebep oldugundan, gardasilin bu kansere karsi %100 degil, %70 koruma sagladigi sonucuna varabiliriz kanımca.
 • türkiyede 1 yıldır, dünyada 3 yıldır uygulanan ; %90 koruma sağlayan ve 3 aşamalı süreci olan bir aşısı mevcuttur ve 230 ytl gibi bir fiyata çocuk doktorları veya jinekologlar tarafından edinilebilir. eczanelerde satılmaktadır fakat eczacılar bu aşıyı yapamazlar.
  erkeklerin taşıyıcı olabildiği, cinsel yolla bulaşan ve 3. aşamaya gelmeden anlaşılamayan bir kanser cinsidir,2. aşamasından itibaren herhangi bir müdahale yapılamaz ve belirtileri de 3 aşamaya yakın anlaşılırmış. ve malesef, inanilmaz bir rakam olsa da her 2dakikada 1 kadın bu hastalıktan ölmekteymiş. *
hesabın var mı? giriş yap