şükela:  tümü | bugün
 • israilde uygulandığına dair bilgiler alınan ameliyat.!
 • ingiltere'de de uygulandigi ve basarili sonuclar elde edildigi ve dahasi kimi teknik sorunlarin halledilmesiyle 2 yil icinde insanda da uygulanabilecegin bildirilen tibbi operasyon.

  http://www.bbc.co.uk/…0/091022_wombtransplant.shtml
 • dün dünyada ilk kez ömer özkan tarafından akdeniz üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir.

  http://www.hurriyet.com.tr/…at/18446857.asp?gid=381
 • olağanüstü ameliyat.
 • gurur ve umut vericidir. organ nakilleri konusunda haklı bir üne sahip olan akdeniz üniversitesi bir ilki daha başarmıştır. gelişmeleri takip edeceğim, gelinen nokta gözlerimi yaşarttı benim. bebek özlemi ile yanan, talihsiz kadınlara ümit vermeleri bile takdire değer. nakledilen rahmin kadavradan alınması ise, ayrı bir sevindirici gelişme. akdeniz üniversitesi nakillerde doku uyuşmazlığını ortadan kaldırabilecek bilgi ve donanıma sahip diye biliyorum. içim sevinçle doldu, son günlerde okuduğum en güzel haber bu. rahim nakli yapılan anne adayına en kısa zamanda bebeğine kavuşmasını diliyorum.
 • diyanet işlerine göre caiz değilmiş. açıklamaları da şuymuş:

  "kadın veya erkekteki bir kusur sebebiyle tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde, evli hanımların çeşitli tıbbi yollarla gebeliklerinin sağlanmasında islâmî hükümler açısından bir sakınca görülmemektedir. ancak döllendirilecek yumurta ve sperm nikâhlı eşlere ait olmalıdır. döllendirilen yumurtanın da başka bir kadının rahminde değil, yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi gerekir. bu itibarla başkasının rahminin nakli ve bu yeni rahimle hamile kalmak caiz değildir."

  vay be...
 • mantığını anlayamadığım organ transplantasyonu. öncelikle belirtmeliyim ki transplantasyon sadece organı oraya monte etmek değildir. genellikle ömür boyu süren ve yan etkileri hiç de yabana atılmayacak bir immünsupresif tedavi gerektiren ciddi bir disiplindir. bu tedavilerin yan etkileri yaşam süresinin kısalmasına bazen de ani oluşabilecek yan etkiler ile hastanın kaybına dahi neden olabilir. uterus bir insanın yaşamı için hayati bir organ olmadığı gibi o kişinin çocuk sahibi olabilmesi için de mutlak gereklilik değildir. kişinin yumurtası ve eşinin spermi ile taşıyıcı anne kullanılarak bu sorun çözülebilir. böyle mantıklı bir yöntem dururken transplantasyon yapmak hem hasta, hem sağlık ekibi hem de olayın mali boyutu açısından abesle iştigalden başka bir şey değildir. bir şeyi yapabildiğiniz için yapmak etik sınırların çok dışındadır kanısındayım.
 • 2011 yılında akdeniz üniversitesi'nde prof. dr. ömer özkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilip başarı ile sonuçlanan ameliyat.

  ameliyat sonrası yapılan açıklamada nakil yapılan derya sert'in ancak iki yıl sonra embriyo nakline hazır hale gelebileceği belirtilmişti. 2013 yılı itibari nakil için gerekli süre tamamlanmış ve embriyo nakli hazırlıklarına başlanmıştır.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25428465

  günümüzde bebek sahibi olabilmek için bir dolu yol var. rahminde sıkıntı olan biri için en risksiz yolun taşıyıcı annelik veya evlat edinme olduğu gerçeği su götürmez. rahim naklinin tüm sıkıntısını çekiyorsun, iki sene bekliyorsun, sonrasında embriyo naklinin başarılı olup olamayacağı muamma, hadi oldu gebeliğin normal seyrinde sonlanabileceği de kesin değil. kısacası ölme eşşeğim ölme.

  tüm bu gerçekler bir yana bir kadın olarak çocuk sahibi olmanın güzelliğinin bir tarafının da hamilelik süreci olduğu kanaatindeyim. kendi bedenimde bir canı taşımak, onu hissetmek ve kucağıma alacağım bebeğe öncesindeki bu süreci yaşayarak hazırlanmak bana göre en haz veren deneyimlerden biri. günü birinde bebek sahibi olmak isteyip de uğraşmaya başlarsam ve bunun mümkün olmadığı bana söylenirse en çok üzüleceğim kısım gebelik yaşayamamak olacaktır. bu sebeple derya sert'in veya bu riskli ameliyata girecek herhangi bir kadının bunu neden tercih ettiğinin saygıyla karşılanması gerektiğine inanıyorum.

  umarım hiçbir sıkıntı çıkmaz ve cesaretini takdir ettiğim derya hanım ve eşi ilk bebeklerini kucaklarına alabilirler.
 • bu ülkedeki doktorlar mesleki yeterliliklerini,
  onca maddi ve psikolojik yetersizlliğe rağmen , şiddete, verilmeyen bilimsel araştırma ücretlerine, hastanelere bi türlü alınamayan ekipmanlara, dört asistan istenmişken tek kadro açıldığı için kırk sekiz saatin otuz dördünü hastanede geçirmelerine rağmen,
  türk hekimlerini beğenmeyip yurt dışına giden insanlara inat, veya saçma bi sebep yüzünden yıllarını onları tedavi edebilmek için okuyarak geçirmiş birini gözünü kırpmadan öldürebilen insanların yaşadığı bi ülkede bi kere daha kanıtlamışlardır.
 • bazı insanlar için umut ise varsın vergilerden kesilsin sonuçta kalkıp uçak almıyorlar.