şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geç gördüm haberi maalesef.
  ünlü sabah gazetesi yazarı sema alim dalgıç'ın 18 temmuz 2018 tarihli haberinin başlığı. "iddianamede önemli suçlamalar var" diyor alt başlıklardan biri.

  kendisinin bir haberi de şu mesela "darbe gecesi tavla partisindeymiş" https://www.sabah.com.tr/…cesi-tavla-partisindeymis
  o da şurada incelenmiş: https://twitter.com/…881/status/1010082704648482816

  iddianameye göre brunson'un "terör örgütleri pkk ve fetö adına suç işlediği", bu "örgütlerle eylem birlikteliği içinde olduğu", "örgütlerle işbirliği yaptığı", "fetö'nün üst düzey isimleri ile görüştüğü, görevli olduğu protestan kilisesinde fetö ve pkk'yı öven konuşmalar yaptığı, fetö'nün 15 temmuzdan 5 gün sonra söylediği bir cümleyi kullandığı... yemediği halt yok yani.

  neyse, haberi yazan gazetecinin kendisi için de "aslında olmayan yazar" diyorlar. örgüt lideri diyorlar. sonra keşmekeş. örgüt liderine haber yaptıran gazete sabah.
  http://www.akfikir.com/…re-55-milyonluk-darbe/75987

  -----------
  iddianamade önemli suçlamalar var

  iddianamede rahip brunson, hakkında da çarpıcı ayrıntılar bulundu. rahip brunson'un din adamı görüntüsü altında terör örgütleri pkk ve fetö adına suç işlediği ve bu örgütlerin genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, bu örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığına iddianamede yer verildi. brunson'un ayrıca, fetö'nün üst düzey üyeleriyle kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde ege bölgesi imamı ve firari bekir baz ve onun yardımcısı murat safa ile hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından dava açılan tutuklu sanık uluslararası af örgütü türkiye şubesi başkanı taner kılıç'la da görüşmeler yapıp strateji belirlediği iddia edildi. iddianamede ayrıca rahibin, görev yaptığı izmir protestan diriliş kilisesi'nde pkk ile fetö'yü övücü ve bölücü içerikli konuşmalar yaptığı, özellikle kürt vatandaşların yaşadığı bölgelerde sistematik bir çalışma yürüttüğü, bu amaçla izmir'de sadece kürt kökenli vatandaşların alındığı "mesihin kürdi kilisesi"ni kurduğu suçlaması da yeraldı. 2013'teki taksim'deki gezi parkı olayı organizasyonunda yer aldığı ileri sürülen brunson'un, fetö'nün 15 temmuz 2016'daki darbe girişiminden 5 gün sonra bir arkadaşına gönderdiği mailde kullanılan "türk halkı her zamanki gibi askerin yanında yer almadı. her şey kötüye gidiyor ama sonunda kazanan biz olacağız" ifadesi de yine iddianamede bulundu. hakkında gizli ve açık tanık ifadeleri de olan brunson'un türk savaş uçağı pilotlarının başarısından bahseden bir vatandaşa, fethullah gülen'i kastedip "sizin pilotunuz yok ki. onlar bizim oradaki hocanın duasıyla uçan pilotlar. onlar hocaya, hoca da bize bağlı" dediği öğrenildi.