şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşmakata olan krize verilebilecek olası ad.

  nasıl ki 2001 krizi, önceki yıllardaki iktidarların beceriksiz yönetimlerine atfedilmeden anayasa kitapçığı krizi olarak adlandırıldıysa, sakız çiğneye çiğneye gelmekte olan kriz için de tayyip yönetiminin ihanet ve basiretsizliklerine atıf yapılmadan"abd ajanı rahibi vermedik, ondan oldu" denilip rahip brunson krizi olarak adlandırılabilir.

  her ihtimale karşı parselleyelim başlığı.
 • türkiye cumhuriyeti tarihine, belki de dünya tarihine geçecek bir krizdir.

  çünkü kriz çözülmezse; franz ferdinand nasıl meşhur olduysa bu papaz da o kadar meşhur olacaktır.

  ekim 2016'da gülen yapılanmasına üye olmak suçlamasıyla tutuklanan andrew brunson 23 yıldır türkiye'de yaşıyordu ve tutuklandığı sırada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu. tutuklanmasına gizli bir tanığın verdiği ifade neden oldu.

  "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "türkiye büyük millet meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "türkiye cumhuriyeti hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından da tutuklanması talep edildi.

  şu an türkiye'de cezaevinde bulunan abd vatandaşları arasında yer alan brunson'ın tutukluluğu, abd'nin sert tepkisini çekti.

  erdoğan konuyla ilgili " 'papazı verin' diyorlar. bir papaz da sizde var*, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. 'onu karıştırma' diyorlar" dedi.

  türkiye'nin rusya'dan s-400 alma kararı ise iki ülkenin ilişkilerini etkilemeye devam ediyor. türkiye'nin bu hamlesi nedeniyle abd kongresi türkiye'ye f-35 satışının dondurulması için bir yasa hazırlamıştı.

  resmi olmayan kaynaklara göre gelinen son nokta ise mehmet hakan atilla + halkbanka ceza kesilmemesine karşılık rahip brunson'ın verilmesi. ancak türk hükümeti fetullah gülen'i de pazarlığa dahil edince krizin uzaması kaçınılmaz oldu. şu an dolar 5,30'da ve hükumetten herhangi bir açıklama gelmemiş durumda.

  bekleyip göreceğiz.
 • bir günde doları 30 kuruş arttıran kriz.

  rahip değil mesih sanırım.
 • "rahip brunson krizinin ardından abd yönetiminin aldığı yaptırım kararlarını görüşmek üzere abd'ye giden heyet ilk gün görüşmelerini gerçekleştirdi. görüşmelerin başarısız geçtiğini ve anlaşma sağlanamadığını yazan amerikan wall street journal gazetesi, trump yönetiminin yeni yaptırımları hayata geçirme noktasına geldiğini yazdı."

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…rimlar_gelebilir.html
 • çözümü kolay olan kriz. şimdi papaz hapisten kaçıp bir şekilde kapağı yunanistan'a veya bulgaristan'a atacak;sonrasında oradaki amerikan konsolosluğu ile irtibata geçerek ülkesine dönecek.böylece:

  1)türkiye serbest bırakmamış olacak;dik duruşunu korumuş olacak.
  2)amerika sevgili papazına kavuşacak.

  tataaa! bu kadar basit işte.

  (bkz: beyin bedava)
 • bu rahip olayı tam bir skandaldır.
  fetöcü olarak suçlanan rahip, fetöyle mücadele kapsamında içerde tutuluyor. ama görülen fetö davalarında bir sürü beraat geldi. ali bulaç bile dışarda.15 temmuzun sembol davasında 34 kişinin ölümünden sorumlu olan 43 kişi serbest kaldı.
  şimdi o erler masumdu olayına girmeyin, dava boyunca silahların balistik incelemeleri yapılmadı. yani hangi silahlar ne kadar atış yaptı . buna bile bakılmadı.
  er bile olsanız askerde ilk öğrenilen şey kanunsuz bir emirin uygulanmayacağıdır.
  yani sistematik olarak bu adamlar içerden çıkarıldı.
  yani fetö ile mücadele bu kadar basiretsiz yürütülürken fetöcü olduğu söylenen bir rahip üstünden ülkenin zor duruma düşürülmesini anlayamıyorum.
  c. başkanı birileri tarafından kasıtlı olarak yanlış yönlendiriliyor. hem iktisadi hemde dış siyasette ülke giderek yapılan yanlış hamlelerin altında eziliyor.
  bunların bağımsızlık olmadığını iyi bilen fakat görevi kitleleri kandırmak olan havuz medyası olayı bağımsızlığın bedeli olarak yorumlaması insanın içini acıtan bir detay.