şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evangelistlere ve yahudilere mesajdır.mavi tek tanrılı dinlerden hristiyanlığı ve daha sıklıkla da museviliği simgelemektedir. yahudilik'te mavi (veya lacivert) (ibranice: thelet), gök ve deniz mavi olduğundan tanrısallık vasfını simgeler. ayrıca, thelet rengi gün ile gece arasındaki geçişin renk tonu olduğu için denkliği simgeler.

  tevrat'ta, israiloğullarının kuşamlarının dört köşesine tsitsit denen püsküller takılması emredilir ve püsküller thelet rengi iplerle burulmalıdır.
  sözlü kanuna göre, mavi ipler için kullanılacak boyanın hilazon denen bir deniz canlısından çıkarılması gerektiği belirtilir. rambam'a göre bu mavi ton, öğlen vakti açık gökyüzü rengidir; raşi ise gece vakti göklerin rengi olduğunu dile getirir.

  bazı rabinik bilgelere göre, mavi, tanrı'nın ihtişamının rengidir.
  bu renge bakmak meditasyon yapmaya yardımcı olur; "saflık için gökyüzüne benzeyen safir (laciverttaşı) döşemeye bir anlık bakmak gibidir" ve gök tanrı'nın tahtıdır.
  çöllerde göçebe tapınak olan mişkanlarda menora, kap, ahit sandığı gibi nesneler bir yerden başka bir yere taşındığında mavi bezle örtülürlerdi.