şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bağımsız değildir.

  edit1: ekonomik sıkıntı rahibin tutuklanmasına degil bağımsızlık propagandası ile oy alıp ülkeyi bağımlı hale getiren beceriksiz, örümcek kafalı yoneticelere bağlanmıştır. rahip kısmı ironidir.

  edit: yaşanan hadiseyi "mesele rahip degil, reisimiz amarigaya kafa tutuyor pis kemalistler, ondan oluyor" diye yorumlayan ampül destekçileri. reisin şu anda bu rahibi nasıl serbest bırakırımın alt yapısını hazırlıyor. şimdi burada en çok merak ettiğim konu şu. rahip serbest bırakılınca bu sefer hangi dansozluk argumanini piyasaya sureceksiniz. hani reisiniz amerigaynan mücadele ediyordu dedigimizde hangi kanmak istediğiniz yalana sarilacaksiniz.

  ha rahibi verdin diyelim, ekonomin yine çöküşe doğru yol alırken bu sefer hangi trump politikasını reisine mücadele argumanina gömeceksin. ne zaman senin benim emegimizin betona yatırılıp çarçur edildigini idrak edecek o beynin. ne zaman demokrasinin, güçler ayrılığının olmadığı bir ülkede ekonomik ve toplumsal refahın olmayacağını anlayacak o kafan çok merak ediyorum.
 • ekonomisini yazar kasa fırlatıldı diye ekonomisi çöken ülkeden daha iyi yönetir.

  ek: nasıl sığır olunur:
  -ilk önce ekonomik çöküntü rahibin tutuklanmasına bağlanır ve başlık açılır. daha sonra anladığın dilden konuşulunca ekonominin kasa fırlatma, tutuklama gibi nedenlere bağlanamayacağına ilişkin argümanlar üretilir.

  tebrikler. en tutarsızından bir sığırsınız.
 • onu bunu bilmem de, 24 hazirandan sonra dolar 10%den fazla değer kazandı. bunlar hep enflasyon, hep fakirleşme. ben şahlanacağız sanıyordum. kandırıldık mı ne?
 • papaz mapaz iyi yutturdular millete yine. yarın bir gün dolar çift hane olsa, e papaz abi diyecekler. memleket keriz kaynıyor.
 • ekonomisi zaten olmayan ülkedir.
 • tanım: ülkenin içinde bulunduğu ekonomik savaşı idrak edemeyecek yazar iddiası.

  bunların sağa sola heykelini yaptığı adamlar bize yüz yıllık bir müstemleke hayatı yaşattılar, bu gün dünyaya "yeter" diyen bir türkiye var, artık bizi sömüremezsiniz diye isyan eden bir halkın siyasi iradesininin mücadelesini inatla görmüyor da, hala rahip tutuklandı ekonomi çöktü diyor. bıraksan köle olarak ömrünü geçirecek, dünya düzenine isyan ettiğin için sana da kızıyor. ne gerek vardı şimdi bozuşmaya ne güzel geçiniyorduk diyor.

  bakın bunlar amerikan başkanının karşısında erik çalarken yakalanmış çocuk gibi boynunu büken ecevit'in temsiliyetini öve öve bitiremeyen tuhaf bir güruh. yabancılarla kavga istemezler ama ömürleri kendi halkları ile kavga ederek geçmiştir. cumhuriyetçi olmakla övünürler ama kendi oyu ile , çobanın oyu bir olmasın isterler. darbe yaparlar ama kimse onlara darbeci demesin isterler.

  bakın şu başlığı açan toplum içinde yaşayacak kadar zekaya sahiptir. ne bileyim, toplu taşıma falan kullanabiliyordur, evinin yolunu buluyordur, en azından kilitli olmayan bir kapıyı falan açabiliyordur herhalde. ama ekonomideki dar boğazın sebebinin bir güç savaşı olduğunu anlayamıyor. allah şifa versin ne diyeyim.

  hani amerika dünyada güçlenmesini istemediği bir ülkeye önce kara propaganda uyguluyor, sonra muhaliflerini kullanarak ülke içinde algı oluşturmaya çalışıp, ülkenin direncini kırmaya çalışıyor ya yıllardır, işte o kullanılan muhalif tam olarak bu.
 • "ver papazı al papazı"
  diyerek ülkedeki hukuk mekanizmasının kendi oyuncağınız olduğunu ortaya koyarsanız, yani ülkenizde güçler ayrılığı, yani gerçek anlamda demokrasi olmadığını ifşa ederseniz, ama elinizde karşı tarafa karşı oynayacak pek bir koz yoksa, dahası 16 yılda ülkenizi karşı tarafın oyunlarına çok açık hale getirmişseniz, karşı tarafın kozlarına karşı çok kırılgan hale getirmişseniz, "faiz sebep enflasyon neticedir" gibi hiçbir ciddi ekonomistin açıklayamayacağı çığır açan bir ekolle parayı betona ve beton odaklı projelere gömerek ekonomiyi içler acısı hale getirmişseniz, sadaka>>oy düzeni için sosyal yardım adı altında tüm ülkenin parasını oya devşirmek için sadaka olarak dağıtmışsanız.. kaçınılmaz sondur.
 • inşaat ekonomisi üzerine kurulu, dış yatırımlara bağlı, tek adam kafaı ile yönetilen ülkeden ileri gelen ekonomik çöküştür. üretime dayalı olmayan tüketimi teşvik eden ülke olduğun sürece krizler yaşanmaya devam eder. yazar kasa fırlatan adam ülkesinden daha iyi diyen sığırlarıda görmüş olduk o yazar kasa fırlatılan ülke 2 yılda toparlandı bakalım bu ülke kaç yılda toparlanacak.
 • ekonomik krize bahane değerler gerçeği yansıtmıyordu

  enflasyon yıllık % 15- 20 gösterirken 4 - 5 senedir % 10 altında gösterdiler.

  yurtdışı borçlanmaları 15- 20 yıllık süre için borçlanıldı. artık o borçların ilk ödemeleri geldi.

  onlarda kredi kuruluşu varken halka sadece ımf gibi gösterildi ama basta ingiltere olmak üzere altın teminat olarak göstererek , petrol çıkartma, limanları peşkeş çekerek vb. kredi kullandı bu iktidar bu iyi günlerimiz 2- 3 seneye artık dolar 10 tl değil 15- 20 tl olurmu diye tartışabiliriz. çünkü üretmiyoruz ve eğitiminin kalitesi düşürmek için ellerin geneli yapıyorlar.
 • tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür.

  mustafa kemal atatürk.