*

şükela:  tümü | bugün
 • shine'dan sonra özellikle giriş teması ve bir anda basılan nota sayısının çokluğuyla ünlenmiş ve rach 2 kadar sevilen piyano konçertosu.
 • calinmasi en zor olan parca olarak gorulmektedir virtuozler tarafindan. dakikadaki vurus sayisi diger parcalardan kat kat daha fazladir. dinlemesi ise dunyadaki en keyifli islerden biridir.
 • sergei rachmaninoffun op.30 eseri. re minör tonundadır.rachmaninoff eseri bitirme tarihi olarak 5 ekim 1909 tarihini not düşmüştür.eser rachmaninoffun hayatının en huzurlu günlerinin bir kısmını geçirdiği ve amerika yıllarında hep özlediği ailesine ait bir köy olan ivanovka'da bestelenmiştir.ilk defa 28 kasım 1909'da new yorkta walter damroschun yönetimdeki orkestra eşliğinde bestecinin kendisi tarafından seslendirilmiştir.ocak 1910da carnegie halldeki seslendirilişinde ise şef gustav mahlerdir.bu rachmaninoffun ilk amerika turnesi, daha sonra yaşayacağı yer olan amerikaya ilk gidişidir. kadansı gemide sessiz bir klavyeyle çalışmak zorunda kalmıştır. parçanın iki farklı kadansı vardır, biri melodik, hızlı diğeri ağır ve akorlardan oluşan yapıdadır.shinedan sonra dünyanın en zor piyano konçertosu ünvanını kazanan eser özellikle vladimir horowitz ve van cliburnün ellerinde tam olgunluk ve güzelliğine kavuşur.bu eseri tam olarak anlamak sanırım imkansızdır.ben 7 yıldır uğraşıyorum ama nafile...

  edit: 9 yıl oldu, hala ilerleme yok
 • rachmaninoffun vladimir horowitzin çalışını dinledikten sonra kendisinin bir daha çalmadığı söylenen konçertosu. bu iki büyük adam parçanın iki piyano için versiyonunu beraber çalmışlardır. ne yazık ki kaydedilmeyen bu yorumu o gün orada olup da dinleyebilenlere ne mutlu.
 • rachmaninoff'un 9 günde tamamladığı ve ilk kez new york senfoni orkestrası ile 28 kasım 1909 da çaldığı klasik müziğin -bence- en güzel eseridir. çaykovski ve borodin izlerini, rus bestecilerin karanlığını da taşır, muhteşemdir kısaca.
 • rachmaninoff'un, bir kısmını tabakhaneye bok yetiştirirken bestelediği eseri.
 • josef hofmanna ithaf edilmiş olan eser.
  rachmaninoffu karanlık, depresif eserlerin bestecisi olarak ezberlemiş arkadaşlara bu eserin ikinci bölümünün son kısmındaki valsvari sekansı dikkatle dinlemelerini tavsiye ederim. neşe ve biraz da muziplik var gibi burada. unutmayalım rachmainoff da insandı ve bazen gülerdi...
 • shine filminden önce dinlemis o zevki tatmissanız eger, muzigi kavrayabilme olasılıgınız daha fazla..malum popülerite arttıkca, deger duser, anlam sıglasır. her ne kadar rachmaninoff un bunu huzurlu gunlerinde huzur buldugu bir yerde besteledigi soylense de ruh karmasıklıgını med cezirleri sezmek cok da guc degildir. cozumlemesi cok zor, dinlendikce dinlenesi komplex parca
 • insana kendini acimasizca sevdiren eser. ashkenazy yorumu dinlenesidir bazi bazi. ayrica bugun* gulsin onay tarafindan bilkent konser salonunda yorumlanacak olan eser.

hesabın var mı? giriş yap