şükela:  tümü | bugün
 • railroad tycoon serisinin ikinci oyunu (şu sıralarda üçüncüsü de çıktı). oyunda, gerçek dünya haritası üzerindeki belli alanlarda size verilen görevleri belirtilen zaman içinde tamamlamaya çalışıyor, modern dünyayı demir yolu ağlarıyla bir kez daha kuruyorsunuz. karşınıza çıkan bütün trenlerin, olayların -ekonomik krizler, savaşlar, işçi grevleri hatta size verilen görevler- ve kişilerin gerçek olması işin içine ayrı bir güzellik katıyor. tavsiye edilir.
 • serinin en iyi oyunudur. tek sıkıntısı yapay zekanın sadece yolcu taşımacılığıyla uğraşıp nadiren endüstriye el atmasıdır.
 • amerikayı 1830'den itibaren demiryolları ile donattığınız bence epey zor tycoon oyunu. özellikle işletme maliyetlerinin yüksekliği ve dinamik ekonomisi ile kısa sürede şirketler iflasa sürükleniyor. bir de bu oyundaki borsa seçeneğini çok iyi kullanmak lazım. bonolar ve hisse senetleri satışı/alımı ile de şirketinizi ayakta tutabilirsiniz.

  --- spoiler ---

  gazeteleri iyi okuyun. krizleri, para edecek ürünleri vs. önceden haber verebiliyorlar.

  --- spoiler ---
 • iki büyük şehir arasında yolcu taşımaktan daha karlı çok az şey barındıran oyun. biraz büyüdükten sonra chicago-memphis gibi şehirler arasında durmadan yolcu paslayan trenler maliyetlerinin bin katını kazanıyor.
  internette tonla senaryosu, haritası var. grafikler 2013 yılında bile iç açıcı, pop top'a helal diyoruz.
  (bkz: poptop software)
 • çocukken ismi bizim aramızda tren olan efsanevi oyun.

  arkadaşlarla bilgisayar oyun cdsi takas ettiğimiz vakit ben arkadaşlara hep ilk tren'i önerirsin. küfrederlerdi sonraları artık. ingilizceleri olsa severlerdi belki. hoş benim de yoktu o yıllar ama çabalıyordum.

  edit: oyun menüsünde konuşan bir adam vardı. sesinden yaşlı birisi olduğu anlaşılıyordu. western sakallı amcalarından. bu amca konuşurdu biz anlamazdık tabi. eğer uzun süre bir yere basmazsanız adam horlamaya başlardı. bu da eski oyunların garipliğine bir örnek daha.
 • demosunu bile defalarca oynamıştım. zamanım olsa yine oynarım. yolcu taşımacılığından çok maden ve endüstri taşımacılığına yoğunlaşmak daha zor ve daha zevklidir
 • bıkmadan usanmada zevkle oynuyorum. bi de oyun geliştirseler,tünel, hızlı tren vs gibi bir numara olur yılların tychoon oyunu
 • gayet iyi,efsane olmayı bir tıkla kaçıran oyundur.

  19.yy başlarındaki tren seferlerinin ilk başladığı ortamı-tarihi güzel yansıtır.

  oyunda bir eksik yada saçma olan şudur:aynı bölgede(aynı istasyonda) bir kaynağı işleyemezsiniz,başka yere taşımanız gerekir.
 • bu yaşta (27) beni saatlerce başından kalkmadan oturtan oyundur. az önce gözlerimin kıpkırmızı olması sebebiyle bilgisayarı kapattırdı bana. oyunun irdelediği konular hakkında kısa kısa maddeler halinde notlar almak istedim
  - etkin ve verimli tedarik zinciri yönetimi,
  - şirkete uygun sermaye yapısının oluşturulması,
  - şirketin gelecek planlarına uygun yönetici seçilmesi,
  - yeterli çalışma sermayesi planlaması yapılması (eğer yeterli bir çalışma sermayesini planlayamazsanız şirket negatif bakiyeye düşecek ve sonu iflas olan faiz sarmalının içine girecektir.)
  - şirketin borsada oluşan fiyatının iyi yönetilmesi (rüçhan hakkı tanınmadığı için dengesiz dilution yapılması durumunda şirket yönetiminde kontrolün kaybedilmesi çok kolay olabiliyor),
  - genel anlamda iyi bir tarih bilgisine sahip olunması (buharlı trenlerin yerini elektrikli trenlerin alması, otomobilin yolcu taşımacılığının yerini alması vs.)
  - etkin bir denetim mekanizmasının sağlanması (trenlerin uzun yıllar boyunca yollarda olması sebebiyle arıza yaşama olasılıklarını takip etmek gerekiyor ancak 170 tane trenin bu kadar ince detaylarına dikkat etmek çok yoruyor, oyunu oynayanda yetki ve sorumluluk devretme isteği artıyor çünkü örneğin hem irlanda hem ingiltere hem de fransa'dan sorumlu olununca beyin bir yerden sonra yeter diyor. ha bu arada sektör haberlerini de takip etmek gerekiyor örneğin yeni çıkan bir haber daha önce kurulmuş olan tedarik zincirini kırabiliyor.)
  bu maddeleri daha da artırmak için daha sonra editleyeceğim. yaklaşık 8 saat oynadım beynim yandı biraz dinlenmem lazım *
hesabın var mı? giriş yap