şükela:  tümü | bugün
  • tom waits'in en tom waits albümü.hiç boş şarkı yok.albümdeki şarkıların hemen hemen hepsi bir fimde kullanılmıştır.haberi var mı acaba?
  • tom waits bu şarkıya ilham olan yağmur köpeklerini:
    yağmurun ardından elektrik direklerinde bıraktıkları izlerin silinmesi yüzünden yollarını bulamayan ve ortalıkta başıboş bir şekilde havlayan köpekler olarak tanımlar ki bu da aslında kişselleştirilebilen bir özelliktir... bu yüzdendir ki etrafımızda bolca görebiliriz...

(yazarın notu: örneğin, ben kişiselleştrdim ve kötü havalarda neden mızmız bir tavır takındığımın cevabını bu tanımda buldum).
  • tom waits'in kendini sokakta yasayan evsizlerle* bir gordugunu, sokaklarda kaybolmuslugunu anlattigi sarki
  • cizgi filmlerdeki sisman, kahverengi, kurnaz, sert tabiatli, ama naif, ve sevimli kopeklerin sesiyle soyler sarkiyi waits.
  • kapağındaki fotografın tom waits olmadığı bir akıl hastanesinde çekilmiş iki adamın fotografı olduğu albüm.* ama tom waits'e benzediği yadsınamaz.
  • tom waits'in yolunu kaybetmis ve bulamayan adamlar icin yazdıgi nefis ve ölümsüz sarkisi.
  • çoğu tom waits albümü gibi bir eylül ayında çıkmıştır.

insanlığı anlatmam gerekseydi, bu albüme mutlaka yer ayırırdım.

"let me fall out of the window with confetti in my hair" - tango till they're sore

"we've always been out of our minds" - rain dogs

"cross your heart and hope to die" - singapore
  • dinlerken hiç bilmediğim, görmediğim ama olduğunu hissettiğim dans figürleriyle buluşmak istediğim şarkı. saçma sapan hareketler yapıyorum* ama mutlu oluyorum böyle bi.

özgürlük kokuyo bu şarkı.
  • yağmurda yürümek eylemi esnasında "taxi, we'd rather walk" diye düşünüp, saçak altlarında dikilmek ve asfalta uzanmak isteği uyandıran, zaman algısını sıfırlayan, ayandan ayağına kadar tüm ruhunu ıslatan albümün aynı adlı şarkısı, ne zaman aklına geleceğini bilir, hiç gitmeyeceğini de siz anlarsınız, o eşikten atlanmıştır artık, kapıda yeni bir hayat bekliyor, diye yağıyordur(ma!) yağmur:

ınside a broken clock, splashing the wine with all the rain dogs
    taxi, we'd rather walk, huddle a doorway with the rain dogs
    for ı am a rain dog, too

oh, how we danced and we swallowed the night
    for it was all ripe for dreaming
    oh, how we danced away all of the lights
    we've always been out of our minds

the rum pours strong and thin, beat out the dustman with the rain dogs
    aboard a shipwreck train, give my umbrella to the rain dogs
    for ı am a rain dog, too

oh, how we danced with the rose of tralee
    her long hair black as a raven