şükela:  tümü | bugün
 • 30 yıl sonra bu gece izledim. bu zamana kadar izlememiş olmam tabiyki benim ayibim.

  binlerce film izleyip; 1988 yapımı bu filmi seyredince basit kalıyor diyebilirim. ama gününün koşullarına göre inanılmaz bir film. keşke bu filmi 2000'li yılların başlarında izleseydim. ama yine de iyi ki izlemisim diyorum, gerçekten muhteşem oyunculuklar vardı.

  rain man'dan sonra bu tarz çok film çekildi tabi ; ve birçoğunu da izledim çekilen filmlerin. belki beklentimin bir tık aşağıda kalmasının nedeni buydu.

  yalnız dustin hoffman da nasıl canlandırmış otistik karakteri, inanılmazdı. ayrıca tom cruise'un karakter değişimi de çok güzel anlatılmış. yani izleyin arkadaşlar ve de izlettirin.

  dipnot: filmin sonu biraz havada kalmış. tabi biz türkler olarak mutlu sona alışığız. belki de doğru olan havada kalmasıdır. ama yinede hollywood'dan birileri burayı okuyorsa ve filmi tekrar çekmeyi düşünülürse bana ulaşsınlar , güzel bir mutlu son yazalım. :-))
 • ı'm an excellent driver.
 • aldığı 4 oscarı sonuna kadar hak eden film.

  --- spoiler ---

  en iyi film oscar ödülü
  en iyi yönetmen oscar ödülü
  en iyi orijinal senaryo oscar ödülü
  en iyi erkek oyuncu oscar ödülü
  --- spoiler ---
 • 1988 için güzel film
 • dustin hoffman oyunculuk dersi verseydi bu filmi öğrencilerine kesin izletirdi, adam resmen yaşamış, tom sadece eşlik edebilir zaten bu oyunculuğa, hikaye güzel, kurgu güzel, mekanlar güzel, kesin izlenmeli...
 • ‘dünya üzerinde en çok seyahat etmiş olan oscar heykelciği’nin kazanılmasına sebep olmuş filmdir ..

  ‘laurence kim peek’ .. gerçek ‘yağmur adam’ .. doğuştan ‘makrosefali’ ve gelişimini takiben ‘otistik savant’ tanılı ama çok sonraları otizmden ziyade ‘fg sendromundan’ muzdarip olduğu anlaşılmış ve inanılmaz hafızasıyla akıllarda yer etmiş bir amerikalı şahsiyet .. hafıza ve ezber yeteneği 16 aylıkken ortaya çıkıyor .. 4 yaşına kadar yürüyemiyor, hiçbir zaman gömleğinin düğmelerini ilikleyemiyor ama tüm yaşamı boyunca okuduğu en az 12.000 kitabın içeriğini ezbere biliyor .. kitap okurken sol gözüyle sol sayfayı, sağ gözüyle sağ sayfayı aynı anda okuyabiliyor ve ezberleyebiliyor .. görsel

  ‘kim peek’, 1986 yılında tanıştığı ‘barry morrow’a ilham kaynağı oluyor ve ‘morrow’, ‘rain man’in hikayesini, çoğunlukla ‘peek’ten esinlenerek yazıyor görsel .. barry morrow, 29 mart 1989 tarihli oscar ödül töreninde, ‘rain man’ senaryosu sayesinde kazandığı oscar heykelciğini, bir süre sonra kendisini tebrik etmek amacıyla babasıyla birlikte ziyaretine gelen ‘kim peek’e armağan ediyor, ‘sen olmasaydın bu senaryo ve bu ödül olmayacaktı’ diyerek görsel .. kim peek, ömrünün kalan süresince babası ‘fran peek’ eşliğinde dünyanın dört bir tarafındaki okulları ziyaret ederek, otizm ile ilgili toplantı ve konferanslara katılarak binlerce öğrenciyle, sayısız insanla buluşuyor, elbette elinde ‘morrow’un hediyesi olan oscar heykelciği ile birlikte görsel .. insanlar ona örneğin doğum tarihlerini söylediklerinde ‘peek’ onlara hemen ‘o tarihteki gazete manşetlerini’, ‘o gün dünyada olmuş olan olayları’, ‘30 yıl sonra takvimde doğum tarihlerinin hangi güne denk geleceği’ gibi şaşırtıcı bilgileri tereddütsüz sıralıyor .. karşılaştığı insanların sorularını eşsiz hafızasında yer alan ezber bilgileriyle eksiksiz yanıtlarken aynı zamanda elinden oscar heykelciği eksik olmayacak şekilde herkesle de fotoğraf çektiriyor .. fotoğraflar yalnızca davetli olduğu mekanlardaki insanlarla değil, gerek abd gerekse dünya üzerinde farklı noktalara uçarken yapılan bagaj kontrolleri sırasında ‘oscar heykelciğinin’ ortaya çıkmasıyla birlikte havalimanı görevlileriyle de çekiliyor .. hatta bir seferinde oscar heykelciği sayesinde ‘peek’ pilotların daveti üzerine kokpitte bile uçuyor ..

  tüm bu trafikten dolayı ‘barry morrow’un kazandıktan sonra ‘kim peek’e hediye ettiği bu heykelcik, birçok kaynakta, ‘the most loved oscar statue’, ‘the most travelled oscar statue’ olarak anılıyor (‘en çok sevilen’, ‘en çok seyahat eden’ oscar heykelciği anlamlarında) ..

  barry morrow, yıllar sonra ödülü gördüğünü ama elden ele dolaşmasından mütevellit artık ödül üzerindeki altın kaplamanın çoktan kaybolduğunu ve bunu ‘peek’e sorduğunda da ‘kaplamanın altın kısmı artık güzel çocukların ellerinde’ yanıtını aldığını gülümseyerek anlatıyor bir röportajında ..

  ‘kim peek’ 2009 yılında, 58 yaşında hayatını kaybediyor ama senarist ‘barry morrow’ ödülü geri almak yerine yine ‘peek’in hatırasına istinaden ‘peek’ ailesinin yaşadığı yer olan ‘salt lake city’ şehrine bağışlıyor ödülü .. şehrin bulunduğu eyalet olan utah’ta yerleşik ‘utah film center’, her yıl düzenli olarak, özürlü insanların hikayelerini konu alan, toplumsal farkındalığa katkıda bulunan filmler için, ‘kim peek anısına’ ‘peek award’ (peek ödülü) veriyor ..

  kaynak : the life and message of the real rain man (kitap), theguardian.com, autismservicescenter.com, forbes.com, utahfilmcenter.com ..
 • konusu, çekimleri veya oyunculuklarından ziyade soundtrack ile harmanlanmış raymond’ın monologları yine sinemanın şerefini gözümüze soktu.
 • dün gece izlediğim ve bu zamana kadar nasıl atladığımı anlamadığım film. şu sıralar ünlü olan mucize doktor dizisindeki ali vefa gibi (onun kadar abartı olmasa da) otistik olan abi ve onun kardeşinin tanışmasını ve bağ kurmasını konu alan müthiş film. herkes hayatında en az 1 kez izlemeli bu filmi.
  tom cruise ve dustin hoffman'ın oyunculukları harikaydı.

  --- spoiler ---
  charlie karakterinin gelişimi çok iyiydi. başlarda vurdumduymaz, çıkarcı, insanları kullanan charlie, abisi ile tanıştıktan sonra olgunlaşıyor. değişiyor. büründüğü para hırsından yavaş yavaş kurtuluyor. insanlarla paradan ve çıkardan başka bağ kurabilmeyi öğreniyor.
  aynı şekilde reymond'da şakalar yapabilmeyi, dans edebilmeyi, dokunabilmeyi, sosyal olabilmeyi öğreniyor abisinden. onun da az da olsa gelişimi güzeldi.

  aşağıdaki iki sahne çok duygusaldı ve çok anlamlıydı:
  "never hurt charlie babbitt... never ever hurt charlie babbitt" ,
  "you waved to me byebye rainman, byebye rainman"

  reymond'dan niye hiç kimse haber etmemiş charlie'ye o zamana kadar, gerçekten ben de charlie gibi anlayamadım.
  --- spoiler ---
 • 88 yapımı film.tom cruise oyunculuğu bu filmde aman aman değil.yani ne kötü ne iyi.ama dustin hoffman bu nasıl bir oyunculuk ? tek kelimeyle müthiş.filmi zaten tek başına götürüyor.bu performan için bile izlenir.filmin müziklerini hans zimmer yapıyor.350 milyon dolar hasılat yapmış.mgm iyi para kaldırmış zamanında.
 • --- spoiler ---

  yıllar sonra ingilizce altyazı ile tekrar izleyince "rain man"in "raymond"dan geldiğini anlayabilmiş oldum.

  teşekkürler ingilizce öğretmenlerim teşekkürler türkçe dublaj...

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap