şükela:  tümü | bugün
 • michael schumacher'in her yagmur yagdiginda co$masindan dolayi kendisine verilmi$ unvan..
 • donington 93 u kiyisindan kosesinden bilen her insan evladinin tereddutsuz (bkz: )ayrton senna diyecegi kisidir.

  (bkz: icimdeki schumi aski bambaska)

  edit 1:rainman vardir esasen ayrton senna icin ama su da vardir ki lakaplarin bini bir para, alem got olmus netekim.

  edit 2:senna varken schumi nin sahip olmasina ciddi ciddi bozuldugum lakaptir sabah sabah.

  (bkz: donington park)
 • (bkz: the rainmaker)
 • (bkz: reignman)
 • bugünkü yarışta yağmur dinmeseydi lakabının hakkını bi kez daha verecekti ama olmadı maalesef..

  (bkz: 2011 kanada gp)
 • solda görünce senna geldi sandımdı bi an.
  arkadaş rain nerde senna orda o kadar
 • hem senna hem de schumacher'e ait olmasında sakınca görmediğim lakap. ancak ilk defa schumi için kullanılmıştır. ayrton senna tecrübesinin ve kariyerinin zirvesindeyken çömez schumacher ile yapılan kıyaslama pek adil değildir. keza schumacher de senna'nın yaşlarında iken yağmurda rakipsizdi. ancak ıslak zemindeki startlarda %66 başarı oranı olan senna'nın yeri cidden ayrıdır. 161 startta 65 pole pozisyonu kadar inanılmaz olmasa da çarpıcı bir istatistiktir.
 • yağmur ustası ya da abartı bir deyişle yağmur efendisi. yağmurda rakiplerinden sıyrılıp başka boyuta geçen sürücülere verilen isimdir. ayrton senna ve onun ölümünden sonraki dönemde rakiplerini adeta ezmiş michael schumacher sıklıkla bu isimle anılır.

  fakat ne senna, ne de schumacher bu konuda tek değildir. sadece yakın sayılacak bir dönemde yağmur altında rakiplerine ezici üstünlük kurdukları için bu ikisi bilinir. bu ünvanı geçmişte hak edecek, fakat şu anki formula 1 severlerin çok azı tarafından bilinen, yağmurda etkileyici, hatta şok edici performanslar göstermiş başka pilotlar da vardır.

  mesela;
  gilles villenevue, watkins glen pistinde yapılan 1979 abd gp'sinin sıralama turlarında yağmur altında en yakin rakibi olan takım arkadaşı jody schecter' a tam 11 saniye fark atmıştır. hayır yazım hatası değil. yağmur altında, 11 saniye daha hızlı bir sıralama turu. pazar günü de 17 aracın bitiremediği yarışta en yakın rakibine 48 saniye fark atarak yarışı kazanmıştır.

  jim clark, yağmurun eksik olmadığı spa-francorchamps pistinde, 1963'te yapılan belçika gp'sinde, daha ilk turda bruce mclaren, dan gurney ve graham hill gibilerini geçerek 7 sıra yükselmiş, en yakın rakibi bruce mclaren'e (evet, mclaren takımının kurucusu) 4 dakikadan fazla (evet, 4 dakika, saniye değil) bir fark atarak yarışı kazanmıştır.

  jackie stewart, yeşil cehennem nürburgring'te (nordschleife) 1968'de yapılan yarışta , graham hill, jackie ickx, jochen rindt gibi pilotları yarış içerisinde geçerek 4 dakika bir fark ile yarışı kazanmıştır.

  yanlış zamanda yanlış takımda olma başarısıyla ünlü jean alesi'nin bu ünvan ile bilinmeyişinin nedeni hem senna, hem de schumacher ile aynı dönemde yarışma şanssızlığından olsa gerek. fakat kendisi yağmur altında 1992 ispanya gp, 1995 avrupa gp, 1998 belcika gp gibi yarışlarda etkileyici bir performans göstermiştir.

  ayrton senna ve michael schumacher bu isimle en çok anılan pilotlar olsalar da tek değiller.