şükela:  tümü | bugün
 • müslümanlara söylenmesi yasaklanmış kelime. (bkz: bakara suresi) 104. ayet.
 • arapça gören, gözeten anlamına gelen kelimedir.ayrıca coban anlamına gelmektedir ki, yahudilerin hz.muhammed için aşağılayıcı bir lakap olarak kullanmalarından dolayı müslümanların diline yakışmadığı düşünülen kelimelerden bir tanesidir. bu yüzden bu kelimenin yerine aynı anlama gelen "unzurna" kelimesinin kullanılması uygun görülmüştür.
 • (bkz: unzurna)
 • rai'nin birinci çoğul kişi iyelik çekimli halidir. rai'miz yani.
 • sahabeler, resulullah'ı (sav)'dinlerken, "bizi gözet, bizi dinle" anlamında "raina" diyorlardı. yahudiler bu kelimeyi eğip bükerek resulullah'a (sav) hakaret manasında kullanmaya başladılar. bunun üzerine yüce allah "raina" kelimesi yerine "unzurna" kelimesini kullanmalarını emretti.
 • süleyman peygambere iftira atmaktan çekinmeyen yahudiler, son elçiye karşı da aynı
  inkarcı tutumu sergilediler. şöyle ki; müminler hz. peygamber’e hitap ederken, “râinâ!” yani, “bizi koru, bizi gözet!” diye seslenirlerdi. fakat yahudiler, peygamberi alaya almak maksadıyla, bu kelimeyi “ey bizim çoban!” anlamına gelen "râînâ" şeklinde söylemeye başladılar. bunun üzerine, aşağıdaki ayet nazil oldu;

  bakara suresi 104. ayette; "ey iman edenler! "râinâ" demeyin, "unzurnâ" deyin. (söylenenleri) dinleyin. kâfirler için elem verici bir azap vardır." demeleri istenmiştir.

  kötü niyetli kimseler tarafından kirletilmiş, içi boşaltılmış kelime ve kavramları kullanmayın, bunun yerine, meramınızı daha net ve güzel biçimde ifade eden ve hiçbir suistimale meydan vermeyen kelime ve kavramlar kullanın denmiştir.
 • ey iman edenler, “raina, bizi güt bize bak” demeyin. “unzurna bizi gözet” deyin. kafirler için acı verici bir azab vardır. şeklindeki bakara suresidir.

  yahudilerin raina yani çoban diye peygambere seslendikleri ve sonunda kafir oldukları şeklinde yorumlanmıştır. ancak ayet gayet net bir şekilde kurana göre iman edenlere yani müslümanlara seslenmektedir. ortada yahudi falan yoktur. yani ayet müslümanlara koyun gibi güdülmeyin, sadece gözetim (yönlendirme, tavsiye alma) altında olmayı dileyin demektedir.