şükela:  tümü | bugün
 • psychedelic trance tarzı müziği ilk yapan kişiler arasında bulunan 1941 doğumlu avustralyalı müzisyen.

  http://en.wikipedia.org/wiki/raja_ram

  adresinden kendisi hakkında diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.
 • simon posford ile beraber shpongle projesiyle psychedelic ambient tarzı müzik üreten prodüktör.
 • nedenini bilmiyorum ama ian anderson ile karşılaştırma gereği duyduğum adam.
  oysa raja ram bir tanedir, üstüne yoktur, prodüktörlükte aşmıştır, flütte zaten virtüözdür, dinledikçe dinlenir. hele bir de simon posford ile yan yana olduklarında ateş ile barut gibidirler*.

  1941 yılında melbourne-avusturalya'da doğmuştur. gerçek adı ronald rothfield'dir.
  raja ram daha 20 yaşına basmadan ülkesi olan avusturalya'yı terk eyleyip hippilik uğruna hindistan yollarına düşer. sonra ülkesine dönüp melbourne konservatuvarı flüt bölümünü bitirir. 24 yaşında jazz öğrenimi almak için new york'a gider. 1969 yılında ilk grubu olan quintessence'i kurar. bu grupta flüt ve vurmalı çalgılarda performans gösterir. quintessence 80'li yıllara doğru dağılır ve raja ram bir kaç seneliğine emekliye ayrılır. sonra 80'lerde tekrar müziğe döner ve elektronik müziğin yepyeni bir türüyle ortaya çıkar: psychedelic trance'in ilk ve en büyük temsilcilerinden biri olur. virtüöz olduğu flütü, psychedelic müziğe muhteşem biçimde adapte eder.

  başta shpongle olmak üzere; 1200 micrograms, the infinity project, the mystery of the yeti, cyberbabas gibi birçok grup ve projede yer almıştır. tür olarak psybient müzik dinlemek isteyenlerin de mutlaka dinlemesi gereken bir zât-ı muhteremdir kendileri, çünkü psybient'in de en büyük temsilcilerindendir. 2007 yılında, kendi kurmuş olduğu tip world isimli yapım şirketinden raja ram - the anthology isimli 3cd'lik bir albümü piyasaya çıkmıştır. 1969'dan günümüze dek süregelen bütün raja ram çalışmalarından demetler sunulmaktadır bu albümde, raja ram dinlemeye başlamak için biçilmiş kaftandır bu albüm.

  sita dev isminde bir eşi, sastra adında bir kızı, bella adında bir torunu vardır.
 • psy trance ve ambient müziği jazz, klasik ve envay çeşit yöresel ve tasavvufi ezgiler ile süsleyen öncü bir müzisyendir. bana kalırsa yaşamakta olan, 'deha' olarak nitelendirilebilecek sayılı müziyenden de bir tanesidir.
  tek bir kelime ile özetlemem gerekirse, kendisi 'müzik' yapmaktadır. kendini bir tarz ile hapsetmemiş; kulağa hoş gelen her türü kendi yorumu ile harmanlayarak biz dinleyicilerine sunmaktadır.
 • müziğe hayat üfleyen sanatçı. notaların tanrısı. hislerin tercümanı.
 • gectigimiz hafta ozora festival'da agir yagmur altinda, trance muzik piyasasindaki 25. yildonumu vesilesiyle coluk cocugu delirten, cildirtan, ates ettiren, old school hippie ve new age psychonautlarin godfather'i. immortal. hepimizi gomecek insallah.