şükela:  tümü | bugün
 • hintlilerin bilhassa güneylilerin yerlere göklere sığdıramadığı ünlü aktör. hint sinemasında aksiyonun yerini az çok herkes bilir. koşarak arabanın hızına yetişen ve arabayı süren adamı yakasından tutup indiren mi dersiniz , motosikletten havaya zıplayıp balkondan zıplayan adamla yerçekimine karşı koyarcasına havada tekme tokat dövüşüp hiç sekmeden motoruna geri oturan adam mı dersiniz hayal gücünün sınırı yoktur. hatta bu bölgelere göre de değişir mesel bollywood filmlerinde bir adam havaya zıplayacaksa 2-3 metredir en fazla, tamil sinemasında bu 5-10 metreye çıkar, telugu sinemasında ise göremezsiniz o adamı, atmosferi aşar çünkü. işte rajinikanth amcamız da bu absürd aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusudur. hintlilerin gözünde bu şekilde yer edinmiştir. zaten şöyle de birşey var ki büyük bir çoğunluk bu filmlerini "skym bu ne yhaa??" diye göz devirerek değil de bu absürdlüğe gülüp eğlenmek için izler. bu yüzden bu adam bir efsanedir. beklediklerini verir insanlara.

  edit: bir de kendisi marathi asıllı, bangalore* doğumlu olup tamil sinemasında yıldız olmuştur. ortaya karışık yani baya.

  edit2: insanın hayatta ne kadar görüp geçirse de, ne kadar çok şeyle karşılaşsa ve toplumsal normları öğrenmeye çalışsa da belki hayatı boyunca anlayamayacağı şeyler vardır. büyük konuşmayayım ama ben sanırım bu adamın nasıl bu kadar ünlü ve "kral" oluşunu, neden filmlerinin bu kadar tutulduğunu, bunu izleyen insanların nasıl kafalarda olduğunu hayatım boyunca anlayacağımı sanmıyorum. yine kuzey hindistan'ın sinema kültürünü bir nebze anladım diye düşünüyorum ama güney... istisnalar olsa da hem izleyicisiyle hem de yönetmeniyle, oyuncusuyla beni deli ediyor.
 • solda görünce yeni zelanda'da yanardağ sandım.
  (bkz: bir gün yine cahiliz)
 • chennai express filminin lungi dance adlı şarkısının başında kendisinin canlandırdığı thalaiva adlı karaktere bolca övgüler yağdırılan abimizdir. ayrıca 1994 dünya güzeli aishwarya rai ile robotlu bir filmi var filmin adı da robot'tu yamulmuyorsam. enteresan, fantastik bir şey. tamil sinemasının amitabh bachchan'ı mı desem yoksa shahrukh khan'ı mı bilemedim. yaşı ve büyük saygı görüşü itibari ile amitabh bachchan, kendisinden yaşça küçük hatunlarla romantik film çevirip hâlâ izlenebilmesi ve kendine has karizması ile -shahrukh abimizdeki kadar olmasa da- shahrukh khan diyebiliriz. bol ve abartılı aksiyonlarda rol aldığı için salman khan da olabilir, bilemedim.
 • (bkz: kabali)
 • ülkesi hindistan'da yeni bir siyasi parti kurarak aktif siyasete atılan 1950 doğumlu aktör ve komedyen.

  hakkında bilgiler - https://en.wikipedia.org/wiki/rajinikanth