• georges ifrah 'in tubitak yayinlarinda cikan unlu kitap serisi.
  • bir ogretmene "rakamlardan nereden geliyor", sıfırı kim icat etti diye sorarsa bir cocuk ortaya boyle bir arastirma konusu cikar. cocularin keskin zekasi.
  • orijinali "histoire universelle des chiffres/ l'intelligence des hommes racontée par les nombres et le calcul", "rakamların evrensel tarihi/ sayılarla ve hesapla anlatılan insan zekası" olan 2 cilt iki bin sayfa, en çok satılanlar listesine girmiş bir kitap olup, tübitak yayınlarından 9 cilt olarak çıkmış. parmak hesabının nereden geldiğini, parmak hesabı yapmanın utanılacak birşey olmadığını, neden on tabanı, onbir- oniki değil? sorularının cevap bulduğu güzel bir eser.
  • cevirisini kurtulus dincer hocam yapmistir.
  • arka kapaktan :
    "ne olduysa o zaman oldu! tanrı alçakgönüllü bendenizin o gününün tamamen ötekiler gibi olmasını istemedi." "o gün" öğrencileri georges ifrah'a yanıtlayamadığı şu soruyu sormuşlardı; "efendim, rakamlar nereden geliyor? sıfırı kim icat etti?" bu alışılmış simgeler bize öyle açık geliyordu ki, onları bir tanrının ya da bir uygarlık kahramanının eksiksiz bir armağanı olarak birdenbire ortaya çıkmış sanıyorduk. böyle başladı ifrah'ın serüveni; 20 yıllık bir çalışmadan sonra da fransa'da büyük yankılar uyandıran ve en çok satılan kitaplar arasına giren rakamların evrensel tarihi adlı eşsiz bir yapıt ortaya çıktı. bu kitabı türk okuruna sunarken, rakamların binlerce yıllık serüveninin pek çok kişinin ilgisini çekeceğini umuyoruz.
  • okurken kesinlikle ufkunuzun acildigi kitap. matematikle uzaktan yakindan bir sekilde alakasi olmus herkesin okumasini tavsiye ederim. insanligin gelisimine bambaska bir acidan bakmak icin ideal!
  • ortaokula giderken diğer bütün tübitak kitaplarım gibi binbir hevesle aldığım ve beni asla hayal kırıklığına uğratmayan seri.
    biriktirdiğim bütün harçlıklara değdi