şükela:  tümü | bugün soru sor
 • georges ifrah 'in tubitak yayinlarinda cikan unlu kitap serisi.
 • bir ogretmene "rakamlardan nereden geliyor", sıfırı kim icat etti diye sorarsa bir cocuk ortaya boyle bir arastirma konusu cikar. cocularin keskin zekasi.
 • cevirisini kurtulus dincer hocam yapmistir.
 • arka kapaktan :
  "ne olduysa o zaman oldu! tanrı alçakgönüllü bendenizin o gününün tamamen ötekiler gibi olmasını istemedi." "o gün" öğrencileri georges ifrah'a yanıtlayamadığı şu soruyu sormuşlardı; "efendim, rakamlar nereden geliyor? sıfırı kim icat etti?" bu alışılmış simgeler bize öyle açık geliyordu ki, onları bir tanrının ya da bir uygarlık kahramanının eksiksiz bir armağanı olarak birdenbire ortaya çıkmış sanıyorduk. böyle başladı ifrah'ın serüveni; 20 yıllık bir çalışmadan sonra da fransa'da büyük yankılar uyandıran ve en çok satılan kitaplar arasına giren rakamların evrensel tarihi adlı eşsiz bir yapıt ortaya çıktı. bu kitabı türk okuruna sunarken, rakamların binlerce yıllık serüveninin pek çok kişinin ilgisini çekeceğini umuyoruz.
 • okurken kesinlikle ufkunuzun acildigi kitap. matematikle uzaktan yakindan bir sekilde alakasi olmus herkesin okumasini tavsiye ederim. insanligin gelisimine bambaska bir acidan bakmak icin ideal!
 • ortaokula giderken diğer bütün tübitak kitaplarım gibi binbir hevesle aldığım ve beni asla hayal kırıklığına uğratmayan seri.
  biriktirdiğim bütün harçlıklara değdi
 • tübitakın 9 kitaptan oluşan serisinden sonra, ki artık sanıyorum bulunamıyor tüm kitapları, ocak 2016'da alfa'dan aslına uygun şekilde 2 cilt olarak tekrar yayımlanmıştır. çevirisi yine kurtuluş dinçer'e aittir.
 • ilk kitabın adı: bir gölgenin peşinde.

  aldığım kimi notları buradan paylaşmak isterim:
  ilk yazılı sayılamanın kökeninde farklı boylarda, pişmemiş topraktan yapılmış nesneleri bir araya getirme fikri vardır. birler basamağı için bir çubuk, onlar basamağı için bir bilya, yüzler basamağı için de bir küre. bu fikir milattan önce dört binlerde bugünün iran topraklarındaki elam ülkesinde ortaya çıkmış, benzer fikir (60'lık sistemde) sümerler'de de kullanılmış. m.ö. 3200'lerde sümer rakamları yazılı biçimde ortay açıkıyor. nesneler kil topraktan (üzerinde sayıyı belirten) topların içine konmaya başlanmış. konumlu sayılama ancak mö. iki binin başlarında babil bilginlerince kullanılmaya başlanmış.