• petrodvorets saat fabrikası tarafından üretilen bir markadır.

fabrika, 1961 yılında, tıpkı diğer bazı fabrikaların da yaptığı gibi, ilk kozmonot gagarin'in onuruna yeni bir marka yaratır ve bu markaya türkçe'de roket anlamına gelen raketa adını verir.

sovyetler döneminde kızıl ordu ve halkın ihtiyacını karşılamak için üretilen saatler oldukça popüler olur. ancak, sovyetlerin dağılması ile petrodvorets saat fabrikası'nın girdiği kriz markaya sekte vurur. buna rağmen, az miktarlarda da olsa üretimini sürdürerek bugüne kadar ulaşır. bugün, raketa markası, butik üretimle olsa da, dağılma sürecinden geriye kalan vostok ve zaria markaları ile birlikte hala üretimini sürdürmektedir.

marka, 2009 yılında, daha önce rolex, breguet ve hautlence markaları için çalışan 3 saat ustasını bünyesine katmış ve 2010 yılında yeni seri saatlerini piyasaya sürmüştür.

petrodvorets saat fabrikası ve raketa markası üzerine bir yazı için bakınız:
    http://2209su.blogspot.com/…fabrikas-ve-raketa.html
  • "sersem halde, ağzında kötü bir tatla uyandı doktor. saatin kaç olduğunu bilmiyor, ancak tahminde bulunabiliyordu; dün akşam kol saatini -dayanıklılığıyla ünlü, çarpmaya, suya, donmaya dayanıklı raketa'sını- kurmayı ihmal etmişti ve akrep şimdi on biri yenice geçmişti." laszlo krasznahorkai - satantango
  • raketa yönetim kurulu aynı zamanda rusya’nın son 300 yılını anlatan bir tarih kitabı gibi: fabrikanın genel müdürünün ataları beyaz ruslardan (rusya’dan kaçıp önce istanbul’a gelmişler), fabrikanın sahiplerinden birinin dedesi de bolşevik devriminin ön saflarında savaşmış biri, son çar ıı. nikola’nın yeğenlerinden birinin soyundan gelen prens rostislav romanov da şirketin yönetim kurulu üyesi ve saat tasarımcısı.

bugün raketa’da yaşları 17 ile 70 arasında değişen 103 kişi çalışıyor. tecrübeye büyük önem verilen fabrikada her biri 242 parçadan oluşan bir saatin tüm parçalarının üretimi ve montajı için 8201 işlem gerekiyor. üretim aşamasında bilgisayar yazılımları yerine geleneksel yöntemler kullanılıyor. cnc veya lazer kontrollü makineler yok.

raketa'nın baş mühendisi ludmilla hanım, ileride bir tourbillon üretilecek mi diye soranlara "hayır, biz basit ve faydalı şeyler üretmek istiyoruz" diyor.

raketa ve tecrübe okulu
  • müthiş orijinal saatlerin markası.

kendi websitelerinde benzersizliğiyle övündükleri saatlerinin sesini paylaşıyorum.

buyrun

edit: eklemeden geçmek istemiyorum, güncel modelleri arasındaki leopard 24 gibi bir sanat eserini sizinle paylaşmak isterim.

edit: saat tükenmiş sanırım pdf belgesinin linkini ekliyorum;

https://raketa.com/…ne-steel-for-bezel-fratello.pdf

geçen sene 1400 € civarı olan saat tükenince 4-5 bin $ fiyata satılıyor gördüğüm kadarıyla chrono vs gibi sitelerde.
  • raketa, denge yayını da kendi üreten nadir saat üreticilerinden biridir.
  • big zero ve copernicus modelleri kült olan sovyet saat markası.
  • 24 kadranlı modern replikasına sahip olduğum moskof saati. 24'lük kadran epey eğlenceli. 28 günde moskova'dan istanbula gelmişti, 2 günde istanbul'dan yaşadığım şehre getirdi ptt kargo.

2020 editi:

replika olduğu için herhalde 48 saatte 10dk ileri gidiyor ve kurmak gerekli bu süre içinde. zaten günlük kullanmıyorum.

vay be ptt kargo'yu övmüşüz zamanında.
  • resim 1
    resim 2

hepsi birer bebektir.
hesabın var mı? giriş yap