• bugün gece gündüz programında konu edilecek ansiklopedi.
 • rakı kültürünün (adabıyla, muhabbetiyle, mezeleriyle, adetleri ve efsaneleriyle, masa hatıralarıyla) 500 yıllık geçmişinin, 55 yazarın katkılarıyla ele alındığı, 600 sayfalık, 1755 maddelik, 1000'den fazla görsel barındıran, içerken güzelleştiren eser.
  emeği geçen yazarlar; gökçen adar, bilge aknam, ayşe nilhan aras, a. nedim atilla, fügen basmacı, ümit bayazoğlu, derya bengi, bercuhi berberyan, fuat bozkurt, eray canberk, funda şenol cantek, levent cantek, raşit çavaş, ayşe çavdar, jaklin çelik, dilek çetinkaya, güzin değişmez, nursel duruel, ahmet eken, ilhan eksen, tamer erdoğan, merve erol, levent gönenç, necati güngör, ogan güner, ayşe hür, handan inci, cengiz kahraman, murat meriç, tan morgül, pınar öğünç, emine özcan, pelin özer, agâh özgüç, selahattin özpalabıyıklar, çiğdem öztürk, serhat öztürk, adnan özyalçıner, nazlı pişkin, mehmet zaman saçlıoğlu, necdet sakaoğlu, lütfü seymen, sennur sezer, sevengül sönmez, özge şeren, fıstık ahmet tanrıverdi, tevfik taş, nami torunoğlu, takuhi tovmasyan, tanyel turan, erol üyepazarcı, doruk yurdesin, erdir zat ve vefa zat...
  http://www.radikal.com.tr/…&date=&articleid=1038042 adresinden, ansiklopedinin içeriğiyle ilgili fikir verebilecek olan yazı da okunabilir.
 • cumhuriyet gazetesinin kültür sayfasında hakkında bir haber çıkmış, yeni rakı'nın desteğiyle hazırlanmış 16. yüzyıldan günümüze rakı kültürünü anlatan ansiklopedi.

  cumhuriyetteki tam metin aşağıdaki gibi;

  "rakı kültürünün a,b,c'si

  yeni rakı, rakı kültürünü geliştirme amacıyla üstlendiği projelerden birini daha hayata geçirdi. yeni rakı ve overteam yayınları işbirliği ile hazırlanan, türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan “rakı ansiklopedisi”, okuyucuyla buluştu. ilk baskısı 3000 adet basılan rakı ansiklopedisi, hem türkiye’de hem de kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti’nde kitapçılardaki yerini aldı.

  500 yılın üzerindeki tarihsel kesitte rakı kültürünün izinin sürüldüğü rakı ansiklopedisi’nde, edebiyattan müziğe, gastronomiden folklora, popüler kültüre kadar birçok farklı alandan derlenmiş 1755 madde, bazıları daha önce hiç gün ışığına çıkmamış 1000’i aşkın görselle birlikte sunuluyor.

  erdir zat’ın yayın yönetmenliğini üstlendiği; çağatay anadol, fügen basmacı, çiçekten becel, murat belge, raşit çavaş, necdet sakaoğlu, ahmet örs ve vefa zat’ın danışma kurulunu oluşturduğu, 55 yazarın da katkıda bulunduğu “rakı ansiklopedisi”, rakı kültürünün hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanıtılması adına önem taşıyor.

  yaşayan rakı kültürünün bütün yönleriyle kavranmasını sağlayacak bilgiler ışığında sistematik bir başvuru kaynağı oluşturmak amacıyla hazırlanan ansiklopedi, öncelikle rakı tarihine ilişkin bilgileri tazeliyor, genişletiyor; bugüne kadar genellikle 17. yüzyıldan bu yana işlenen rakı tarihini 16. yüzyılın başlarına kadar götürüyor. başka bir ifadeyle, yaşayan rakı kültürünün ayrılmaz parçası olan üç temel kavramı; rakı, meyhane ve çilingir sofrası, tarihin ışığında mercek altına alınıyor. tarih, edebiyat, mizah, sanat, müzik, sinema, folklor, kent kültürü, eğlence kültürü gibi alanlardan derlenen maddeler, rakı jargonundan seçilmiş 600’ü aşkın sözlük maddesiyle ve rakının çevresinde oluşturduğu toplumsal, kültürel olguları değerlendiren incelemelerle harmanlanıyor. bu anlamda rakı ansiklopedisi’ni, “rakı” temasına odaklanan bir “popüler kültür tarihi ansiklopedisi” olarak değerlendirmek de mümkün.

  yeni rakı’nın “istanbul meyhaneleri ve balık lokantaları” kitabı ve “rakı ansiklopedisi” ile rakı külliyatını oluşturma amacıyla yaptığı projelerin son ayağını da, hazırlık çalışmaları süren ve rakı üzerine yapılmış en kapsamlı film olma özelliği taşıyacak olan “rakı belgeseli” projesi oluşturacak."

  ek not olarak: ansiklopedi olmasının da etkisiyle olsa gerek, ciltli olanın üç büyük fiyatına yakın olduğunu da belirtmek gerek. ama gene de almaya değer. http://www.idefix.com/…asp?sid=f8np60ubga5aodsk4rmg
 • `overteam`yayınları bastı. hatta şu anda 2. baskısı hazırlanıyor. ilk 3000 adet tükenmek üzere.
 • güzel bir çalışma ama çok alınabilir değil. fiyatı bir büyük fiyatıyla aynı olsaymış gayet manalı ve de alınabilir olurmuş.
 • internet çıktı çıkalı artık sıkıcı bulunan ve doğal olarak bozunuma uğramış ansiklopedik bilgiye sihirli değnekle dokunan, alınası, içinde kaybolunası, içeriğiyle iştah kabartan, çoluğa çocuğa, toruna torbaya kültür mirası diye bırakılası eser.
 • hazırlayan ekip sağlam; son bir aydır tüm gazetelerde çıktı. kahve masası kitabı değil, el kitabı ama çok okuyunca eli ağrıtıyor; 600 sayfacık. rakı masasında anlatacak tonlarca hikâye çıkar bundan, havanız olur.
 • oldukça güzel bir emeğin sonucu olduğu her sayfasından belli, özel bir eser.
 • geçen günlerde ntv'de ballandıra ballandıra üzerine konuşulurken öğrendiğim kitap.

  güzel bi rakı sofrası kurulacak paraya satmasalarmış iyiymiş. şimdi bu kitabı aldığında yanına nevaleleri de almak lazım. neredeyse çeyrek asgari ücret etti. biraz bekleyecek mecburen.
 • bu videoda insanın canını rakı çektiren bir biçimde anlatılan ansiklopedidir.