şükela:  tümü | bugün
 • mehmet yaşin yorumu...

  bitmeyen bu muhabbet için of ki ne of!

  yazıyı aynen aktarmaktayım:

  --- spoiler ---

  rakı’ya ‘milli içkimiz’ deriz de, çoğumuz onun nasıl, neyle, ne zaman, kimlerle içileceğini, birçok ritüeli olduğunu bilmeyiz. bu yazıda rakı masasındaki yiyeceklerden dem vurmaya çalışacağım.

  konuya şu soruyu sorarak girebiliriz: rakıya kebap eşlik eder mi? yanıt:”hayır.” ya balığa ne dersiniz? onun da yanıtı aynı. rakı masasında ne kebap ne de balık yenir. neden mi? çünkü rakı aheste aheste içilir. her yudumun tadı çıkartılır. bu işlerin erbabı olan aydın boysan rakı içmeyi şöyle tanımlar: “semaverin üstünde demlenen çay gibi, meyhanede ağır ağır, sindire sindire demlenilir.”

  adabıyla içenler, ilk dubleyi 45 dakikada, ikincisini bir saatte tüketirler. kimi, bu sürede birkaç leblebi, birkaç ‘çatal ucu’ peynir, bir dilim lakerda yer. ahmet rasim, “bir lüfer balığının yanağıyla yüz dirhem rakı içilir” diyerek, rakının yemek içkisi olmadığını, çatal ucuyla idare etmek gerektiğini çok güzel anlatmıştır. bir kebapçıya gittiniz. eğer önden gelenler sizi kesmediyse bir de adana ısmarladınız. kebap, yağları cızırdayarak önünüze geldi. bir yudum rakı, bir çatal kebap... sonra rakının en önemli eşlikçisi olan sohbete giriştiniz. vakti geldi. ikinci yudum, ikinci çatal kebap... üçüncü yudumdan sonra kebabın yağı donmaya başlar. siz kadehin yarısına gelmeden, kebap soğur, yağı donar, lezzeti kaçar.

  kebabı sıcak yiyeyim, rakıyı da o hızda içeyim derseniz, hem hızlı sarhoş olursunuz, hem de rakıya hakaret edersiniz. gelelim balığa... şimdi vaktidir, bir lüfer ızgara söylediniz. rakıyı yudum yudum içer, lüferi de aynı yavaşlıkta yerseniz, balık soğur, tadı tuzu kaçar, yenmeyecek hale gelir. balığı sıcak yiyeyim, rakıyı da o hızda tüketeyim derseniz, yine aynı mesele: geceyi sarhoş bitirirsiniz. ayrıca rakının sert alkolü, balığın narin etinin lezzetini almanızı engeller, yani birbirleriyle uyuşmazlar.

  özetlersek, kebap ve balığın yenme hızıyla rakının içilme hızı birbirine uymaz. rakı sadece çilingir sofrasında, küçük tabaklardaki mezelerle keyif verir. farsçada, ‘tadılacak yiyecek’ anlamına gelen meze faslına girmeden önce, çilingir sofrası hakkında bir-iki kelime etmek gerek: çilingir sofrası tabirinin, padişahın yemeklerini tadan çeşnici başından geldiği söylenir. bu sofrada mezeler, küçük tabaklar içinde ortaya konur; herkes bir parçasını kendi tabağına alırmış.

  rakının vazgeçilmez mezesi beyaz peynirdir. kimileri üstüne biraz kekik, kırmızı biber koydurur. kavun da rakının değişmez mezeleri arasında. lakerda, çiroz, tarama, rum pilakisi, salatalık turşusu, üstüne limon sıkılmış turp dilimleri ve zeytinyağlı sarma da rakı masalarının olmazsa olmazlarıdır...
  salah birsel’e göre dünyada meze olmayacak yiyecek yoktur. nitekim bundan iki yıl önce aşçılar milli takımı, türkiye’nin farklı yörelerinden derlenmiş 1515 farklı mezeden oluşan ‘binbir meze sofrası’ kurup dünya rekoru kırdılar.

  ama unutmamak lazım ki rakı masasının en önemli mezesi dost sohbetidir. vefa zat’ın bu konuda “mezelerde çeşni arandığı gibi, sohbet konularında da tat aranır, çeşni aranır. rakı aheste aheste yudumlanırken, dostluklara yelken açılır” diyor. özetlersek, rakı yemek değil meze içkisidir.

  --- spoiler ---

  adapsız rakı içen herkese yarasın efendim.

  şerefinize!

  (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…yazarid=10&hid=22007930)
 • biri su lafi soylese bana, sana mi soracam neyle icecegimi a gumtek der siktiri cekerim. sen kimsin amk? kanun yaziyor sanki.

  kim soylemis, ne zaman soylemis orasini bilmem, ben direkt olarak bana soylenirse bu tepkiyi veririm. aksi halde sadece sinirden dislerimi ve yumrugumu sikar, sabir cekerim tesbihimle.

  oldum olasi kilim bu tiplere. yok baliga limon sikilmaz, yok raki sek icilir, yok essegin siki. sana ne amk ya? simdi atiyorum rakiyi balik esliginde icen adam bundan haz almiyor, hatta midesi bulaniyor da sirf oyle soylenegeldigi icin mi balikla iciyor? hayir tabi ki de. demek ki oyle zevk aliyor, hosuna gidiyor da ondan balikla iciyor. sana ne?

  kaldi ki ben raki sevmem bile. ama cok sinirlendim niyeyse.
 • mehmet yaşin denen sonradan gurmenin rakı adabını nereden öğrendiğini merak ettirendir...

  kırk yıldır içtiğimiz şeyin adabını elinde yarım ekmekle kuru fasulye tabağı sıyıran birinden mi öğreneceğiz allah aşkına?

  edit: hızlı ve çok içeceksin diye bir şey yok, bir kadeh ya da yarım kadeh rakını içersin yemekle, sonrasında kavuna beyaz peynire geçersin, işin adabı budur, meyhane usulü içmekle yemek ile içmenin adabı farklıdır...
 • açıklamayı tam olarak okumasam da haklı bulduğum ve rakı içmeye başladığımdan beri uyduğum tavsiyedir. hatta rakının yanında suyu bile az içerim.
  o yağlı ellerle ve ağızla rakıyı b.k etmenin alemi yok. rakı mı içeceksin karnını mı doyuracaksın? önce buna karar vermeli.
  herkesin zevki kendine..
 • mehmet yaşin tarafından söylenmeseydi saygıyla karşılanacak önerme. bence öyle. ama ne olmuş? herkes göğsüyle karşılayıp vole çakmış amk. neden böyle olmuş? onu da ben demeyeyim.
 • rakı olsun, bir de yaren zehirle bile içilir, gerisi boş laftır...
 • bir mehmet yaşin yorumudur. rakı, keyfe ve yöreye göre farklı kültürleri olan bir içecektir. o yüzden boş bir yorumdur.

  bence konsomatris ile iyi içiliyor.
 • selanik göçmeni aileden geliyorum.tüm sülalem içer hatta abartılı içerler nasıl gördüysem öyle içerim

  yani işin kaynağından damarıma enjekte edilmiş ha birde memeden kesilmeden çay kaşığı ile içmeye başlamışım
 • aslında adama kızmak yerine yazıyı güzelce okursanız nedenleri ile ve adabı bilen eskilerin örnekleri ile açıklamış. kızacak köpürecek birşey yok, başlık sert olmuş ama adabı ile içmek deyince doğru söylemiş, yemek yanında içilecek içki değildir rakı. rakı meze ile içilir diğer türlü ya yemek soğur ya da rakıyı hızlı içersiniz zom olursunuz. yerinde tespit.
 • bir avuç leblebi ile rakı içen insanlara söylenecek şey mi bu mehmet abi? sen sadece ye, içince bokunu çıkarıyorsun belli ki.