şükela:  tümü | bugün
 • zamanında bilye kapak denen meret yokken yeni rakı içen eski içicilerin yaptığı olağan üstü hareket. rakı bittikten sonra şişe ters çevrilir ve şevkatle sıkılmaya başlanır, şişenin içinde kalan damlacıklar bu muhabbet dolu okşayışla mest olur, bir araya gelirler ve rakı severin kadehine doğru yolculuğa çıkarlar. bu şekilde rakı şişesinden optimum fayda sağlanmış olur, şişe içinde 1 damla rakı bile bırakılmazdı.*

  bugün bunu bilse bilse bir aydın boysan bilir başka da kalmamıştır ortamlarda bunu böyle yapmış ve içmiş olan.
 • bunun çilingir masasi $ov versiyonu $öyleydi:

  bitmi$ raki $i$esinin kapaği çikartilir ve ters olarak $i$enin ağzina dayatilirdi bu pozisyondayken $i$e ba$ a$aği tutularak kapağa bir iki damla bile olsa raki sürülürdü. sonra ayni durumdayken $i$e düz konumda üzerinde kapak varken masaya konulur ve ara vermeden iki elle $i$e sikilircasina tutulurdu. bir süre sonra kapak pit pit sesler çikararak kendi kendine hafiften $i$enin üzerinde hareket ederdi.

  $ovunuz sona erdiğinde tekrar muhabbete geçilir bir $i$e daha yeni raki açilirdi.

  bu hareketin sadece yeni rakı $i$esi ile yapilmasi bile ayri bir nostaljidir.

  özelle$tirmenin bir zarari da bu zevkten mahrum kalmi$ genç raki severlerin olu$masidir.

  üzg...
 • tabiki bu hareket yapılırken asıl amaç sıkmak değil, eldeki ısıyı rakıya geçirmektir. bilyalı kapak öncesi babam da yapardı bunu.
 • tarafımdan yenilenmis yeni rakı sisesi ile tecrube edilerek hala gecerli olduguna kanaat getirdigim eylemdir.

  eski tip rakı siselerinde kapagin daha hafif olması bu isi kolaylastirirken ve simdiki gibi cok cesitli ve aromalı rakılar yerine salt duz yeni rakı icildiginden daha bir anason dolu olurdu siselerimiz.. siseler bosaldıkca, kafalar bulunur ve akabinde bahsi gecen $ov takdim edilirdi.

  uzun suredir denemedigim ve bilyali kapak cıktıktan sonrada yapilabilecegine pek sans vermedigim eylemi ba$arı ile gercekle$tirdigimden tum rakı severlere, show must go diyorum nacizane.

  bir de ipucu $ey edeyim raki $i$esinde balik olan tum arkada$lara; siseyi iki elle sıkmaktaki maksat, sisenin ısınarak icindeki alkolun buharlasmasi ve kapagi oynatmasi oldugundan elle sıkmak yerine ozellikle bilyali kapaklarda cakmakla alttan hafifce ısıtmak daha bi faydalı olmaktadır.
 • çicek abbas adlı başyapıtta şakirin ustalıkla icra ettiği eylem.
 • bizim peder bey yapardı bunu. ne gülerdim; anlamsız hareket.
 • benimki sıkıyor gibi yaparken, aynı zamanda döndürerek damlaları iyice yayıp sonra içine kibrit çakardı çocukken. o parlamayı göreceğiz diye heyecanla beklerdik.