şükela:  tümü | bugün
 • yugoslavya'da cogunlukla evde yapilan, fakat hazirini da bulmak gayet mumkun olan erik rakisi, ya da brandy'si.

  cok sert bir icki olup shot bardaklarda icilir, eve gelen gidene verilmesi adettendir, oyle ki eve alkolik bir badanaci gelir, kapidan girdigi andan itibaren sljivovica yuvarlamaya baslar, ve sadece tek bir odanin tek bir duvarini boyamayi ancak basararak siktir kahvesini icip gider.
 • sirp rakisi olarak da bilinen içki.
 • terbiyesiz derecede sert bir ickidir. adami kamyon carpmisa cevirebilir.
 • alkol oranı %60'ın üzerinde olan açık sarı renkli içki.

  efkarlı bir öğrencilik günü 2 su bardağı içmişliğim var. o gün ile ilgili ben bir şey hatırlamıyorum ama birkaç tanıdığın söylediğine göre yurt bahçesinde hiç ara vermeden yakınlarda dolaşan bir köpeği ''pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi'' çağırırken görülmüşüm.
 • ev yapımı olanlarının gerçek alkol oranını kimse bilmez. bu nedenle biraz risklidir içmesi.
  tadı beklendiği kadar güzel olmazsa içine bal katılır, bu sebeple ballı-erikli, ballı-armutlu gibi garip çeşitleri vardır, cevizlisi daha bir güzeldir. kendine has, minik, ince ve uzun bir testiye benzer kadehlerinde genellikle shot olarak içilir.
  rivayet odur ki; balkan ülkelerinden okumaya gelip ailesi rakija üreten öğrenciler, evlerine çağırdıkları misafire belli bir saatten sonra plastik kola şişesinde duran garip bir sıvı gösterirler. bir kadehe koyup misafirin yüz ifadesini izlerler. zira kimisi ispirto, kimisi likör gibi kokan bu gizemli sıvılar sizi pek kısa bir zamanda uçururlar. aman ha.
 • belgratta doksanlarındaki bir amcadan litresini 300 dinar *ya green market'te el altından ev yapımını alabileceğiniz, boğazda viski gibi sımsıcak bir his bırak iki dakika içinde bağımlılık yapan balkanların ne demek olduğunu anlamak için birebir olan sırpların kesinlikle reddemediği uyandıklarında içtiği bahane olarak boğazdaki baktereleri öldürdüğünü söyledikleri içecek. birincisi güzeldir. ikincisi daha güzel. üçüncü alışkanlık dördüncüsü güzel beşincisi daha güzel..
 • s.a.r.s ın yeni albümünden bir parça. sözleri ;

  rakiju volim da, pijem.

  mrtav pijan i na ljude ljut,
  krenuo sam ja na ovaj put.
  otišo sam daleko od kuce,
  ali tamo nema radze vruce.

  na zapadu sva su burad prazna,
  bez rakije najgora je kazna.
  volim, volim, volim, volim da je pijem,
  nadite je sve cu, sve cu da vas bijem.

  dzabe svetu sva njegova blaga,
  kad on ne zna gde je meni draga.
  vina slatka i pomalo pitka,
  nigde nema takvoga napitka

  na zapadu sva su burad prazna,
  bez rakije najgora je kazna.
  volim, volim, volim, volim da je pijem,
  nadite je sve cu, sve cu da vas bijem.

  rakija me odrzala, zato njojzi hvala,
  uvek mi je nove snage dala, uvek one snage dala.
  nemam brata, ni sestre, ni druga, nikog nemam ja,
  rakija je moja i sreca i tuga.
 • eski yugoslavya; yeni hırvatistan, sırbistan, bosna hersek, makedonya, karadağ, slovenya ülkelerinin geleneksek içkisi. gemist gibi yumu$ak içimli bir içkiyle rakijanın aynı insanların kültüründen gelmesi ilginç.
 • delikanlı erkek ve kadınların tercihi olmasından, ağrıyan dişe bastırılmasına kadar rakı'ya benzer kültürel kodlamalara sahip balkan içkisi.
 • sırbistan'da kaldığım 15 gün boyunca 84 çeşidini denediğim içki.84 çeşit nasıl oluyor derseniz.sırbistan'da herkes kendi rakijasını yapıyor.neredeyse her evin bodrumunda bu iş için kurulu düzenekler mevcut.hal böyle olunca tanıştığınız her insan gel bir rakijamdan iç,bak bunu emmim yaptı diyerek sizi rakija içmeye davet ediyor.evde yapılanların %80 gibi büyük çoğunluğu saf alkole yakın sertlikte.ancak bazıları var ki -bunlar genelde ayva,kayısı ve armuttan yapılanlar (bu arada rakija genelde erikten yapılır)- meyve aromalarını lezzetli bir şekilde hissedebiliyorsunuz.şehirler arası seyahat ederken yol kenarında rakija satan insanları sıkça görebilirsiniz.genelde 1 litrelik şişesini 5 eurodan satarlar.önce tadın öyle alın derim ben.bu arada "84" sallama rakam değil tek tek saydım ona göre...

hesabın var mı? giriş yap