şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turnuva olarak uzun soluklu ve lig tarzı olması nedeniyle bir hayli ilgi çekici olan, puanlama sistemiyle de marjinal halı saha turnuvası. ancak turnuvayı yapan ademoğullarının bir hayli yanlı olması, çifte standart verdikleri kararlar turnuvaya çekilmez bir hal aldırmaktadır ve buna mukabil bir çok takım oluşumdan ayrılmıştır.

  (bkz: 2 sarı karttan atılan oyuncuya 3 maç ceza vermek)
  (bkz: sert oynayan takımdan 5 puan silmek)
 • ayarladıkları maç ıcın gıttıgımız sahanın ve saatin baskalarına verılmış oldugunu gorunce takımca dumura uğratan ve bızı orada öylece ortada bırakan liseli ergen organizasyonu.
  bir de sitenin girişinde "tff" desteğinin olduğunu belirten birşey var ama tff ile uzaktan yakından alakaları yok. hakemleri ise tek kelimeyle rezalet. şöyle ki, senelerdir turnuvalara katılırım. ama oyuncuya fırça atıp bağıran çağıran hakemi ilk defa gördüm. adam utanmasa iki de tokat atacak, üstelik parasını ben verdiğim halde.

  hayır bir de bu kadar şeyden sonra hala en iyi olduklarını iddia ediyorlar. (bkz: güleyim bari)

  tanım: futboldan soğutan saçma sapan bir futbol turnuvası.
 • halı saha için adam, saha, hatta hakem gibi gereklilikleri bulup size sunan oluşum. günden güne de büyüdüğünü görüyoruz ki bunlar güzel şeyler. ancak daha mantıklı bir fikstüre geçip hakemle oynayan abileri* liglerden arındırırlarsa daha da leziz olacağına hiç şüphe yok.
 • hakkında çok fazla yorum veya reklamının yapılmasına ihtiyaç duymayan "halı saha maçı organizasyonu" sitesi.

  takımınız varsa ve kendinize güveniyorsanız giriyorsunuz siteye, rakibinizi buluyorsunuz ve kimin terzi, kimin boy ölçüsü alınacak müşteri olduğunu futbol oynayarak öğreniyorsunuz.

  şerefsizim benim aklıma geldiydi denebilecek bir uygulama ancak yöneticileri ve sahipleriyle tanışıp neler yaptıklarını, ne kadar büyüdüklerini ve çalışma sistemlerini kalitelerini görünce "akla gelmekle bitmiyor bu iş" dedirtiyor.

  şöyle başlayayım; organizasyonları içinde yaptıkları çoğu şey ve lig benzeri yapılanmayla oluşturdukları sayfa, oyuncu profilleri olsun maç fotoları vs. olsun dünyanın çoğu prof. liginde dahi yok. oyuncu olarak tercih edilmesi ve arkadaşlara "hacı bak ben böyle oynarım" denmesi için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

  öte yandan kendilerine yöneltmiş olduğum sorulara aldığım cevaplar doğrultusunda "hırs evet ama kasaplık hayır" mottosunu benimseyerek bu konuda da oynayanların sağlığını maddiyatın önüne koyduklarını ve sürümden kazanmak yerine kaliteli bir organizasyon ağı kurmayı tercih ettiklerini bilmek, haftanın 4 günü halısaha maçı yapan biri olarak beni hem mutlu etti, hem de şaşırttı. insanlar istediği gibi düşünebilir ancak canım ülkemde hemen her meslek kolunda "kolay para" olarak düşünülen "sürümden kazanma" mantığına sahip olmamaları gerçekten ilginç. belki de kaliteli ve sağlam adımlarla büyümelerinin sebebi budur; incelenmesi lazım.

  çok uzun satırlar harcamam lazım yaptıklarını teker teker anlatmam için; merak edenlerin girip görmesi lazım. aslında herkesin en azından meraktan girip bir bakması lazım.

  takımına güvenen gençler için turnuva finallerini genellikle türkiyenin meşhur stadlarında yaptıklarını söylemem lazım; bu şekilde başarılı olduğuna, halı sahada van basten'im ben diyebilecek kadar iyi olduğuna inanan yurdum insanına, belki de tuttuğu takımın stadında, tezahürat yaptıkları oyuncularla aynı çime basma şansı tanıyorlar.

  tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
 • gün geçtikçe yaptıkları organizasyonu geliştiriyorlar. devamlı bu siteyi kullanıp ligde çok maç yapan takımlara indirim yapmaları gerekiyor. haftada iki maç yapan takımları eğer sponsorları yoksa çok zorluyor. sponsoru olan takımlar fazla maç yaparak haksız rekabete yol açıyor.
 • özellikle puanlama ve güce göre rakip belirleme sistemi çok iyi. bir üniversite bitirme projesi olarak düşünülmüş okul tarafından kabul edilmeyince hayata geçirilmiş.
 • kesinlikle uzak durulmalıdır.
  istabul bölgesinde bünyesinde barındırdığı hakem hüseyin nergis adlı kişi tarafından maçlar taraflı oynanmaktadır. maç içinde rakip takımın baskısı altına giren ve maç içinde ki her olumsuzluğa göz yumabilen bir hakemdir.saha içinde kasıtlı aldığınız tekmelere ve tehditlere karşı tepkisini koyamaz. hatta baskısından etkilendiği takım, takımca rakip oyuncunun üstüne gelirken, evet bunlar bildiğiniz halısaha maçında oluyor. bu organizasyon işte böyle bir şeydir. üç beş tane futbol oynadıklarını zanneden insan müssevveddelerinin takım kurduklarını zannedip, sesi çıkamayan hakem sıfatlı insanları cahillik ve insanlıktan uzak davranışlarla etki altına aldığı saçma sapan, rezalet bir oluşumdur. şikayet maillerini asla dikkate almazlar, yapılanlar herkesin yanına kalır. belki öldürülebilirsiniz, panik yapmayın bu işin fıtratında var. can güvenliği yoktur, daha apaçi olan hayatta kalır.
  kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • ödediğiniz paranın %25 - 30u direkt organizasyon ücretidir. 200 liralık sahayı 150 size 150 rakibe 300 liraya geçirirler
 • tanım: her hafta halı saha maçına adam bulmak, saha ayarlamak gibi sıkıntılarla uğraşmadan kolayca maç yapılabilen organizasyon.

  siteye üye olup (www.rakipbul.com) takım kurmak yeterli. sonrasında ise organizatöre hangi gün ve saatlerde maç yapmak istediğinizi söylüyorsunuz o da uygun takım varsa eşleştiriyor ve hakem yönetiminde maçınızı oynuyorsunuz.

  artıları: “lig usulü puanlama sistemi olması, her maçın kameraya alınıp maçın özetinin ve resimlerinin siteye konulması, oyuncular hakkında yorumlar yapılması, oyunculara değer biçilmesi (rakipbul doları cinsinden), farklı takımlarla maç yaptıkça farklı arkadaşlıklar edinilmesi” olarak sıralanabilir.

  eksileri: “hakemlerin kötü oluşu, sadece organizasyonun anlaşmalı olduğu sahalarda maç yapılabilir olması, istenilen güne her zaman rakip bulunamaması, organizasyonun maçlara top getirmemesi, maç ücretlerinin pahalı oluşu (en son takım başı 110 türk lirasıydı)” olarak sıralanabilir.

  bence eksiklerine rağmen güzel bir organizasyon. kayıt olurken sadece “maç yapacak takım bulayım yeter” modundayken birkaç maç kazandıktan sonra kendinizi üst sıralar için rekabet içerisinde bulabilirsiniz. zamanla (varsa) eksik bölgelere transfer yapıp play-off lara kalma mücadelesi vermek ve tıpkı süper ligde tutulan takımın maçının sonrasında olduğunu gibi “maçtan sonra maçın kritiğini yapmak, hakemi eleştirmek, verilen/verilmeyen pozisyonları tartışmak, yenilen ve atılan golleri konuşmak” olaya farklı bir heyecan katıyor.

  hayatına farklı bir renk katmak isteyen herkes denemeli.