şükela:  tümü | bugün
  • fransız mutfağına bakmak lazım rakı kokteylleri için. ülkemizin güney tarafındaki beş yıldızlı otel barlarında bu kokteylleri fransız vatandaşlarından öğrenmiş kürt vatandaşlarımız alasını yapıyorlar. ama hakikaten "kus gelmek" yani... cümbüşün böylesi işkencenin dik alası..
  • (bkz: oblak)
  • yapılmasalar keşke..
  • keşke daha çok olsa, böylece rakı da kendisinden kokteyl yapılabilecek sert içkiler sınıfında yerini alarak daha fazla gorunurluk kazansa. misal milletin absinth diyerek peşine düştüğü fakat gerçek absinth ile pek alakası olmayan nanenin an itibari ile türk rakısından çok büyük farkı yoktur. bu günümüzün uyduruk absinth'i ile çatır çatır kokteyller yapılıp fahiş fiyattan satılırken, bizim rakı anca havaya koku salmakta. %50 alkol oranına sahip altınbaş rakı'yi az baharatlandırıp bir damla yeşil gıda boyası katalım bakalım kaç kişi absinth diye yutacak.

rakıyla yapılabilecek bir diğer kokteyl de aynen absinth'de olduğu gibi küp şeker üzerinden soğuk su damlatarak buzsuz servis etmektir. ve elbette içine kapalılık, beraberinde yalnız kalmayı, tanınmamayı getirir.
  • dunyanin en guzel kokteyli rakiyla yapilir, adi da aslan sutudur. tarifini yazmaya gerek yok sanirim...
  • tüm başarılı kokteyllerde olduğu gibi, rakıyla yapılan kokteyllerde de kendisi ile uyumlu olacak malzemelerin tercih edilmesi gerekir. nasil ki şeftali likörü ile birayı karıştırdığınızda rezil bir tat alırsınız veya süt ile limoncelloyu, portakal likörünü karıştırdığınızda süt kesilir ve o karışım içilmez olur, rakıda da durum farklı değildir. rakıyla kola, rakıyla tekila, rakıyla viski gibi uyumsuz içecekleri karıştırmayı deneyip başarısız olunması, rakıyla başarılı kokteyl yapılamayacağı anlamına gelmez. mesela bir de rakıyla blue curaçao likörünü deneyin bakalım nasıl olacak. ben denedim her açıdan harika oldu, ayrıca bu haliyle su katılıp seyreltilmiş halinden hem çok daha sert hem de içimi çok daha yumuşak --> http://img235.imageshack.us/img235/6999/bcrk.jpg
  • zannediyorum 2007 yılında efe rakı'nın pazar payını arttırmak için çeşitli eğlence yerlerinde tanıtımı yaptığı kokteyllerdi bunlar. rakı mojito filan vardı. kampanya işe yaradı mı bilmiyorum ama ortalıkta pek rakı kokteyli göremiyorum ben.
  • gunahtir.

rakiyla kokteyl mi yapilir bre deyyuslar.