şükela:  tümü | bugün
 • aslında sadece kaset fabrikası olan raks' ın oldukça esnek ödeme planlarıyla destek olduğu müzik yapım firmalarının ** kendi aralarında birleşerek plaksan' a ortak olmaları sonucu "ihanet soğuk yenen bir yemektir.", sözüne binaen bu firmaların tüm önemli şarkıcılarının transferiyle kurulan, sonradan aşırı büyüme nedeniyle kendi içinde, marş, plaza, s, neşe olarak dörde ayrılan *, doksanların sonunda da önce polygram' a, ardından universal' a devredilip en nihayetinde 2004' te kapanan, bir döneminin en-en-en büyük prodüksiyon firması.

  kaynak: metin solmaz
  türkiye'de pop müzik/dünü ve bugünü ile bir infilak masalı
 • adını görünce aklıma vantilatörün gelmesine sebebiyet veren müzik şirketi.
 • az önce bir klipte karşıma çıkıp üzerimde zaman makinesi etkisi yaratan firma.

  not: entry sayıları: 2002 (1) - 2007 (1) - 2013 (3?) ilginç bir grafik.
 • kliplerde bir yuvarlağın çevresinde kah yavaş yavaş, kah çok hızlı dönen raks yazılı, animasyonlu bir logosu olan merhum müzik şirketi. şaka maka adamlar 90'ların dmc'si, poll production'ı, seyhan müzik 'i idi, hey gidi hey. bünyesinde o kadar çok şarkıcı bulundurmuştu ki; çoğu hala karşımıza çıkan isimler: levent yüksel'den tut sezen aksu'ya, nazan öncel'den tut kayahan'a, gülşen'den tut rafet el roman'a, ege'den tut yaşar'a, çelik'ten tut ebru gündeş'e, burcu güneş'den tut deniz seki'ye her çeşit sanatçı bulundururdu bünyesinde (tabii hepsi genellikle bir de alt şirkete bağlı olurlardı marş müzik, neşe müzik, s müzik gibi). sonra universal'a satıldıktan sonra kapandı gitti.
  daha sonra raks müzik prodüksiyonları diye bir şirket kuruldu birkaç sene önce ama asıl raks müzik ile alakası var mıydı bilemiyorum.
 • bu firma etiketiyle 90’lı yıllarda piyasaya çıkmış albümlerin önemli bir bölümü spotify’da yer almıyor. ilk aklıma gelenler sezen aksu’nun adı bende saklı’sı, özlem tekin’in ilk albümü, gökhan kırdar’ın ilk albümleri, çelik’in ilk 3 albümü (ki sonrasında albüm yapmasa da olurdu), kandırdım, gelinim vs’nin olduğu kenan doğulu albümü... daha aklıma gelmeyenler de var. bir çözüm bulunmalı şu işe. mis gibi 90’lar türkçe listemin eksiksiz bir müzik şöleni olması gerek artık.
 • zamanın önemli müzik şirketi.
  oldukça popüler isimleri bünyesinde barındırıyordu.
hesabın var mı? giriş yap