şükela:  tümü | bugün
 • modern airliner jetlerde bulunan ve her iki motorunda durmasi durumunda, hidrolik kontrollerin calisabilmesi icin gereken elektrigi uretmek amaciyla govdenin altindan disari cikan ufak pervane.
 • basit bir mantikla calismasina ragmen acil durumda kurtarici olan kucuk parca.
  bir boeing 777 de su sekilde gorunur:(inis takimlarinin hemen arkasinda)
  http://www.airliners.net/open.file/971431/l/
 • boeing'de bulunmaz, airbus'ın kullandığı bir sistemdir. yani bir boeing'in motorları, apu'su ve bataryası çalışmıyorsa ve iniş takımları da açık değilse uçağın tek şansı gövde üzeri iniştir. oysa airbus'ta batarya da çalışmıyorsa bu alet çalışır ve havanın akışından kazandığı mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek uçağın en önemli kısımlarını beslemeye uğraşır. sırf bu rat yüzünden bile airbus candır.

  not: spitzer uyardı, boeing 757'de de rat varmış. e o zaman boeing 757 de candır.
  not2: bugunku antrenmanda goz dolduran futbolcu da uyardı, 777 ve 767'de de varmış. o zaman onlar da candır. can olmayan boeing mi kaldı, hay yapacağım genellemenin içine sıçayım.
  not3: bir de ship wright uyardı ki iniş takımlarının mandalla açılma şansı varmış. tamam lan düşmüyor bu uçaklar, son genellememdir.
 • en modern jetlerin bile gün gelip muhtaç kaldığı pervane. bizim ülkemizde pervaneli uçaklara hep kötü gözle bakılır, demode uçaklar olduğu sanılır oysa pervane denen şeyin ne kadar fonksiyonel olduğu bu örnekte net olarak görülüyor sanırım.
 • hidrolik tazyikin yanında elektrik enerjisi de üretirler. bir taşla iki kuş.

  örnek airbus 320 serisi tayyarelerde, ürettiği hirdolik tazyik mavi sistemi tazyiklerken, mavi sistem ise en kritik yerlere ulaşır. örnek aileron, örnek elevatör, örnek rudder.
 • motordan daha gürültülü çalışan, minicik tefecik, ufak bir dinamo.

  faydaları yukarıda sayılmış zira...
  ________

  bunu döndürmek için çok yüksek süratlerde olmanıza; ya da bunun için burun daldırmanıza gerek yoktur. osuruktan bile dönebilecek şekilde tasarlanmıştır; keza motorlarınız durmuş bile olsa, buna sahip uçakların best gliding speed'i 200-270 kt arasında değiştiği için yine baya hızlısınız demektir!

  ama hakikaten çok gürültülü çalışır! jet motoru halt etmiş...
 • örnek airbus 320 serisi uçaklar için konuşursak; otomatik olarak düşmesi için uçak hızının 100 knot üzerinde, ac bus1 ve ac bus2 ana elektrik hatlarının kesilmiş olması gerekiyor. bu üç şart sağlandığında rat otomatik olarak düşecektir. rat düştükten sonra emergency generator ac essential bus ve dc essential bus( en kritik sistemler için) ı beslemeye başlayacaktır. yalnız bu jeneratör uçağın ana jeneratörlerinden çok çok daha az enerji üretir. gücü 5 kva dır. peki rat da besleyemiyorsa ne olacak, o zaman da bataryalardan statik invertörler aracılığıyla dc essential bus ve ac essential bus beslenecektir. bu sefer de gücümüz sadece 1 kva'ya inecektir. bataryalar da giderse yapacak pek bir şey kalmıyor.

  ayrıca rat kokpitteki baş üstü panelden de uçuş esnasında manuel olarak düşürülüp devreye sokulabilir. yerde ise rat testi esnasında rat sadece harici hidrolik ile döndürülebiliyor.
 • şakası yapılan ama gerçek olan ekipman.
  emergency durumlar için tasarlanmış son ihtimal güç kaynağıdır.
  minicik bir pırpır ama hayat kurtarır.
  merak ettiğim hudson river kazasında kaptan sully bunu kullanmışmıydı?
  eğer öyleyse meydana geri dönecek kadar enerjisi olması lazım.
 • bu pervane ecele 5 kala salınır genelde, pervanenin dönüşü ile uçağın o an en çok ihtiyaç olan sistemlerine elektrik sağlanır, çapı yaklaşık 1 metredir ve o boydaki bir pervaneye göre kıyamet bir ses çıkarır.
 • konu hakkında bir video çektim
  buraya bırakıyorum

hesabın var mı? giriş yap