şükela:  tümü | bugün
  • milli eğitim bakanlığı'nın özel eğitim rehberlik ve danışma hizmetleri genel müdürlüğü'ne bağlı psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri dairesi başkanlığı'nın 4 şubesinden biri olan rehberlik ve araştırma merkezleri şubesi, eğitim öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine ilişkin çalışmalarla, bölgesindeki özel eğitim gerektiren bireylerin tanılanması ve bu bireylere yönelik rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini yürütmek amacıyla her il merkezi ile nüfus ve hizmet gereklerine göre ilçelerde merkezler açar. bakanlıkça açılan bu merkezlere ram (rehberlik ve araştırma merkezi) denir.

    çocuğuma a tipik otizm teşhisi koyan çocuk psikologunun söylemediği ancak eğitim almak için başvurduğumuz özel eğitim kurumlarının ısrarla aldırmaya çalıştığı için kuşku uyandıran rapordur. bu durumda ısrarın anlamını çözemedim.
  • rehberlik araştırma merkezlerinin, engelli bireylerin özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ücretsiz eğitim almaları için düzenlediği rapordur.
    aileler ya da bireyler uygun özürlü sağlık kurulu raporu ve özel eğitime gereksinim duyan birey öğrenci ise okul eğitsel değerlendirme isteği formu ile ram' a başvurur. ram' da bireyin eğitsel tanılama ve incelemesi yapılarak gereksinimi olması durumunda ücretsiz eğitim alması için rapor düzenlenir.
    ücretsiz eğitim, aylık 8 saat bireysel ve gerek görülmesi durumunda 4 saat de grup eğitimi olmak üzere aylık en fazla 12 saattir. eğitimin süresi bireyden bireye değişiklik göstermemekle birlikte rapor bir yıllık düzenlenir. bunun nedeni de özellikle okul çağı çocuğunun eğitsel performansının takibini sağlamaktır.