şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir hafta kalmasina ragmen pek sallanmayan ramazan.

  secime denk gelmesi iyi olmadi. hatipoglu mutsuz. hatipoglu endiseli.

  gunduz miting yapmaya facasi yiyen olmayacagi icin partilerin iftar/sahur cadirlarinda propagandaya hazir olunmasi rica olunur.

  edit: dayagi bol olacaga da benzer.
 • 2 gün sonra başlayacak olmasına rağmen yokmuş gibi davranılan ramazan. televizyon izleyicisi olmadığım için medya'da ne kadar yer aldı bilmiyorum fakat eskiden ramazan yaklaşmadan önce bol bol hakkında konuşulur, sağda solda muhabbeti yapılırdı. bu sene nedense hiç konuşulmuyor ve hazırlık yapılmıyor gibi geldi bana.

  çevremde dini duyguları hassas olan kesim dahi muhabbetini yapmadı. imsak dağıtan market dahi görmedim. az önce şans eseri ayın 16'sında olduğunu öğrendim, tatil ne zaman diye bakmasam göremeyecektim bile.
  belediyeler bile hazırlık yapmamış, chp'li bir kaç belediye dışında iftar çadırı programı dahi yok. (internette yok en azından)

  bu sene ramazanı erteledikte benim mi haberim yok. dinden bu kadar uzaklaştınız da bana mı haber vermediniz.

  not: bu durum namazda gözü olmayanın, ezanda kulağı olmaz durumu olabilir fakat gereğinden fazla sönük geçiyor bu sene.
 • iki gun sonra "diger islam ulkelerinde" baslayacak olandir. yine komedi. birlesik arap emirlikleri ve sinaa'daki diger arap ulkelerinde (suud'lar, misirlilar vs.. dahil) 17'si baslayandir.

  kaynak
 • zerre kadar içimde heyecanı yok.
  nerde o eski ramazan heyecanları.
  sokakta bile yok, ramazan artık bir eylül kadar sıradan..
 • loading,
  denize girince oruç bozulur mu?
  ruj sürmek orucu bozar mı?
 • herkese hayırlara vesile olmasını diliyorum .
 • happy ramadan
  kaynak: dc
 • 16.05.2018 tarihinde başlamıştır.
  ilk gününde; öğle arası yürüyüş ve yemek yemeye giden arkadaşların yanına oturmak suretiyle bonus sevap kazanma, öğleden sonra çok kısa bir pinekleme ve iftardan önce halı saha maçı yaparak sıfır açlık ve susuzluk ile bünyemi tam terbiye etmiştir. açlığın pençesinde kavrularak iftar yapınca da insan şükür ediyor ama böyle çok daha farklı hissettim bilmiyorum. yediğim içtiğimin çok büyük kısmının sadece zevk için olduğunu ve bunun irademi kısıtladığını hissettim.
  yine ilk gün etraf gözlemlerime göre önceki ramazanlara göre oruç tutan sayısında herhangibir düşüş gözlemlemediğim ramazandır. ramazan heyecanını tv programlarının çeşitliliğine ve reklamların ramazan temasına dönmesine göre algılayan kardeşlerimize buradan fetvayı veriyorum: siz siz olun tv izlemeyi bırakın.
 • bu gece itibariyle son sahura ulaştığımız ramazandır. yazın en sıcak günlerine denk gelen yıllardan sonra, bu sene bahar havasında zorlamadan hızlıca geçmiştir.

  ramazanın hakkı son yıllarda veriliyor mu tartışılır. ülke iyice muhafazakarlaştı derken, oruç tutanların sayısında, daha doğrusu ramazanı yaşayanların sayısında epey azalma var. dini, siyasete karıştıranlara tepki olarak siyaseti, dine karıştırıp tepki verenler yüzünden her sene o eski havasından uzaklaşılıyor malesef.

  neler oldu bu ramazan bakarsak; açılan dayak bahisleri ne mutlu ki tutmadı. en azından bizlere yansıyan bu tarz bir haber olmadı. onun dışında taciz, şiddet, hayvanlara işkence haberleri bu mübarek ayda da eksik olmadı ne yazık ki. ekranları parselleyen hocalar bu sene de yerlerini boş bırakmadı. cumhurbaşkanı tarafından her sene sanatçı ve sporculara verilen iftar daveti yapılmadı. o meşhur toplu fotoğrafı bu sene görmek nasip olmadı. onun yerine cumhurbaşkanının katıldığı istanbul’daki doğu ve güneydoğu sivil irade platformundaki iftar davetinde, şeritli iftar sofrası fotoğrafı hafızalara kazındı. sanatçılar iftar çadırları kurdurmadı. siyasi gündem ramazanı bastırdı. ayın ilk yarısı dolar rekorları, sonrasında yoğun seçim gündemi, mitingler, son günleri özellikle muharrem ince’nin yükselişiyle bir garip hızda geldi, geçti ramazan 2018.

  bu entry vesilesiyle, oruç tutan, tutamayan ancak eline, beline, diline, kalbine sahip çıkıp, hak yemeden, kalp kırmadan, görmezden gelmeden, halden anlayarak, yardım sağlayarak, nefsine hakim olarak, ruhuyla ramazanı yaşamış herkesin ibadetlerinin kabul olmasını dilerim. allah hepinizi tekrarına kavuştursun.
 • elveda ey şehri ramazancılardan, vıcık vıcık ramazan sevicilerden kurtulduğumuz için bile gidişine kurban olduğum ay. atmayın ziyalar din kardeşiyiz