şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kafaları kurcalayan mantık hatası.

    malumunuz 2018 ramazan ayına 5 gün kaldı ama imsakiyelere baktığımız zaman ramazan ayının 1. günü imsak saati 04:13, sabah ezanı saati 05:53 ( saatler izmir için baz alınmıştır ve kaynak diyanet işleri internet sitesi.)

    şimdi sıkıntının başladığı yer şurası; normalde ramazan ayının ilk gününden önceki gece 05:25'te okunacak sabah ezanı ramazan ayında 05:53'e kayıyor bir gecede 28 dakika ikinci sorun ise ezanın sabah ezanı saatinde değil de daha erken saatte olan imsak vaktinde yani 04:13'te okunması olacaktır, bize öğretilen, oruç saatleri güneşin doğuşu ve batışı arasındaki saatleri kapsar.peki kim, neye göre bu saatleri düzenliyor neden ezanı bir buçuk saat öne çekerek insanların fazladan oruç tutmasına sebep oluyorlar?
  • siyasal islam ve akp ve onun köleleri diyanet. yeni akp dini. tayyislam
  • yıllardır var olan mantık hatası. türkiye'de bir şekilde fazla tutuluyor bu süreler nedendir bilinmez.
  • asıl mantığı buyur gel sankt petersburg'da gör. güneş batmıyor, insanın karşısına bir müslüman oturup "tut ulan güneş batana kadar oruç" diyesi geliyor. allah'ın, dünyanın yuvarlak olmasından mütevellit kuzey ve güney noktalarda bazen güneş batmamasını ibadetlerde hesaba katmaması çok acı. dincilere sorarsanız size "arabistan saatine göre oruç tutsun onlar da" diye cevap verirler. yani türkiye'de veya almanya'da yaşayan müslüman, birkaç yüz kilometre ile daha az süre oruç tutma şansını kaçırıyor. tabii bir de bunun kışı var. aralık ayında ne güzeldir petersburg'da oruç tutmak...

    (bkz: beyaz geceler)