şükela:  tümü | bugün
  • her ramazan ayında özellikle oruç tutulan insanlar tarafından yapılan şımarıklıklardır.

mesela benim gözlemlerim ;
    1.
    - ustam bizim araba ne oldu ya ? bir yağ , bir filtre değişecekti 4 saat oldu.
    - kardeşim oruç tutan insanız. öyle ha deyince olmuyor.
    - biz çalıştığımız yerde bunu diyemiyoruz ama ustam, hayat size güzel valla , sen şimdi tam para da istersin.

2.
    - vay kardeşim gel iki oturup çay , sigara içip şu konuyu netleştirelim,
    - ne çayı , sigarası oruçluyum ben oğlum.
    - hee allah kabul etsin kardeşim, ben içsem sorun olur mu ?
    - yani olur kardeşim.
    - eee mağaraya mı gidelim orada kimse rahatsız etmez seni.

3.
    - birader oruçlu insanlar var burada, şu sigarayı başka yerde iç.
    - başka sigara içecek yer mi var ? her yer dumansız hava sahası bir tek dışarıda içebiliyoruz zaten.
    - o zaman git şu köşede iç.
    - fare miyim ben kardeşim köşelerde saklanıyorum. iyi ki oruç tutuyorsunuz başımıza ıı. ramses kesildiniz.

4.
    - .... bey/hanım size verdiğim dosyaları lojistiğe ilettiniz mi ?
    - aaa unutmuşum mantıksuzgeci bey, malum oruç başımıza vurdu.
    - bu bir bahane değil ki , sizin orucunuzun etkileri bizi şu kadar mali kayba uğrattı. ne yapacağız ?

birde sözlükteki başlıklar var ki tam şımarıklık ;
    ramazanda süs havuzları kapatılmalı, ramazanda açık alanda yemek içmek yasaklanmalı, ramazanda mini etekliye yumruklu saldırı, ramazanda lokantalar kapatılsın... böyle sürer gider.

tamam saygı duyup bazı zevklerimiz ve alışkanlıklarımızdan feragat ediyoruz, yönetimsel işlerimizde daha fazla hoşgörüde bulunuyor, empati kurup anlayışla karşılıyoruz ama bunu şımarıklığa vurmayın , işlerinizi aksatmayın, huzursuzluk yaratmayın , oruç tutmayanlar üzerinde baskı oluşturmayın. en nihayetinde kimse size zorla oruç tutturmuyor.

tanrı oruçlarınızı kabul etsin...
  • kesinlikle vardır. kırmızı ışıkta beklerken arabama bodoslama giren adam "abi oruçluyum kusura bakma" dediğinden beri oruç diye bir bahane kabul etmiyorum.

oruçlu diye hakkımı yiyene de kapıcı yumruğunu yapıştırırım.

bana oruçlu sanki pezevenk.

orucunu tutup işinin aksatmayan nasıl başarıyorsa sen de başaracaksın adam gibi işini yapmayı beceremiyorsan ya işi yapmayacaksın ya orucu tutmayacaksın.

edit:
    bahsettiğim kazayı yapan "oruçlu vatandaş" asrın fırçasını yemiştir benden. yayaya çarpıp öldürsen de oruçluydum mu diyeceksin diye. 10 gün su orucu tutuyorum daha kimseyi bu yüzden mağdur ettiğimi hatırlamıyorum.

üstelik sen bu orucu dinin için tutuyorsan önce "kul hakkı" yememeyi öğrenerek yapacaksın bunu.

oruç kazası 1
    oruç kazası 2
    oruç kazası 3
  • (bkz: #77063966)
  • kesinlikle katıldığım hadisedir. bu yaşıma kadar oruç kaçırmamış bir insan olarak söylüyorum ki insanlar bu süreçte herşeyden şikayetçi.

-sabah işe geliyoruz iftara şu kadar kaldı bu kadar kaldı, be kardeşim daha az önce uyandın neyin hesabi bu.

-iş yanlış yapılır kılıf olarak oruçlu olmak sunulur.
    sen bu süre zarfında öyle güzel çalışacaksın ki, insanlar senin niyetli olduğunu bile anlamayacak.

-bir kardeş uzakta birşeyler yiyor veya içiyor olur; bunlar saygısız bunlar şöyle insan, la olum adam belki rahatsız ilaç kullanması gerekiyor yahut hiç bunu hesaba katmayalım. adam oruç tutmuyor, tutmak istemiyor sana nispet diye yapmıyor ya 10 kilometreden sana ne. allah ona da nasip etsin de geç.
    kalplerimiz kötü değerli kardeşlerim, pozun, şekilin müptelâlarıyız. çoğu eylemi gerçekten gönülden istediğimiz için değil, toplum hor görmesin, çoğunluktan ayrılmayalım diye yapıyoruz.
    herşeyi ama herşeyi amacından saptırıp, özünden uzaklastiriyoruz.
    bunu hangi oruçla, hangi ibadetle degistirebiliriz bilmiyorum, kalpleri temizlemedikten sonra.
    allah gönlünüze göre versin. hayırlı ramazanlar.
  • -aaa saygısıza bak ramazan ayında yemekli masada çektiği selfieyi paylaşmış.

-görüyor musun bak elinde su şişesiyle sokakta dolaşıyor ayıp ayıp!

- kız ayşe(temsili) çocuğa dondurma almışsın sokakta yiyor hayır yani millet oruçlu canı çeken olur falan.

-(en sevdiğim ! )ben oruçluyum sevgili ev arkadaşım tüm gün yatacağım dolayısıyla temizlik, yemek, market işleri senin güzel arkadaşım (!)

ramazan ayı oruç tutandan çok tutmayanın sabrını deniyor bence. siz oruç tutmasanız daha iyi sanki. görünüşe göre baya yanlış anlamışsınız çünkü.