• bu sıcaklarda yapılmaması gerekir.gidin gölgede yiyin.
  • bu mevzuda ibadetin özgürlüğü kısıtlaması, ya da oruç tutana saygı duyma meselesinden ziyade başka bir hususa dikkat çekmek istiyorum;

bildigim kadarıyla oruç tok insanın, yiyecek bulamayan aç ve fakirin halinden anlamasına yönelik bir ibadet. burnuna pirzola kokusu gelen ve asla et alamayacak olan adamın ne hissettiğini görmemize yönelik bir ibadet. böyle olunca da sokak arasında veya bir dükkan önünde simit yiyen birini gördüğü zaman bir müslümanın "hoop kardeşim ramazan ayındayız oruç tutanları düşünmüyor musun" diye çıkışması bu ibadetin mantığına uymaz diye düşünüyorum.

çünkü hiçbir adam beni bir şey yerken durdurup "birader ben çok açım, fakirim sen gözümüzün önünde döner yiyorsun ayıp oluyor" diye kolumdan çekmedi.

ha, ne ramazan ayında ne de başka bir ayda sokakta bir şey yememeye zaten özen gösteririm, bir yerde yemek yiyorsam göreni buyur ederim. eminim siz de öyle yapıyorsunuzdur. oruç tutmayan birinin iftara yarım saat kala bir yiyecegi milletin gözüne soka soka yedigini zannetmiyorum, bir kenara çekiliyordur. ama dedigim gibi bu ayıbı işleyen adama da "oruç tutuyoruz burda, akıllı ol" demek de bu ibadetin anlamına ters düşer ve ibadeti zedeler diye düşünüyorum.

entrynin özeti: diye düşünüyorum.
  • bir anlayış ve hoşgörü ülkesi olan türkiye'nin bazı kesimlerinde sopalarla dayak yenmesine sebep olabilecek hareket.
    (bkz: risk budur)
  • kıyıdan açıkta ise güzel olabilir bu mevsimde. muhtemel sandal yada tekne gibi bir yüzer vasıta üzerindesinizdir. eser biraz.

oh.
  • hiç kimsenin zerre umursamayacağı bir fiildir. zaten simitini ve çayını sana servis eden bir çay bahçesi varsa, kimse umursamıyor demektir. ama tabi bu fiili kişiliği oturmamış ortaokul yavrucukları gibi kendini ve hareketlerini başkalarına göstermek için yapıyorsan; umursanmasa bile umursanmış gibi anlatman gerekir. sen de haklısın.

mesela ben ortaokul bahçesindeki yeni yetme ergen yavruya: "yavrucum sen niye oruç tutmuyorsun bakayım?" demem. neme lazım "hoşt, hasiktir köpek oğlu köpek, pis, kaka, bok" falan der.

bence yine en kesin yol "ben ateistim, aynı sözlükteki abilerim gibi" falan yazılı tişörtler giyin. dikkatse dikkat, riskse risk, cesaretse cesaret, radikallikse radikallik...

(bkz: sözlüğü liselilerin basması)
    (bkz: sözlüğü ortaokul bebelerinin basması)
  • önümüzdeki 10 yıl boyunca muhtelif defalar oruç tutarak 16 saat aç ve susuz kalacak olan şahsım için nefes almak kadar normal bir hadise. ulan hala nelerle uğraşıyoruz be arkadaş. ibadet etmeye çalışırken biraz da insan olabilmeyi öğrensek öyle güzel olacak ki...
  • hiç biz hoşgörülüyüz, bir şey demeyiz bidi bidi diye dolaşmanın lüzumu yok. hava zibilyon derece, nem almış başını gitmiş, su desen yasak. bir de üstüne açlığı ve yorgunluğu ekle. normalde sesini çıkarmayacak biri bile bu şartlarda fevkalade saldırganlaşabilir. o yüzden tehlikeli bir eylemdir, try at your own risk.
  • inancı olmayan, olsa da ibadetlerle ilgili kısma özen göstermeyen insanların yapabileceği eylem.
    örneğin ben allah'a inanıyorum, dua vs de ediyorum, ama ibadetleri yerine getirmiyorum.
    bu sıcakta 16 saat açlığa susuzluğa dayanana büyük saygı duyuyorum, ama aynı saygıyı karşımdakinden de bekliyorum, böyle bi durumda dayanamıycak/ sinirlenicek/ arkamdan kovalıycak olan zaten hiç oruç tutmamalı bence.
  • (bkz: afiyet olsun)
  • şahit olan oruçlu kimsenin sevab katsayısını arttırır. hadi gene iyisiniz mk.
hesabın var mı? giriş yap