şükela:  tümü | bugün
 • evet mübarek ramazan ayında oruç tutan çalışanların kendi işlerinde gösterdiği performans ve etrafındaki insanlara davranışlarından bahsetmek istiyorum. siz değerli yazar arkadaşlarımın da tecrübelerini ve gözlemlerini görmek isteriz.

  öncelikle bu arkadaşlardan birisi gün boyu miskin miskin bir sağa bir sola sallandı. bu kişi diğer zamanlarda gayet sağlam çalışan bir arkadaş.
  şimdi işgücü kaybını bu arkadaşta gözlemlemiş olduk.

  bir diğer arkadaş işini yaparken aynı zamanda etrafında oruç tutmayan insanlara karşı kin ve nefret dolu gözlerle bakarak, onların ateşlerde yanacağından ve saygısız olduklarından bahsetti.
  burada işgücü kaybından ziyade saldırganlık ve tahammülsüzlük zuhur etti.

  başka bir arkadaş herkesi en başından uyararak kendisinin oruç tutarken çok sinirli olduğunu ve kimsenin kendisine bulaşmamasını tavsiye etti.
  bu arkadaşta sessiz ve sakin bir şekilde dakikalarını saydı ancak diğer arkadaşlara ültimatom vermiş olduğundan ona karışan eden olmadı.

  bir başka arkadaş yine oruç tutmayan diğer çalışanlara oruç tutmaları yönünde uzun konuşmalarla açıklamalar yaparak, oruç tutmayan kişilerin boşa yaşadığını anlatırcasına laflar etti.

  başka bir arkadaş ise oruç tutmuyordu ve yukarıda belirttiğim kişiler tarafından psikolojik baskı altına alındı. yazık ne dese anlamıyorlar. baskıyı yapan erkekler kadıncağızın o gün oruç tutamayabileceğini hesaba katmadan usul usul laflar sokarak ortalığı alevlendirdi.

  bu bahsettiğim kişiler herkesin kendi iş ortamında görebileceği tiplerdi.

  kendisi oruç tutuyor diye tutmayanları baskı altına almanın ne manası var?
  yani anlayış bu mu?

  bu tiplerden uzak insanları tenzih ederek söylüyorum ki artık düşün yakamızdan.

  yazı hataları oldu ise ya da doğru olmayan şeyler söylediğimi düşünen olursa yeşillendirebilir. saygı çerçevesinde her fikir değerlidir.