şükela:  tümü | bugün
 • tüm ekşi sözlük camiasına mübarek olsundur. seneye de ermek nasip ola sevdiklerimizle birlikte.
  deisti ateisti hedesi hödesi çekinmeyin misafir olun müslümanlara bayramda baklava da var çekiştirip durduğunuz güllaç ta buyurun yiyelim.
 • bayramlar heyecanlıdır, özeldir. ölenlerimizi mezarında, kalanlarımızı evlerinde ziyaret eder, büyüklerimizi hatırlarız. gidemediklerimizi telefonla arar, hatırlandıklarını ve sevildiklerini anımsatır, yüzlerini güldürürüz.

  bol mutluluklu, az trafik kazalı, hatırladığınız, hatırlandığınız bir bayram geçirmeniz dileğiyle. herkese iyi bayramlar!
 • 1 ay boyunca yemeden içmeden, yalnızca allah rızası için oruç tutan kullara, allah'ın verdiği bir armağandır ramazan bayramı. oruç tutan müslümanlar; 1 ay boyunca sabretmenin, şükretmenin mükafatını alırlar ramazan bayramlarında...

  ps - bunu ben demiyorum, diyanet diyor tabi. ama kesinlikle katıldığım bir görüş.
 • buruk geçendir.

  babamsız ilk bayramım. bu kadar koyacağını tahmin etmemiştim. babalar gününde bile iyi korumuştum aslında kendimi o kadar gözüme gözüme sokulan mesajlara ve e-maillere rağmen. ama bu bayram sabahı babamın elini öpememek çok acı verdi sözlük.

  bayramların anlamını yitirmesi yeni bir şey değil gerçi. özellikle bu bayrama adaletin de öldüğünü öğrenerek girdik. belli ki adalet beni koruyamayacak, babam da koruyamayacak. peki beni kim koruyacak haksızlığa karşı?
 • tum islam alemine baris,huzur,esenlik getirmesi dilegiyle. allah bir rahmet eliyle tum cografyaya kardeslik ve dostluk yaysin. kalplerimizi temizlesin. amin.
 • artık harçlık alma değil verme yaşında olmamla en usulüne uygun şekilde yüzleştirildiğim güzel bayram. bu vesileyle sözlükte tanıdığım tanımadığım herkesin mübarek ramazan bayramını kutlar, ramazan bayramına şeker bayramı diyenleri hafız paşa topuyla vurasım geldiğini söylemeden de geçemem.

  not: bir bayramda daha ev baklavası ayırt edilememiştir ve "ama bu ev baklavası" baskıları sebebiyle anlamsız yapay "şaşırma" ifadesiyle istemeye istemeye tüketilmiştir. hayır ev sahibine diyemiyorum ki ben baklavayı yoğurtla yerim diye.
 • herkese kutlu olsun dediğim bayramdır. allah'ın rahmeti sonsuzdur; oruç tutana da yeter, tutmayana da.
 • sen günlerce "bayram gelse de eve gitsem; büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpsem; amcalarımı, teyzelerimi, dayımı, halamı görsem; cici cici çikolataları götürüp tatlı krizine girsem ..." diye hayaller kur. sonra memlekete gel, bayram ziyaretlerine başla ve bir de ne gör! amcalarımın yarısı, teyzelerimin hepsi, dayım ve halam tatile güneye gitmiş olsunlar...

  ah ahh! nerde o eski bayramlar dimi amcacığım ...
 • unutkanlığım mı desem, ihmalkarlığım mı desem bilmiyorum ama safi öküzlüğümden olduğu kesin. bilet bulamayıp anne ve babamın yanına gidemediğim bayramdır... babamı aradım, annem ağlıyormuş. gelmedi, alıştı bizsizliğe falan diyormuş... bilse ki onu çok seviyorum, bilse ki ben de burda ağlıyorum!.. bilmiyor, ama ben öpüyorum pamuk ellerinden...

  ***
 • malum bayram, dini bayram olunca, mevzubahis dinin esas aldığı takvim de hicri ve bulunulan ay ramazan ayı olunca doğrusu budur.