• ilgili kişiye birşey ifade ediyorsa yalnız geçirildiğinde o kişiyi ağlamaklı hale getiren bayramdır.
  • halloweenin kostumsuz ve islami olani.
  • ufak veletlerin para beklentisi ile kapınızı çalıp bayramınız mübarek olsun deyip, kendilerine şeker uzatılınca hezimet yaşadığı bayram.
  • ne kadar ramazan bayramı kimliğiyle bilinse de, hep ama hep çocukların sevindiği, büyüklerin sadece masum ve hüzünlü gözlerle "ahh gitti canımm paracıklarımm" diye ağla$tığı gün.. (bkz: $eker bayramı)
    (bkz: 5 aralik 2002 ramazan bayrami)
  • bu sene 25 kasım'da başlayacak ve bize 9 günlük bir tatil yaptıracak olan bayram.
  • televizyonda, radyoda koca koca, eşek kadar adamların şeker bayramı dediğini işitir gibi olduğum dini bayramımızdır.
    genelde 9 günlük tatilinden ötürü makbulmüş gibi algılanmaya çalışılsa da 30 günlük oruç ibadetinin dünyadaki mükafatıdır tanrı katından kullarına. bizzat yenilmesi, içilmesi, hediyeleşilmesi, ziyaretleşilmesi tavsiye edilmiştir. öyle ki oruç senenin her zamanı yapılabilecek bir ibadet olmasına nazaran bayram günü oruç tutmak haramdır.

ramazan bayramı özellikle oruç ayının hemen arkasından şevval hilalinin görünmesiyle başlar. açlıktan bolluğa kavuşmak, refaha ermek gibi zengin çağrışımlara müsait olduğundan olacak divan şiirinin de en güzel örneklerinde kendine yer bulmuştur.

ramazan bayramı oruçluya verilen bir mükafattır. ama bayramlaşma ve bayramlarda bunun ayrımı hissedilmez. oruçluya verilen bir bayram olmasına rağmen oruçlu kimse bayramını kutlamasını toplumun diğer kesimleriyle paylaşır. kimseyi dışlamaz. öyle kuşatıcı ve kapsayıcıdır ki kendisine oruç ayı içerisinde iftira atanları bile bu halkanın içine alır. çünkü oruçla birlikte taçlandırdığı dini, bir hoşgörü ve insanlık dinidir. kin dini, nefret dini değildir. müjdeleyicidir. kolaylaştırıcıdır. asla zorlayıcı ve zorlaştırıcı değildir.
  • anneme hazırlık yapma dedım, dınlemedı yenı gelmıstı dogunun uzak koylerının bırınden tayın ıle,

hazırlanma kimse gelmeyecek dedim dinlemedi....
    bizim dışımızda kimse tadamayacak dedım o mis baklavanı yapma dedım dinlemedi.... bizim gelenımız gıdenımız cok olur dedı

ilk gun sadece seker toplama yarısındaki cocuklar caldı kapımızı
    her bırıne ozenle actı kapıyı ozenle verdı sekerlerı en azından bu adetımızı yıtırmeyelım bız onlara seker vermezsek onlar buyuyunce unutacak bu tatlı bayramı dedı

yıllar sonra en sevdıgım bayram onların gozundekı burukluktan baska bır sey ıfade etmedı benım ıcın
    seker degıl bıber bayramı oldu
  • pms dönemiyle çakıştığında sebep olduğu dokuz günlük tatilde iki kilo aldıran etkinlik.
  • bayram gelmiş neyime
    kan damlar yüreğime
hesabın var mı? giriş yap