şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ramazan'ın yaşandığı ülkelerde oruç tutsun tutmasın herkese ucundan kıyısından değen bereket.
 • ramazanda sofranızın normal günden bereketli görünmesinin sebebi gözünüzün karnınızdan daha çok aç olmasıdır.
 • sadece kızılay'da gecede 100bin civarı ciro kaybıdır. restoranlar hariç bak. 14 saat insan çalıştırıp 1,5 saat satış yapıyor adamlar sadece. var sen hesapla.
 • geçen cumartesi gece saat 02:30 suları.. silah arkadaşım umut'la akşam çıkmasından bana dönüyoruz. ters şeritte bir trafik var ki, izahı mümkün değil. şoförler mahallerinden inmiş, trafiği tıkayanın ne olduğunu anlamaya çalışıyor. işin enteresanı biz o baktıkları yoldan geliyoruz ve ne bir kazayla karşılaştık, ne femen eylemi vardı, ne devrilen sucu motoru... hadisenin nedenini toplu taşımadaki bir bey abimiz açıkladı; " eyüp sultan'da, feshanede falan çok büyük sahur organizasyonları oluyor, bunlar da katılımcıları..."

  o da farklı bir kafa tabi saygımız var. git bir yandan sosyalleş, diğer yandan sahuru, mangal partisi tadında yaşa. sabaha karşı eve dön, iftara kadar da yat uyu, mis. tutana, tutturana güzel ortam. sonra döndük önümüze, kişi başı x liradan kalabalığı çarpıp hasılat hesaplamaya çalışan adamlar gibi, başladık umut'la meseleyi ekonomik düzlemde sorgulamaya.

  önündeki ilahi örtüyü hafiften araladığında ramazanın da, sevgililer günü, yıl başı ya da paskalyadan çok büyük farkı yok. en nihayetinde hizmet ettikleri şey aynı. bastın eksiyi güzel kardeşim ama,burada kutsalına dil uzatmak değil asla amaç. sadece sözlüklerde; "fakirin fukaranın çektiğini, açlığın ne demek olduğunu öğrenmek" olarak biliniyor ama şahsen ben diğer 11 ayda, ramazandaki kadar, ne yemek yendiğini gördüm, ne yemeğe bu kadar ekstra yatırım yapıldığını... en az %50 mizin yaptığı hatadır aç karın ve gözle yaptığı gıda alışverişleri sayesinde tüketilenden çok tabaklarda bırakılanı var. bu arada iyiliği iyilik diye yapan kesim günü, ayı, mevsimi ayırmadan yapıyor onun yeri çok kat yukarımızda. bu kesim dışında fakirin fukaranın bu kadar kendini fakir fukara hissettirildiğini, ellerinde tencere tavalarla bekletilerek bu kadar afişe edildiğini, içerisi gereksiz insanlarla doluyken, dışarıda kalıp bu kadar aleni şekilde hakkının yendiğini görmedim.

  herkesin elinde bir kutu tatlı, en az bi yumurtalı pide, elinden geldiğince ,mümkün olan sofranın en iyisini kurma peşinde. sonra o dolu cuma'ların, o teravihlerin ardından "az çok demeyelim, boş geçmeyelim. camimize yardım edelim" çığırtkanları ve son günlere yakın kapıya dayanan davulcular... sahura kadar açık kahvelerde "gazozuna" dönen oyunlara değinmiyorum bile. otur nereye ya? daha bu işin bayramı var...

  memleketine giden müşteriden seyahat firması sahibi patrona, o patrondan çalışana, çalışandan çoluk çocuğa, çoluk çocuktan mahalle bakkalına, küçüle küçüle dağılan paralar var. giyinip, kuşanması, süslenip püslenmesi var... kuaförü, berberi, araba yıkayanı, kiralayanı, satanı var... bu kadar masraf yapıp evde oturmak olmaz. ünlü sanatçılarımızın birbirinden cazip bayram programları var. "kim hangi mekanda kaça sahne aldı. vergisini verdi mi, derdi bizi gerdi mi vs vs. " soruşturmaları da var...

  durgun ekonomiye canlılık katıcaz derken, sağlığı, özgürlükleri, mahalle baskılarını falan saymazsak ramazan harbiden bereket ayı.

  e allah bereket versin ...
 • 11 ayın sultanı yine bereketiyle gelmiş.

  https://twitter.com/…ilal/status/869889273507590146
 • fıstığın kilosu 80 - 90 tl ymiş 2 ay önce, 15 gün önce haber gelmiş 150 tl olmuş ramazanla birlikte 200 tl ye çıkmış, baklavacılar isyan ediyordu fıstıklı baklava satmıyoruz diye,

  zaten hep aynı bereket bereket diyorlar mecbur kalıp alınacak diye herşeye zam geçiriyorlar, içlerinde bir damla ramazan anlayışı yok, 1 ay içinde ne kazıklasam kâr anlayışı güdüyor hepsi.