• yahu zaten bir kesim oruçlu değil mi? yani zaten lokantalara giden insan sayısı azalacak. öyleyse neden böyle bir kapatma geliyor? oruç tutmayan vatandaşlara bir çeşit dayatma değil mi bu? söz oruç tutacağız, acı bize.

hayır yani bir aydır her yer açık, mesafeli şekilde(?) oturuluyor mekanlarda.

süreç çok kötü yönetiliyor ne yazık ki...

edit: toplu iftar organizasyonlarını önlemek için yapıldığını iddia edenler oldu*. dostlar, mekanlar 7’de kapanıyordu yani birçok ilin iftar saatinden önce. amaç bu olsa 5’te kapatılma kararı çıkardı. basbayağı “ben oruç tutuyorum, tutmayanlar da umrumda değil ne halt yerseniz yiyin” demek bu karar. ayrıca yapılan kongrelere falan değinmiyorum bile aynı şeyleri tekrar etmenin bir anlamı yok.
  • adamlar pandemiyi ramazanda millet kafelere gitmesin diye kullanıyorlar. ama ramazana kadar yayılmıyor virüs sanırım.

mükemmel.
  • hayırlı olsun. restoran sahipleri olarak battık.
  • camiler de kapatılsın, madem salgın bu boyutta millet evinde kılsın namazını
  • aynı zamanda toplu iftarların, evlerde iç içe verilmesini de sağlayacak bir karardır.
  • virüs sanırım ramazanda iftar yapacakları hedef alacak*

oy veren esnafın şapkayı önüne koyup düşünmesi gerekir artık.

oy vermeyenlerin günahı ne, ben de bilmiyorum. kurunun yanında yaş da yanıyor işte.

edit: bir yıldan fazladır bu virüs ülkede ve kabul edelim ki bu milletin çoğunluğu yasak dışında kontrol altında tutulamıyor.

zorunluluk dışında, zaten kendi sağlığın için milletle dip dibe bulunmaman gerek. birkaç haftadır hafta sonu, ipini koparan kendini sokağa avm'ye kafeye atıyordu. kalabalık olmasın diye hafta sonu evde oturuyorduk.

mevcut yönetim, kitlesini çok iyi biliyor, kongre manzaraları zaten en güncel, en net kanıt. sağlığı için önlem almaz, yasak var diye cezası var diye önlem almış gibi yapar. koskoca başkentte bile maske sayesinde sokağa tüküren sayısı azaldı. hepsine müstahak. beter olsunlar.

bu kafayla uzaya çıkacağız, yersen.
  • - yılbaşında içki satışı yasağı
    - alkollü mekanların kapalı tutulması
    - ramazanda tüm yeme içme mekanlarının kapatılması

krizi fırsata çevirmeyi ihmal etmiyorlar!

yaklaşıyor yaklaşmakta olan!
  • virüs ramazanda yemek yiyenlere bulaşıp, ramazan haricinde yemek yiyenlere bulaşmayacak kadar mümin bir varlık olduğundan son derece mantıklı bir önlemdir.

akp kongrelerine girmeme özelliği bulunan virüs, teravih namazlarına girmeyi tercih edecek mi bunu da zaman gösterecek.
  • madem kapatıyorsun ödetmesene vergisini, stopajını, kirasını bu adamların.

yapacaksan dosdoğru iş yap.

beceriksizler.
  • laikliğin sadece adının kaldığını gösteren olay. ramazana kadar mekanlar açık, ama ne hikmetse sadece ramazanda yayılıyor şu virüs. onbinlerce kişi eski bir kilisede namaz kılarken virüs yok, haftasonu içki almak isterken virüs var. aynen kardeşim pandemiyle mücadele falan.
hesabın var mı? giriş yap