şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibariyle başlatmış olduğum kampanyadır.
  benim talep etmediğim hatta rahatsız olduğum bir uygulama için neden para vermek zorundayım?
  zaten geçen haftada para vermemiştim ben bu insanlara bugün bir daha geldiler ve gene para istediler. sebebini sorduğumda ise o ramazan içindi bu bayram için gibi bir şeyler söyledi.
  bayramda gel o zaman deyip kapıyı kapattım. eğer bayramda gelirse adam davul çalmaya başlamadan ben o adamın elini öpüp para isteyeceğim.
  her mahallede hasta olan, oruç tutamıcak kadar yaşlı olan, çocukları olan, müslüman olmayan insanlar var ve bu davulculuk hizmeti tamamen o insanlara eziyet ki; inanan, oruç tutan birçok insana da eziyet. bu kampanyanın ramazanın başında başlatılması gerektiğinin farkındayın ancak geç olsun güç olmasın. artık ben davulculara para vermicem ki bu uygulama kaldırılsın.
  zaten bu davulcuların kime ne faydası var. davulcunun tokmağı ile uyanıp sahur yapan insan mı kaldı?
 • vermiyorum ben zaten, gecenin köründe eline davulu alıp kapımı çalan bir adama güvenip kapımı mı açacağım istanbul gibi şehirde, çalmasaymış, saat 23:00 de para toplamaya geldi yahu, gündüz çalışanların evde olmayacağını hesaplayarak herhalde, işini sağlama almak için gece gelmiş. açamam kapımı kusura bakmayın dediğimde de küfretti sanırım. ne mübarek iş, ne mübarek...
 • not: para vermek zorunda değilsiniz, fail kampanya.
 • davulcu olayı artık boşuna diretilen eski bir gelenek. her kültür item'ı yaşatılmak zorunda değil. bu da onlardan birisi, tarihe karışması gerek.
 • bizim mahalledeki sadece iftarda çalıyor. sahurda yok ama. sanırım çalıyoruz işte mesajı vermeye çalışıyor. kendisi sık geldiği gibi birde dilenciler artık davulla gezmeye başlıyor ve para dileniyor. bir tanesi yetmiyor gibi çoğalıyorlar bir de. genelde kapıya bakmıyorum davulun sesinden geldikleri anlaşılıyor zaten. korkarım ki artık gizlice gelmeye başlayabilirler.

  oruç tutmuyorum hatta inanmıyorum bile. ne diye benim vereceğim paraya güvenip işe giriyorsun ki? oruç tutanların çoğu da sevmiyor bunu artık. gereksiz bir gelenek.
 • kendimi bildim bileli içinde bulunduğum kampanyadır.

  bu çağda gereksizdir ve hatta kendi özünden de kopmuş bir olaydır ramazan davulu olayı. gönlü bol olan ve durumu el veren gidip açları doyuruyor zaten. o daha önemli.