şükela:  tümü | bugün
 • hızlı zamanlarımda bu tarz şeyler gördüğüm zaman sivrilir muhatabımı sağlam bozardım ama artık sadece görmezden gelip geçiyorum. yaş ilerledikçe tecrübe kazandım. o yaşın verdiği olgunlukla tekrar düşününce: insanlıktan nasibini alamayana ben ne yapabilirim ki? hiç. kaldı ki olumsuz sonuç doğuracak mevzu en başından belli. hiç bulaşmıyorum artık gülüp geçiyorum bunların ağlanacak hallerine.

  ne yazık ki bugün yine denk geldim. altunizade durağında sabah sekiz buçuk civarı bir elinde meşale taşır gibi taşıdığı tall starbucks bardağı diğer elinde kokusu bütün otobüse yayılacak kadar taze bir açma. belli ki işe gidiyor hanımefendi. tok gitmek amacı evet belki temposu yoğun ve bir şeyler yemesi lazım tamam bunda hiçbir sıkıntı yok. zaten niye oruç tutmuyorsun tarzı bayat muhabbetler biteli çok oldu ben orasında da değilim. isteyen tutar istemeyen tutmaz kimseyi de ilgilendirmez. fakat güzel kardeşim daha ramazanın ilk günü onca oruçlunun olduğu yere elinde açmayla dalmak ne allah aşkına? hiç mi aile terbiyesi almadın? hiç mi insanlıktan haberin yok? yahu sultanahmet’teki gavur bile yemeğini gizli yiyor hassasiyetten peki sen?

  varsa aranızda böyle nasipsizler son versinler artık bu yaptıklarına. ne kimse oruç tutmuyor diye dayak yesin ne de oruçlunun olduğu yerde inadına yapıyormuş gibi hayvanlık edip göstere göstere bir şeyler yesin. biraz olsun nezaket biraz olsun hassasiyet çok görülmesin artık lütfen.
 • sanane ulan davar. türk yurdu burası, isterse şaman olur ruh çağırır, isterse ortodoks olur haçla dolaşır.

  sen hayatını arap geleneklerine göre yaşamak istiyorsan yaşa. insanların kahvaltısına karışma. karışabileceğin yerler de mevcut.

  (bkz: yallah arap çöllerine)

  edit: gelen güzel mesajlar için teşekkür ederim. bu ülkede beynini ve sorgulama yeteneğini emanete bırakmamış insanların olduğunu görmek çok güzel.

  edit2: bana özelden söven arkadaşlar, okumayacağınızdan eminim ama belki türklerin nasıl müslüman yapıldığı ilginizi çeker. bir ihtimal yazdıklarınızı gözden geçirmek istersiniz.
  türkler nasıl ve neden müslüman oldu?
 • oruç tutacak iradesi olmayan, ben oruçluysam herkes oruç tutmasa bile bana saygı duyacak tipleri rahatsız etmiştir.
  nefsine hakim olmak, köreltmek için tutuyorsunuz orucu. şunu bi anlayın artık a.k
  ayrıca (bkz: sana ne?)

  edit: bu yazımda islam düşmanıymışım gibi mesajlar alıyorum, iftardan sonra lütfen tekrar okuyun yazımı.
  neresi islam düşmanlığı tartışalım.
 • ya bi kere saat sabahın 8 buçuğunda kimse elinde starbucks kahvesiyle açmasıyla metrobüse binmeye çalışmaz, zaten tıklım tıklım kendiniz bile zor sığıyorsunuz. metrobüse kahveyle açmayla geliyorsa ayrı salaklık da şu orucun kişisel bir eylem olduğunu anlayamadınız gitti.
  osmanlı zamanında yahudiler çocuklarını yemekle dışarı salmazmış yok bilmem ne bok püsür geçiniz bu ılıklıkları kardeşim ya. yıl olmuş 2018 milletin elindeki açmayla hele de sabahın sekizinde sinirin bozuluyorsa tutma ya da öğren kendini kontrol etmeyi. hayır zaten kendini kontrol etmeyi öğrenmen için değil mi bu ibadet?
 • şike yapmıştır. ramazan'da oruç dayağı piyangosunda istanbul'a basmıştır.
 • sadece oruçlu iken değil orucsuzken de cekilmez olan tiptir. zaten havasız, daracık bir aracın içinde balık istifi giderken hamur kokusu çekilmez oluyor. bu kadar kalabalık bir araca binerken insanların birbirlerini düşünmesi gerekiyor.
 • kimseyi ilgilendirmeyen tiptir.

  senin oruç tutman nasıl kimsenin sikinde değilse onun oruç tutmaması da kimsenin sikinde olmamalı.

  bu başlığı açıp ağlayarak orucunu bozdun zaten, iradesiz mahluk.

  not: oruçluspor.
 • keşke alkışlarla dalsa kramer gibi ya
 • sen tutuyorsun diye herkes sana uyacak değil mi ama. aynı şeyi ben namaz kılıyorken kafede oturup çayını içen tip de diyebilirsin.
  ulan ülkede milyonlarca alevi muharrem orucu tutarken biriniz niye bik bik konuşmuyorsunuz. işin gücünüz şov