• bugüne kadar yazılmış ve oynanmış en iyi imam karakterini içinde barındıran dizidir.insan hoca hep anlatsa da dinlesek diyor, o kadar içten, o kadar naif ve samimi. ayrıca her defasında tankut karakteri mi çok uyanık yoksa diğerleri mi çok saf mülahazası yapıyorum ve işin içindeyim hala. çünkü ben de olsam inanırdım, insanın vicdanına gedik açan yalanlarla oynuyor neticede.

ayrıca her gün okula giderken metrobüs kullanmak ve oturabilmek için çeşitli stratejiler geliştirmek zorunda kalmış birisi olarak otobüste uyuma taklidi yapan öğrenci tiplere çok hak veriyorum. hayatın içinden böyle anektodları paylaşabilmek için gerçekten hayatın içinde olmak gerek. bu yüzden diğer bizim hayatımızdan hiçbir noktaya temas edemeyen soğuk, makyajlı, daima topluklu kadınları, hizmetçisi bol evleri barındıran dizilere inat halkın içindeki dizilerden biri.

ne kadar çok halk dedim yaa çok anarşik bir yazı mı oldu acep?
  • izledikçe güzelleşen dizi. aslında ilk yayınlandığında izlemiştim ama bu kadar eğlenmemiştim. murat cemcir'i bu diziden sonra takibe başlamıştım.

kadro çok sağlammış şimdi farkettim, seksenlerin sami'si mi dersin, sadi celil cengiz mi kimi ararsan ucundan bir rolü var. ilk bakışta amatör işi gibi duruyor ama sağlam çalışılmış bir yapım.

bir de izledikçe farkediyorum ki burak aksak leylayla mecnun'un bir çok karakterini bu dizide denemiş, ya da belki orada buradan esinlenmiş. mesela işbilir çocuk kaan ve tabi kendi oynadığı mecnun rolü vs...

ek: bu kadar bozuk metni nasıl yazmışım anlayamadım...
  • burak aksak ve selçuk aydemir'den bir ramazan disizi. 30 bölüm çekilmiş , her bölüm birbirinden leziz olmuş ve çok az kişinin bildiği acayip komik diziler kategorisinde zirvede bırakmış dizidir. "leyla ile mecnun'un ne güzel ya..." veya üsküdara giderken ne şahane diziydi diyenler veya trt'de kurbanlık filmini izlemiş ya da sinemada çalgı çengiye denk gelebilmişler ve beğenmişler için tavsiye edebileceğim dizidir.
    edit:filmin adı kurbanlık mış
    edit2: olmaz olsun bu kadar bağlaçlı entry
  • zamanında, gece oturup "lan kim bu tankut süper adam" dedik. ailecek izledik. o kadro açıldı saçıldı içinden bir leyla ile mecnun bir üsküdara giderken çıktı.

burak aksak ve selçuk aydemir'in her yaptığı işi takip etmemiz için güzel bir sebep.

tankut şimdi oğuz cemcir olarak yine güldürdü gitti.. çalgı çengi 2 ile aynı kadro yeniden karşımızda olacak, tesellimiz.
  • selçuk aydemir ve burak aksak'ın beraber yazıp yönettiği komedi dizisi, ramazan eğlencesi.
  • gece 2-3 sularında tekrarlarını kaçırmadığım dizi. ramazan ancak bu kadar hoş anlatılır. tv'de dini soruları yanıtlayan hoca (bkz: selahattin taşdöğen) ve dilenci kılıklı düzenbazı oynayan murat cemcir rollerin hakkını veriyor gerçekten. davulcuyu oynayan ilker ayrık da rolü kısa olsa da çok iyi oynuyor.
  • 2009 ramazanı'nın benim için güzel tarafıydı. şimdi sıra geldi bölümleri indirip arşivlemeye...
  • senaryosunu burak aksak ve selçuk aydemir'in yazdığı, trt'de bir bölümüne denk gelip hastası olduğum dizi. leyla ile mecnun(senarist:burak aksak), çalgı çengi(senarist:selçuk aydemir) gibi yapımları beğenenler bu diziyi de beğeneceklerdir.
  • şinasi yurtsever'in hilmi rolünde oynadığı dizi. işin içinde selçuk aydemir varsa tesadüf değildir sanki.
  • ilk yayınlandığı zaman isminden ve trt'de yayınlanmasından dolayı önyargıyla yaklaşıp izlemediğim dizi. sonradan durumu kavrayıp izlemek istedim ve madem öyle duruma uygun olsun ramazanda izleyeyim dedim, kısmet bu ramazanaymış. gerçi malum ortamlarda kaliteli bir kaydını bulamadım, dandik youtube videolarından izledim.
    imamın vaaz sahnelerini saymazsak -ki o sahnelerin zaten tamamen ramazana yönelik olduğu ortada- çok fazla didaktik öğe de barındırmıyor. yani ramazanda yayınlanan ve isminde ramazan geçen bir dizi için oldukça güzel bir şey bence bu. şarapçı hoca var yahu dizide*. ramazan boyunca hiç oruç tutmayan adam var*.
    bir de dilenci tankut* neredeyse bütün klişeleşmiş söz öbeklerini kullanmıştır değişik bölümlerde dizi boyunca. birkaç örnek:
    -aynen, coni vaynen
    -mortingen ştraze
    -ayıp ettin beni kayıp ettin
    -on numara beş yıldız
    -dalga mı geçiyorsun adam mı seçiyorsun
hesabın var mı? giriş yap